Z kraju

Z kraju

Dzień przed Świętem Niepodległości rozmawiamy o współczesnej Polsce, która znajduje się w europejskich strukturach. Czy nie tracimy w nich swojej tożsamości? Czy Unia Europejska nie ma tendencji, by zamienić się w superpaństwo? Na pytania Roberta Stankiewicza w "Biznes Lunchu" odpowiada prof. Dariusz Rosati.

Pięćdziesięcio procentowy spadek przychodów rok do roku to tylko jedna z negatywnych danych w kwartalnym raporcie spółki Wasko. O powodach takiego stanu rzeczy i sytuacji z branży IT z Tomaszem Kosobuckim, członkiem zarządu Wasko w "Dniu na rynkach" rozmawia Rafał Hirsch.

W przeddzień Święta Niepodległości przenosimy się do II RP. Analizujemy sukcesy i porażki gospodarki Rzeczypospolitej tamtych czasów. Przyglądamy się między innymi reformie Grabskiego. Przewodnikiem po gospodarce II RP jest dla nas prof. Morawski ze Szkoły Głównej Handlowej.

W 2008 roku sieci handlowe z 41 państw straciły na kradzieżach 84,1 mld euro. Jak na tle kontynentu przedstawia się sytuacja w Polsce? Jakie towary najczęściej padają łupem złodziei? Na kim sklepy tracą najwięcej - na klientach czy pracownikach? O tym w rozmowie Roberta Stankiewicza z Grzegorzem Popkiem, dyrektorem generalnym na Polskę Checkpoint Systems.

Dwadzieścia lat temu upadł Mur Berliński, a Niemcy zaczęły jednoczyć swoją gospodarkę. Teraz są największym partnerem handlowym Polski. Jak wygląda gospodarka niemiecka w 20 lat po upadku Muru? Jak kształtuje się współpraca gospodarcza między Polską a Niemcami? O tym Marek Tejchman rozmawiał w programie "90 Minut" z profesorem Krzysztofem Kalickim - prezesem Deutsche Bank Polska S.A.

Spośród giełd tylko niemiecka składa ofertę na kupno warszawskiego parkietu. W programie "90 Minut" rozmowa na ten temat z Adamem Rucińskim z BTFG

Wejście do ERM2 będzie możliwe nie wcześniej niż za dwa lata, a przyjęcie euro w 2014-2015 roku, uważa wiceprezes Narodowego Banku Polskiego. Witold Koziński mówił dziś w TVN CNBC Biznes, że w najbliższym czasie złoty powinien oscylować w okolicach 4,20 za euro, a w długim okresie może się lekko umacniać, Polska potrzebuje natomiast dwóch lat na uporządkowanie systemu finansowego i przygotowanie się do wejścia do mechanizmu ERM2. O komentarz do dawno nie poruszanej kwestii wejścia Polski do strefy euro poprosiliśmy Ryszarda Petru, głównego ekonomistę BRE Banku

Przychody Polimeksu Mostostal w trzecim kwartale wzrosły o 15,9% rdr do 1,25 mld zł. Dobry wynik spółka odnotowała także w przypadku zysku netto. Ten wzrósł o 1,4% rdr do 33,7 mln złotych. Publikacja wyników była okazją do rozmowy z prezesem spółki, Konradem Jaskółką, którego gościł Rafał Hirsch.

ES-System, spółka działająca w branży oświetleniowej odnotowała bardzo trudny kwartał. Przychody spółki w trzecim kwartale spadły o 8,1% rok do roku do poziomu 42,3 mln złotych. Spadł także zysk operacyjny o 13,3% rok do roku do kwoty 4,98 mln złotych. Prezes widzi jednak światełko w tunelu i jak sam przyznaje "o przyszłość można być spokojnym". Jak bardzo spokojnym, sprawdzał w rozmowie z prezesem Bogusławem Pilszczkiem, Rafał Hirsch.

"Kiedy gospodarka niemiecka kichnie, polska gospodarka ma katar" - parafrazując słynne powiedzenie o Ameryce można opisać relacje gospodarcze Polski i jej zachodniego sąsiada. Dzisiejsze pytanie o przyszłość PKB w naszym kraju jest w dużej mierze pytaniem o to, czy i jak będzie wyglądało w najbliższym czasie ożywienie gospodarcze w Niemczech.

Kupiła Japonia, teraz kupuje Hiszpania, nie wykluczone, że następnym klientem będzie Irlandia. Polska sprzedaje prawa do emisji CO2. Nasz kraj emituje mniej dwutlenku węgla niż przyznane limity. Skąd w polskiej gospodarce tak duże nadwyżki, sokoro jeszcze jakiś czas temu skarżyliśmy się, że przyznane nam limity na lata 2008-2013 mogą nie wystarczyć?

Brudne i niebezpieczne - takie pociągi w Polsce to wydawało by się nic nowego. Jednak mogą być jeszcze brudniejsze i... bez hamulców, bo PKP przewozy regionalne nie mają pieniędzy, by płacić firmą wykonującym prace porządkowe i konserwacyjne. A nie mają pieniędzy, bo konta przewoźnika zajął komornik....

Sprzedaż nowych samochodów była w październiku o 1,2% większa niż we wrześniu. W ujęciu rocznym spadła jednak o 8,5%. Premiera kolejnego raportu Instytutu Samar o polskim rynku samochodowym. Najnowsze dane w programie "90 minut" prezentuje Wojciech Drzewiecki, prezes Instytutu

Krajobraz światowej i polskiej gospodarki po trudnych kilkunastu miesiącach oraz perspektywy na przyszłość - to gorące tematy w dyskusjach świata finansów. Tym razem stały się głównym tematem trzeciego kongresu doradców finansowych Xelion, nad którym patronat objęła telewizja TVN CNBC Biznes

Dzik króluje w dziczyźnie. W tym roku Polacy mają szczególny apetyt na mięso dzika, więc powoli zaczyna go brakować. Jednak giełdowa Duda może obejść się smakiem w tym segmencie i póki co ze sprzedaży dziczyzny liczy straty a nie zyski. W zeszłym roku Polski Koncern Mięsny kupił mięso na górce cenowej i sprzedaje teraz po kosztach. Między innymi to pogorszyło opublikowane dzisiaj wyniki spółki za trzeci kwartał. "Ten kwartał był dla nas trudny, ale uzyskaliśmy najlepszy wynik jaki można było wypracować" mówi prezes Maciej Duda w rozmowie z Rafałem Hirschem.

Kiedy upadał Mur Berliński w Niemczech, w Polsce na czele rządu stał już pierwszy niekomunistyczny premier. Chociaż zmiany w naszym kraju rozpoczęły się znacznie wcześniej niż w NRD to jednak polska gospodarka w innym tempie nadrabia gospodarczy dystans, który dzieli nas od bogatszych krajów Unii Europejskiej. Upadek Muru Berlińskiego jest jednak bez wątpienia ważną cezurą czasową także nad Wisłą. Co wypracowali Polacy w ciągu ostatnich dwóch dekad?

Reforma systemu emerytalnego jest niezbędna żeby przyszłym emerytom żyło się lepiej - zgodnie twierdzą Ministerstwo Pracy i Finansów. Co dzieje się z podobnymi systemami emerytalnymi na świecie? Czy inne kraje borykają się z podobnymi co Polska problemy? O tym w Biznes Lunchu Robert Stankiewicz rozmawiał z dr Dariuszem Stańko ze Szkoły Głównej Handlowej.

Dokładnie 20 lat temu upadł mur berliński. Do północy 20 000 Berlińczyków opuściło Berlin Wschodni i dostało się do Berlina Zachodniego. Jak dziś oceniamy te wydarzenia z punktu widzenia niemieckiej gospodarki a także z punktu widzenia polskiej gospodarki? O tym W Biznes Lunchu Robert Stankiewicz rozmawiał z dr Wiesławem Szczuką,doradcą zarządu BRE Banku.

Wbrew oczekiwaniom analityków, w trzecim kwartale Bank Millennium poniósł stratę w wysokości 87 mln zł netto. W piątkowe południe kurs banku spadał o 12 procent. Obecnie bank planuje podwyższenie kapitału zakładowego, co ma umożliwić szybszy rozwój nie tylko banku, ale tez polskiej gospodarki. Gościem Roberta Stanilewicza w programie Dzień na rynkach był Bogusław Kott, prezes Banku Millennium.

Dobre wyniki trzeciego kwartału WSiP potwierdzają prognozy na 2009 rok. Skonsolidowany zysk netto spółki wyniósł 40 mln. To wzrost o 7,1% rok do roku. W ujęciu jednostkowym wynik jest nieco gorszy. Wpływ na to ma zakup wydawnictw, który miał na celu zmianę sezonowości. Wraz z końcem sezonowości w spółce, rozpoczyna się sezonowość spółek zależnych, jak Book House czy Zielona Sowa. To ma zapewnić sukces całej grupie - mówił w programie Dzień na Rynkach prezes WSiP, Stanisław Wedler

Jeżeli pogarsza się sytuacja w gospodarce to pieniądze zaczynają krążyć wolniej a więc... do akcji wkraczają windykatorzy którzy udrarzniają przepływy gotówki. Wydawałoby się, że to dla nich czasy żniw. Czy na pewno? O to jak krążą pieniądze w gospodarce w czasach spowolnienia gospodarczego w programie "Dzień na Rynkach" pytał Artura Wiśniewskiego z Euler Hermes Robert Stanilewicz.

Wyniki DM IDMSA zadowoliły inwestorów. W III kwartale spółka odnotowała 21, 46 mln zł zysku netto. To o 43 % więcej niż rok wcześniej. O 11,2 % rok do roku wzrosły przychody spółki. W  w III kwartale wyniosły 36 mln zl. Źródłem zysków  jest między innymi 50 procentowy wzrost na działalności maklerskiej. Gościem Roberta Stanilewicza w programie Dzień na Rynkach był Grzegorz Leszczyński, prezes IDM SA.

Razem do Euro. Rząd i Narodowy Bank Polski nawiążą bliższą współpracę w sprawie przyjęcia europejskiej waluty. Szczegółami zająć się ma nowy komitet ds. wprowadzania euro, w którego skład wejdą przedstawiciele obu resortów, a także ministerstw: Gospodarki, Spraw Wewnętrznych oraz UOKiKu i KNFu. Gościem Roberta Stanilewicza w programie Pieniądze od Rana był Witold Koziński, wiceprezes Narodowego Banku Polski.

Rekordowy rok w deweloperce. Liczba oddanych do użytku mieszkań wyniosła juz 54 tysiące. Na rynku panują jednak nienajlepsze nastroje, a dobre dane to efekt decyzji podjętych kilka lat temu, przekonują eksperci branży. Nadwyżka podaży i malejący popyt oto problemy, z którymi dziś muszą zmierzyć się deweloperzy. Gościem programu Pieniądze od Rana był Jacek Bielecki z Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Godziwa emerytura w przyszłości. To życzenie wszystkich Polaków. Tymczasem tylko 5,3% czynnych zawodowo Polaków oszczędza obecnie w III filarze. Co zrobić by zmobilizować obywateli do planowania i oszczędzania na przyszłość? O tym jakie zmiany w podatkach zachęciłyby Polaków do oszczędzania Robert Stankiewicz w programie Pieniądze od Rana rozmawiał z Adamem Sankowskim, prezesem Polskiej Izby Pośredników Ubezpieczeniowych i Finansowych.

Polscy ekonomiści napisali do premiera list z krytyką zmian w systemie emerytalnym. Apelują w nim o powstrzymanie się z wprowadzeniem ich w życie. Z jednym z sygnatariuszy, prezesem Skarbiec AMH, byłym członkiem RPP, Bogusławem Grabowskim w magazynie "90 minut" rozmawiał Rafał Wojda.

"Zadłużenie Polaków w porównaniu do społeczeństwa amerykańskiego nie jest wysokie" - tłumaczył w TVN CNBC Biznes Jerzy Kulesza prezes spółki Vindexus. W programie "Rynki Dnia" prezes Kulesza opowiadał także o modelu biznesowym i kondycji firmy.

Mandaty, alimenty, rachunki za telefon albo prąd. Polacy coraz częściej nie wywiązują się ze swoich zobowiązań finansowych. Jak ustrzec się przed przeterminowanymi należnościami i ile można zarobić na odkupowaniu długów innych? Między innymi o to Rafał Wojda pytał w programie "90 Minut" Ireneusza Glensczyka, dyrektora finansowego INDOS.

Bezrobocie w Stanach Zjednoczonych osiągnęło poziom nie notowany od 26 lat, gdy prezydentem USA był Ronald Reagan. Do 10,2% wzrosła w październiku stopa bezrobocia za oceanem. W październiku pracę straciło 190 tysięcy Amerykanów. O prognozy dla tamtejszego rynku pracy pytaliśmy dr Andrzeja Kurnickiego, prezesa Euro American Company.

- Rząd traci wiarygodność - tak o proponowanych przez ministrów finansów i pracy zmianach w systemie emerytalnym - powiedział w TVN CNBC Biznes prezes Narodowego Banku Polskiego. Sławomir Skrzypek zapowiedział także, że NBP przekaże nawet 95% zysku do budżetu. Ekonomiści twierdzą, że bank centralny może wpłacić do budżetu państwa nawet 6 miliardów złotych z zysku osiągniętego w tym roku.