Z kraju

Z kraju

Dalszy spadek eksportu w lutym prognozuje prezes Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, Piotr Soroczyński. Zdaniem gościa TVN CNBC Biznes dane nie są najlepsze, ale to w dużym stopniu efekt wysokiego poziomu eksportu z 2008 roku. O szczegóły w programie "Pieniądze od Rana" pytała Katarzyna Karpa-Świderek.

Rząd wraz z zespołem ekonomistów przygotowuje plan stabilizujący gospodarkę. Pieniądze, inaczej niż w przypadku planów europejskich czy amerykańskich, trafią do realnej gospodarki. Między innymi chińskich sposobach na kryzys Marek Tejchman rozmawiał w magazynie "90 Minut" z byłym ambasadorem polski w Chinach - Ksawerym Burskim.

Człowiek nie jest w stanie wyjść poza system, bo istnieje syndrom tłumu - mówi w TVN CNBC Biznes prezes BNI Polska, Grzegorz Turniak. O to, jak powinno się profesjonalnie sprzedawać produkty, szczególnie te finansowe, gościa programu "90 Minut" pyta Marcin Kowalski.

W programie "Fakty Ludzie Pieniądze" rozmawialiśmy o biznesach sezonowych. Co zrobić żeby zarabiać przez cały rok? O tym rozmawialiśmy z naszymi gośćmi Wojciechem Romanem, wiceprezes Deloitte Polska oraz Michałem Wołoszyńskim radca prawny, kancelaria Wołoszański & Rożko.

O tym kto może rozliczać się wspólnie i kiedy takie rozwiązanie jest opłacalne rozmawialiśmy w TVN CNBC Biznes z Joanną Narkiewicz-Tarłowską, ekspertem podatkowym PricewaterhouseCoopers.

Polbank czasowo rezygnuje z aneksów do umów kredytowych. Najpierw jednak je proponował, aby podnieść marże kredytów hipotecznych. Działania argumentował wzrostem wartości kredytu przez drożejącego franka szwajcarskiego. Zdaniem zarządu Polbanku tego wymagała rekomendacja Komisji Nadzoru Finansowego.

Gdyby spojrzeć na to, co dzieje się w gospodarce - wiosnę poczuły również rynki, a na indeksach nareszcie się zazieleniło. 500 punktów odbicia i inwestorzy wyraźnie odreagowali, szukając zysku właśnie w Polsce. Widać to również po kursie złotego, który umocnił się zarówno do dolara, jak i do euro.

Malejąca liczba udzielanych kredytów może być wyjątkowa groźna dla spowalniającej gospodarki. Dlatego tuż po świętach Prezes Sławomir SKrzypek organizuje spotkanie na szczycie. Jego celem ma być wypracowanie paktu, który ma rozruszać akcję kredytową w Polsce.

Oprocentowanie kart kredytowych zamiast spadać wraz ze spadkiem stóp procentowych - rośnie. To nie jedyny jednak problem korzystających z kart kredytowych. Często klienci nie mają pełnej świadomości zasad i opłat, które bank na użytkującego kartę nakłada. Z czego wynikają problemy Polaków z kartami kredytowymi? Między innymi na to pytanie odpowiadał dr Michał Macierzyński, Bankier.pl

8 tysięcy jajek można kupić w tym roku za średnią pensję brutto. To dane z "wielkanocnego indeksu"  portalu Money.pl. W zeszłym roku pensji wystarczyło by na zakup 7,5 tysiąca jajek. Czy to oznacza, że za żywność na Święta zapłacimy w tym roku mniej?. O tym, ile będzie nas kosztował wielkanocny koszyk rozmaiwaliśmy w TVN CNBC Biznes z profesorem Andrzejem Kowalskim z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

W magazynie "Pieniądze od Rana" razem z naszym ekspertem, Marcinem Retką z KPMG - staraliśmy się rozwiązać dylemat wielu małżeństw - razem czy osobno... rozliczyć się z fiskusem. Co się kiedy opłaca i czy "razem" można rozliczyć się przez Internet. Z konsultantem KPMG rozmawiała Jolanta Wiśniewska

Wiadomo już, kto prawdopodobnie zbuduje Stadion Narodowy w Warszawie - najlepszą ofertę w przetargu złożyło konsorcjum z udziałem firmy PBG. Ostateczne wyniki poznamy w przyszłą środę. Ile będzie kosztował stadion w Stolicy i jak radzą sobie inne miasta, w których będą rozgrywane mecze Euro 2012 - w magazynie "Pieniądze od Rana" prezesa Narodowego Centrum Sportu, Rafała Kaplera pytała Jolanta Wiśniewska.

W drugiej połowie roku akcja kredytowa banków może zwolnić do zera, dlatego NBP proponuje bankowcom: jeśli obiecacie, że będziecie udzielać więcej kredytów, znajdą się dla Was pieniądze. Jednocześnie NBP proponuje bankom zawarcie specjalnego paktu, którego celem będzie zwiększenie akcji kredytowej. Z prezesem NBP Sławomirem Skrzypkiem w programie Dzień na Rynkach rozmawiał Robert Stanilewicz.

Aktywa TFI wzrosły na koniec marca o 3,3% mdm do 69,5 mld zł - podają Analizy Online. Według analityków ten wzrost to zasługa zarządzających. O perspektywach dla funduszy i inwestorów z wiceprezesem Millennium TFI, Maciejem Bombolem rozmawiał Robert Stanilewicz.

Polnord sprzedał w pierwszym kwartale mniej mieszkań niż w ostatnich trzech miesiącach 2008 roku, ale zauważa ożywienie na rynku. Prezes spółki powiedział w TVN CNBC Biznes, że uruchamia już kolejne etapy inwestycji. Na razie w Polsce. Jeśli chodzi o Rosję, to Polnord skupia się na sprzedaży biurowca w Nowosybirsku - 70 procent powierzchni jest już sprzedane.

Znakomitego czasu dla spółki Bakalland, jakim każdorazowo są święta, nie zepsuły nawet podwyżki, na jakie spółka zdecydowała się w wyniku skoku cen walut. W poszukiwaniu ewentualnych celów akwizycyjnych spółka rozglada się w Polsce i za granicą. Tam ma plany podbojów: ewentualnych przejęć na Ukrainie i w Rumunii. Gościem Mikołaja Kunicy w programie "Dzień na Rynkach" był Marian Owerko, prezes Bakallandu

Walka o Swarzędz trwa w najlepsze. Podczas gdy główny akcjonariusz Swarzędza - BZ WBK AIB TFI -złożył wniosek o likwidację przedsiębiorstwa, inwestor giełdowy Mariusz Patrowicz, którego udział w spółce opiewa na mniej niż 5 procent akcji, złożył pozew o unieważnienie upadłości. Jak powiedział w TVN CNBC Biznes, Swarzędz ze swoim zapleczem kapitałowym nie nadaje się do likwidacji.

Radpol chce w tym roku przeznaczyć na inwestycje i akwizycje około 30 mln zł, w ubiegłym roku wydał na to 37 mln zł. Te ostatnie pieniądze wydał między innymi na przejęcie Elektroporcelany Ciechów. Teraz Radpol rusza do Niemiec: otworzył tam swoje pierwsze zagraniczne przedstawicielstwo handlowe. Gościem TVN CNBC Biznes był Andrzej Sielski, prezes Radpolu.

10 kwietnia odbyło się pierwsze Forum-Niemcy organizowane przez Fundację Konrada Adenauera we współpracy z Deutsche Bank Polska oraz pod patronatem medialnym TVN CNBC Biznes, poświęcone aktualnym skutkom kryzysu finansowego dla Niemiec i Europy. Podczas targów była okazja do rozmowy z głównym ekonomistą Deutsche Banku, profesorem Norbertem Walterem z którym rozmawiał Marek Tejchman

- W okresie przedświątecznym odnotowujemy ponad 6-cio procentowy wzrost sprzedaży - powiedział w TVN CNBC Biznes prezes Bomi. Andrzej Wojciechowicz dodał, że dzięki kontroli kosztów firma rozwija się w założonym tempie. Z prezesem Bomi w programie "Dzień na rynkach" rozmawiał Mikołaj Kunica.