TVN24 Biznes | Z kraju

Wielkanoc z restrykcjami i zakazami? Szef kancelarii premiera wyjaśnia

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP
Dworczyk o lockdownie w Wielkanoc
Dworczyk o lockdownie w WielkanocRMF FM
wideo 2/9
RMF FMDworczyk o lockdownie w Wielkanoc

Jest szansa, że lockdown nie będzie niezbędny. Jednak patrząc na rozwój epidemii, nie można wykluczać żadnego scenariusza - tak na pytanie o możliwe większe ograniczenia w Święta Wielkanocne odpowiedział szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk.

Dworczyk był w poniedziałek gościem radia RMF FM. Szef KPRM został zapytany, czy czeka nas Wielkanoc z restrykcjami i zakazami. - To zależy od każdego z nas, dlatego że przestrzegając pewnej dyscypliny sanitarnej i przepisów, które obowiązują, mamy szansę, że lockdown nie będzie niezbędny, natomiast oczywiście patrząc na rozwój epidemii, nie można wykluczać żadnego scenariusza - odpowiedział.

"Pilnujmy się!"

W niedzielę szef resortu zdrowia Adam Niedzielski we wpisie na Twitterze zwrócił uwagę na notowane ostatnio wzrosty zakażeń koronawirusem. "W ostatnim czasie wzrost dziennej liczby zachorowań wynosi ok. 25 proc. (w ujęciu tygodniowym). Średnia tygodniowa osiągnęła 16 tys. Czekają nas trudne tygodnie. Pilnujmy się!" - napisał.

Ograniczenia ogólnopolskie przed świętami?

W czwartek Niedzielski pytany był, czy jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi możliwe jest wprowadzenie ograniczeń na poziomie ogólnopolskim.

- Prowadzimy wewnętrznie dyskusję nad tym, czy już ta skala zachorowań powinna powodować podejmowanie takich decyzji ogólnopolskich, czy w jakiś sposób jeszcze dopuszczać regionalizację. Na tym etapie podjęliśmy decyzję (...) możliwie minimalnego ingerowania obostrzeniami i podejmowania coraz odważniejszych w dobie rozwijającej się pandemii – wskazał Niedzielski.

- W tej chwili jeszcze zdecydowaliśmy się na wprowadzenie obostrzeń w tych dwóch (dodatkowych) regionach (województwa mazowieckie i lubuskie - red.), ale rzeczywiście jest też taka możliwość, że w perspektywie najbliższych tygodni może pojawić się taka sytuacja, że wprowadzane kolejne obostrzenia będą miały już charakter ogólnopolski - zaznaczył szef MZ. 

Obostrzenia w czterech województwach

Od poniedziałku w województwach mazowieckim i lubuskim wróciły surowsze obostrzenia. Do tej pory te ograniczenia obowiązywały w województwie warmińsko-mazurskim i pomorskim. Obostrzenia w wymienionych województwach mają obowiązywać do 28 marca.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości