TVN24 Biznes | Turystyka

Popularna wśród Polaków wyspa zmienia zasady wjazdu

TVN24 Biznes | Turystyka

Autor:
mb/ams
Źródło:
Cyprus Mail, TVN24 Biznes
Wakacje 2022. Ekspertka o tańszych kierunkach
Wakacje 2022. Ekspertka o tańszych kierunkachTVN24
wideo 2/5
TVN24Wakacje 2022. Ekspertka o tańszych kierunkach

Cypr łagodzi przepisy wjazdowe od najbliższej środy, 1 czerwca. Podróżni nie będą musieli przedstawiać negatywnego wyniku testu, zaświadczenia o zaszczepieniu lub zaświadczenia o statusie ozdrowieńca.

Minister transportu Yiannis Karousos powiedział w rozmowie z dziennikarzami, że decyzja ta oznacza powrót do normalności w podróżach. Szacuje się, że w maju ruch pasażerski stanowił 77 proc. wyniku z analogicznego okresu w 2019 roku, czyli czasu sprzed pandemii.

Powrót turystów na Cypr

- Oczywiście, trwają wysiłki, aby jeszcze bardziej zwiększyć ten wskaźnik i przepustowość, a wyniki są dość pozytywne. Nie tylko osiągniemy, ale i przekroczymy cel, który sobie założyliśmy, jeśli chodzi o zdolności lotnicze i liczbę pasażerów - stwierdził minister, cytowany przez "Cyprus Mail".

Według danych cypryjskiego urzędu statystycznego, od stycznia do kwietnia br. liczba turystów odwiedzających Wyspę Afrodyty przekroczyła pół miliona - 534 040 osób. To prawie dziesięć razy więcej osób niż w tym samym okresie przed rokiem.

Tylko w kwietniu tego roku Cypr odwiedziło 289 335 turystów, podczas gdy rok temu było to 38 226 osób. W minionym miesiącu wyspę odwiedziło 15 137 turystów z Polski, co stanowiło 5,2 proc. udziału w całym ruchu. Najwięcej osób przyjechało z Wielkiej Brytanii - 116 074 (40,1 proc. udziału).

Pafos, CyprRoman Evgenev / Shutterstock

Wjazd na Cypr

Obecnie osoby zaszczepione lub ozdrowieńcy przy wjeździe na Cypr muszą okazać unijne cyfrowe zaświadczenie COVID lub równoważne świadectwo szczepienia lub przebycia choroby.

"Pasażerowie losowo wybranych samolotów, także zaszczepieni, będą poddani na lotnisku testom na koszt władz cypryjskich. Odmowa wykonania testu pociąga za sobą skierowanie na obowiązkową 10-dniową kwarantannę na koszt pasażera" - czytamy na stronach polskiego ministerstwa spraw zagranicznych.

Osoby niezaszczepione przed przyjazdem na Cypr muszą wykonać test PCR (wykonany nie wcześniej niż 72h przed wylotem) lub antygenowy (wcześniej niż 24h przed wylotem).

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: Cyprus Mail, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości