- W czwartek prezydent Andrzej Duda spotka się w Pałacu Prezydenckim z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji. Rozmowa będzie dotyczyła nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, która przewiduje rekompensatę dla Telewizji Polskiej i Polskiego Radia za utracone dochody z abonamentu - powiedział w środę Spychalski.
Jak zaznaczył, w czwartek prezydent przyjmie w Pałacu Prezydenckim - na oddzielnym spotkaniu - także przedstawicieli regionalnych ośrodków TVP i PR.
Sejm za, sprzeciw Senatu
13 lutego Sejm odrzucił sprzeciw Senatu wobec nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji i ustawy abonamentowej, która przyznaje rekompensatę w wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla państwowej telewizji i radia.
Opozycja proponowała, aby te pieniądze przeznaczyć na onkologię.
Nowela trafiła na biurko prezydenta, który ma 21 dni - od czasu, gdy ustawa znalazła się w Kancelarii Prezydenta - na decyzję, czy ją podpisać, zawetować bądź skierować do Trybunału konstytucyjnego.
Nowelizacja
Nowelizacja, której projekt przygotowali posłowie większości sejmowej, przewiduje wprowadzenie rekompensaty w wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla TVP i PR w związku z utraconymi wpływami z opłat abonamentowych z tytułu zwolnień w 2020 r. oraz z uwzględnieniem niewypłaconych w latach 2018-2019 części rekompensaty. Środki te mają zostać podzielone przez KRRiT.
Senat, który zarekomendował odrzucenie nowelizacji, zwrócił również uwagę na problem niewyjaśnionej jednoznacznie kwestii dotyczącej ewentualnego obowiązku notyfikacji Komisji Europejskiej przewidzianych w ustawie rozwiązań.
Posłowie PiS, wnosząc projekt ustawy, która przeznacza blisko dwa miliardy na państwowe media, argumentowali, że potrzeba jej uchwalenia "wynika z braku adekwatnego, stabilnego, przewidywalnego i długofalowego publicznego finansowania mediów publicznych w Polsce".Kolejne pieniądzeW poprzednich latach przyjęto dwie ustawy, które miały zrekompensować braki we wpływach abonamentowych.W 2017 roku mający sejmową większość posłowie Zjednoczonej Prawicy zgodzili się na przyznanie mediom państwowym za lata 2010-2017 980 milionów złotych, w tym 860 milionów dla TVP.2017 rok był pierwszym rokiem, kiedy zdecydowano o takich rekompensatach. Przyznana wtedy kwota została wypłacona w dwóch transzach: TVP dostała w 2017 roku 266,5 milionów złotych i 593,5 milionów złotych w 2018 roku (łącznie 860 milionów złotych). Pozostałe 120 milionów rekompensaty za lata 2010-2017 dostało Polskie Radio i spółki radiofonii regionalnej.W roku 2019 znowelizowano ustawę o opłatach abonamentowych, na mocy której przyznano mediom państwowym 1,26 miliarda złotych rekompensaty, w tym 1,12 miliarda dla TVP.

Autor: kris / Źródło: PAP