Z kraju

Z kraju

Wzrost gospodarczy w Polsce w 2009 r. będzie między 3,5 a 4,5 proc. - powiedziała wiceminister finansów Katarzyna Zajdel-Kurowska. Zaznaczyła, że obecne założenia MF dotyczące wzrostu PKB w przyszłym roku o 4,8 proc. są mało realne. Ministerstwo Finansów pracuje nad zmianami założeń do budżetu na przyszły roku, tymczasem przedsiębiorcy mają receptę na to, jak zapobiegać spowolnieniu gospodarki. Nie wiedzą natomiast jak skłonić do współpracy poszczególne instytucje państwowe.

Minister finansów, Jacek Rostowski, nie wyklucza pozostawienia obecnych prognoz PKB w przyszłorocznym budżecie bez zmian. Od czego mogą zależeć te decyzje? Spytaliśmy Mirosława Gronickiego, byłego ministra finansów.

Do środków finansowych z planu Paulsona jest wielu chętnych. O tym, jak się zachowuje rynek i co z inwestorami na giełdzie w Warszawie, mówi w "Dniu na Rynkach" Jacek Dekarz, prezes BRE Wealth Management.

Polska odrzuciła propozycję darmowych emisji dwutlenku węgla dla elektrowni. Dodatkowe limity miałyby przełamać, według analityków, opór Polski wobec unijnych planów ograniczenia emisji CO2 o 20 procent do roku 2020. O szczegółach rozmawialiśmy z wiceministrem finansów, Bernardem Błaszczykiem i Sławomirem Krystkiem, dyrektorem Izby Energetyki i Ochrony Środowiska.

Podniesienie akcyzy i powrót do wyższej stawki rentowej - według ekonomistów rząd w ten właśnie sposób może szukać środków na pokrycie braków w budżecie, które powstaną jeśli sprawdzą się prognozy obniżenia wzrostu gospodarczego w przyszłym roku. A to jest coraz bardziej prawdopodobne po tym, jak dzisiaj poznaliśmy dane o produkcji przemysłowej, która właściwie stoi w miejscu.

Kryzys najpierw trafia w te branże, z których produktów najłatwiej zrezygnować.Takim sektorem jest turystyka - i aby się przed tym bronić organizatorzy wypoczynku już teraz kuszą promocjami przyszłorocznych wakacji, przestrzegając, że może być jeszcze drożej.Dodają jednocześnie, ze za zimowy wypoczynek i tak przyjdzie zapłacić więcej.

Przez dziesięciolecia gromadziliśmy środki na książeczkach mieszkaniowych, teraz możemy je wykorzystać. W zamian za nie otrzymamy od banku premię: od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Oczywiście nic nie ma za darmo i pewne warunki musimy spełnić. O tym jakie to warunki rozmawialiśmy z Arturem Smolarczykiem kierownikiem zespołu w Departamencie Wierzytelności i Depozytów Mieszkaniowych PKO BP SA .

Osoby planujące własną działalność gospodarczą mają kilka możliwości pozyskania kapitału na start. Wśród nich są dotacje unijne i fundusze pożyczkowe, o które przyszły przedsiębiorca może się starać. Szczegóły programów przedstawia w "Pieniądzach od Rana" Katarzyna Sokolnicka z Fundacji MSP.

Są propozycje dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej, które miałyby dać ich zgodę na pakiet energetyczno-klimatyczny zaproponowany wcześniej przez Komisję Europejską. Szczegóły w "Pieniądzach od Rana" zdradza Maciej Nowicki, minister środowiska.

Razem z Marcinem Rupińskim analitykiem Domu Maklerskiego BOŚ , analizujemy wczorajsze gwałtowne spadki i staramy się przewidzieć co dziś przyniesie dzień na GPW.

Złe wyniki BBI Capital NFI za III kwartał. Nie ma co ukrywać, że wszystko przez nie udane wyjścia inwestorów. Prezes BBI - Dawid Sukacz - jednak uspokaja i podkreśla, ze na koniec tego roku jeszcze spółka uzyska zysk dodatni.

Dziś we Francji święto wina - my również o winie. Przede wszystkim pytamy się o polski rynek win. Czy już dziś możemy w Polsce dostać każde wino? I za jaką cenę? Jak rozwinął się rynek win w Polsce i jak może się jeszcze potoczyć jego rozwój - mówili Grzegorz Jach z Centrum Wina oraz Tomasz Prange-Barczyński redaktor naczelny magazynu "Wino".

Obroty na polskim rynku instrumentów pochodnych stale rosną. Są jednak pewne jego ograniczenia - w przeciwieństwie do rynków zagranicznych, w Polsce Otwarte Fundusze Emerytalne nie mogą inwestować w instrumenty pochodne. Więcej na temat tego rynku na antenie TVN CNBC Biznes mówi Jarosław Ziębiec, dyrektor Działu Rozwoju Instrumentów Finansowych.

Instrumenty pochodne, zwane też derywatami, wciąż wzbudzają wśród Polaków nieufność. Jednak obroty tymi instrumentami stale rosną. O polskim rynku derywatyw i światowym w kontekście kryzysu finansowego mówi w "Dniu na Rynkach" Przemysław Błotny z Barclays Capital.

Spółka Piecobiogaz zamierza wkrótce zadebiutować na warszawskim parkiecie.Czym spółka się zajmuje i jakie ma plany na przyszły rok mówiła w programie "Dzień na rynkach" prezes Piecobiogazu-Wiktoria Wiśniewska.

Wzrost gospodarczy w Polsce może wynieść w 2009 r. ok. 3,8 proc PKB po rewizji Ministerstwa Finansów. Takie obniżenie prognozy kosztowałoby polski budżet ok. 5-7 mld zł. Z kolei rewizja do 2 proc. wymusiłaby uszczuplenie budżetu o ponad 20 mld zł. O danchy makroekonomicznych i polskiej gospodarce mówi w "Dalszym Ciągu Poranka" Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu.

Prezesi koncernów motoryzacyjnych ustawiają się w kolejkę po rządowe pieniądze. Czy państwo powinno ratować upadające firmy? Także w Polsce? W programie "Fakty Ludzie Pieniądze" rozmawialiśmy z Marcinem Piasecki, redaktorem naczelnym "The Wall Street Journal Polska", Mateuszem Machajem, ekonomistą oraz Andrzejem Malinowskim z Konfederacji Pracodawców Polskich.

Nowe umowy, rosnące zyski, malejące straty w spółkach zależnych, coraz bliżej strategicznego poziomu rentowności, i... zupełnie nowe przedsięwzięcie z sektora e-commerce: prezes spółki Integrer SA ma powody do zadowolenia. Z Rafałem Brzóską, prezesem Integrer, rozmawialiśmy w programie "Dzień na Rynkach".

Gorący dzień dla przyszłych emerytów - zwłaszcza dla tych, którzy walczą o pozostawienie im prawa do korzystania z tzw. emerytur pomostowych. Analitycy są zaskoczeni formą, w jakiej upublicznia się kolejne rządowe zmiany. W programie "Fakty Ludzie Pieniądze" sejmowe utarczki podsumowaliśmy z Januszem Śniadkiem, przewodniczącym NSZZ Solidarność i Ryszardem Petru, ekonomistą.

Głębokie zmiany w zarządzie Gino Rossi są konsekwencja działań prowadzonych od dawna: zakup Simple Products, rozwój nowej odzieżowej marki męskiej Cosimo Martinelli, konsolidacja marki - uniemozliwiły - zdaniem naszego gościa, nowego prezesa Gino Rossi, prace w dotychczasowym składzie. O wszystkich zmianach w firmie mówi prezes Gino Rossi, Paweł Kapłon.