Tania siła robocza czy pełnoprawny obywatel. Kim jest współczesny imigrant?

Z kraju

sxc.huKim są współcześni imigranci?

Czy na unijnym rynku pracy wszyscy Europejczycy rzeczywiście są równi? A może obywatele z poszczególnych krajów korzystają z praw gwarantowanych przez prawo w różnym stopniu. Czy osoby z nowych krajów członkowskich pracujące poza granicami kraju pochodzenia postrzegane są tylko jako tania siła robocza? Na te pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy debaty z cyklu "Mam prawo", zatytułowanej "Imigrant czy obywatel - kim jesteśmy na unijnym rynku pracy?". Konferencja odbędzie się w piątek na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Debata podzielona będzie na dwie sesje plenarne: pierwszą z udziałem przedstawicieli Komisji Europejskiej oraz administracji rządowej Polski i krajów, w których odnotowujemy największy odsetek migrujących polskich obywateli; drugą z udziałem ekspertów do spraw migracji, rynku pracy, mobilności zawodowej oraz przedstawicieli osób pracujących za granicą.

Wśród prelegentów znaleźli się m.in. Elżbieta Bieńkowska, komisarz UE ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP, Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej, Marcelis Johannes Boereboom, dyrektor generalny ds. pracy w Ministerstwie Spraw Społecznych i Zatrudnienia Królestwa Niderlandów oraz Andrzej Gospodarowicz, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Przewidziane są także warsztaty skierowane do konkretnych grup społecznych i zawodowych, w tym m.in. nauczycieli, uczniów, studentów, przedsiębiorców oraz organizacji pozarządowych.

Celem wydarzenia jest dotarcie do szerokiej publiczności z przekazem na temat korzyści i możliwości, jakie daje unijnym obywatelom wspólny rynek pracy UE, a także zidentyfikowanie barier w jego funkcjonowaniu, zwłaszcza w odniesieniu do kwestii zawiązanych z zatrudnieniem poza krajem pochodzenia.

W trakcie wydarzenia zostaną zaprezentowane materiały multimedialne, m.in sondy uliczne oraz materiały audiowizualne. Debatę będzie można śledzić online na stronach internetowych organizatorów i partnerów, a także zadawać prelegentom pytania w czasie rzeczywistym za pośrednictwem serwisu Twitter.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc konieczna jest wcześniejsza rejestracja.

Autor: red. / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu