Z kraju

Z kraju

Kryzys gospodarczy nie psuje szampańskiego humoru producentom... szampana. Pomimo zanotowanego spowolnienia w branży, producenci bąbelkowanego trunku patrzą w przyszłość z optymizmem i wierzą, że nadchodzące lata przyniosą niejeden powód do wystrzelenia korka.

Wielkie międzynarodowe banki liczą ile właściwie wyparowało z ich skarbców w kończącym się roku. Polskie banki liczyły najpierw na to ze kryzys je ominie, teraz jednak musza dołączyć do światowego trendu i podsumować straty.

Przedwiośnie na początku kalendarzowej zimy? To możliwe szczególnie, że mróz na rynku kredytów hipotecznych pojawił się już kilka miesięcy temu. Tymczasem pierwsze banki poluzowują mocno dziś zaostrzone kryteria udzielania kredytów. Niższe marże i mniejszy wymagany wkład własny - to mogą być pierwsze symptomy odwilży. Łukasz Kijek.

Mniejsze obostrzenia przy zaciąganiu kredytów to dobra informacja dla planujących kupno własnego M. Dobra i nie jedyna. Kolejna to nowe zasady przy likwidacji książeczek mieszkaniowych. Od kwietnia pieniądze na nich gromadzone będzie można przeznaczyć nie tylko na kupno własnego lokum, ale także na sfinansowanie wkładu własnego czy remontu. Sprawdzała to Karolina Hytrek.

Betlejem czeka na turystów. W palestyńskim mieście już słychać dźwięk kolęd i czuć atmosferę oczekiwania na... napływ zagranicznej gotówki.

Co dalej z branżą budowlaną? Według danych Głównego Urzędu Statystycznego poprawę sytuacji na rynku widzi 18 procent firm z tego sektora, ale aż 21 procent spodziewa się pogorszenia.

Do likwidacji książeczek mieszkaniowych namawia wiceminister infrastruktury. Według niego zobowiązania z nich są zbyt dużym obciążeniem dla budżetu. Tymczasem od przyszłego roku wznowienie systemu oszczędności na książeczkach mieszkaniowych zapowiada PKO BP.

Bankowe rygle odpuszczają. W przyszłym roku sytuacja na rynkach powinna być lepsza, przede wszystkim dlatego, że sytuacja na rynkach powoli się uspokaja. Na przykład mBank od stycznia ma obniżyć marże na kredyty we frankach szwajcarskich, a GE Money bank juz teraz zmniejszył wymagany wkład własny z 35 do 20 procent.

Rada Polityki Pieniężnej jak Święty Mikołaj dla posiadaczy kredytów złotowych. O listach z prośbą o obniżkę do RPP stóp nie słyszeliśmy, ale oczekiwanie ze strony rynku i analityków może być wystarczające by kredytobiorcy dostali prezent w postaci cięcia stóp. Pytanie - o ile - 25 czy 50 punktów bazowych. Różnica między poziomem stóp w Polsce a tymi na świecie bardzo się ostatnio zwiększyła. Rada musi jednak patrzeć także na zachowanie złotego w stosunku do innych walut i spodziewane w przyszłym roku spowolnienie w gospodarce. Jaka decyzję podejmie jutro?

Najbardziej poszkodowanymi dioksynami z irlandzkiej wieprzowiny okazali się w Polsce nie konsumenci, tylko firmy. Dioksyn na razie nie stwierdzono w żadnym ze zbadanych produktów spożywczych. Odbijają się za to sporymi stratami tych producentów, do których skażone mięso trafiło

Wielkie hamowanie i wielkie problemy. Produkcja w dół po raz pierwszy od kwietnia 2005. I to aż o 8,9% rok do roku. Pierwsze tak złe dane, mówią, że kryzys już jest. Kryzys, który bardzo mocno może uderzyć w eksporterów - dalsze ograniczanie produkcji, perspektywa zwolnień pracowników - to bardzo realne scenariusze w wielu polskich firmach. Na ile realne?

Euro co raz mocniejsze. Droga Polski do wspólnej europejskiej waluty co raz dłuższa i co raz bardziej wyboista. Czy jednyną szansą na to by nie było opóźnień jest zmiana rozkładu jazdy, a także o tym, że brak politycznej zgody może oznaczać ślepą uliczkę.

Trzy wiedźmy i ostatnie odliczanie najbardziej zaskakującego ataku spekulacyjnego na GPW. Zaskakującego o tyle, że oczekiwanie na ten nieoczekiwany atak trwa od prawie dwóch tygodni. Czy jutro na giełdzie faktycznie mogą dziać się cuda... Materiał Marka Klapy.

Samoloty uziemione na lotniskach - LOT może czekać bardzo twarde lądowanie. Na 22 grudnia zapowiadany jest strajk obsługi naziemnej. Taki strajk to potężne kłopoty nie tylko dla pasażerów, którzy mogą nie dotrzeć na Święta na czas, ale również dla przewoźników. Ostatni taki protest - zaledwie dwugodzinny - tylko LOT kosztował 700 tysięcy złotych. O tym, czy ewentualny protest może pogrzebać narodowego przewoźnika, którego sytuacja i tak jest bardzo trudna - a także o samolotach, które miały być a cięgle nie doleciały - Patrycjusz Wyżga.

Euro nawet za 4 złote i 20 groszy jeszcze w tym roku, złoty osłabiający się w ciągu najbliższych miesięcy i wreszcie możliwość interwencji walutowej Narodowego Banku Polskiego - tak może wyglądać sytuacja na rynku walut. Sytuacja, która bardzo mocno może uderzyć w portfele polskich kredytobiorców. Dlaczego złoty tak mocno się osłabia i jak nawet w tak trudnej sytuacji jest okazja by zarobić - Karolina Hytrek.

Komputer dla każdego - nie teraz i nie dla każdego. Pilotażowy program rządu który miał sprawić gimnazjaliści dostaliby na własność laptopa w zawieszeniu. Bo zamiast 25 milionów na jego realizację będzie tylko pięć. O wątpliwej oszczędności, która może kosztować co najmniej 17 milionów złotych - Łukasz Kijek.

Jutrzejsze nadzwyczajne spotkanie ministrów krajów OPEC doprowadzi, zdaniem analityków, do najgłębszego cięcia wydobycia ropy w historii. Ograniczenie może wynieść nawet 2 mln baryłek dziennie. OPEC nie jest sam w walce o zatrzymanie spadku cen ropy. Na spotkaniu w algierskim Oranie będzie także delegacja z Rosji.

Gwiezdne wojny miały wspierać jeden z banków w wojnie na lokaty. Wojnie, która dobiega końca i wojnie, na której można było zarobić. I ciągle jeszcze można - choć część produktów już została wycofana z ofert banków. Co zrobić, żeby zdążyć zarobić i co wybrać, żeby nie dać się nabrać sprawdzał Łukasz Kijek

Zakaz wstępu na pomost - pomost emerytalny. Prezydenckie weto sprawiło, że o 1 stycznia 2009 roku nikt nie będzie mógł skorzystać z tego typu świadczenia. Teraz, by pomost zbudować ponownie Platforma potrzebuje podpór. Czy SLD okaże się taką podporą i pomoże odrzucić prezydenckie weto. I czy tak naprawdę w interesie koalicji leży jego odrzucenie - sprawdzał Marek Klapa.

Podział giganta. Urząd Komunikacji Elektronicznej chce zmian w Telekomunikacji Polskiej SA. Jak te zmiany miałyby wyglądać i co mogą oznaczać dla klientów operatora sprawdzał Patrycjusz Wyżga.