Polak obejmie kluczowe stanowisko w OpenAI. "Jeden z najwybitniejszych umysłów naszego pokolenia"

Źródło:
Reuters
Prof. Przegalińska: sztuczna inteligencja rozumuje, ale myśleniem byśmy tego nie nazwali
Prof. Przegalińska: sztuczna inteligencja rozumuje, ale myśleniem byśmy tego nie nazwaliTVN24
wideo 2/8
Prof. Przegalińska: sztuczna inteligencja rozumuje, ale myśleniem byśmy tego nie nazwaliTVN24

Ilya Sutskever, współzałożyciel i główny naukowiec OpenAI, opuszcza firmę, która stworzyła słynnego chatbota ChatGPT. "Bez niego OpenAI nie byłoby tym, czym jest" - tak Sam Altman, dyrektor generalny OpenAI, napisał o odchodzącym współzałożycielu firmy. Jego miejsce zajmie Polak Jakub Pachocki.

Współzałożyciel i główny naukowiec OpenAI, Ilya Sutskever, odchodzi z jednego z najbardziej rozpoznawalnych startupów na świecie, który rozpoczął boom na tzw. generatywną sztuczną inteligencję. Ich chatbot ChatGPT stał się szybko jedną z najbardziej popularnych aplikacji na świecie.

"Bez niego OpenAI nie byłoby tym, czym jest" – napisał dyrektor generalny OpenAI Sam Altman w wiadomości skierowanej do pracowników, a którą potem OpenAI zamieściło na swoim blogu.

"Po prawie dziesięciu latach podjąłem decyzję o opuszczeniu OpenAI" - napisał Sutskever w poście na portalu X.

"Droga rozwoju, którą podążała firma była cudowna i jestem pewien, że OpenAI zbuduje AGI (artificial general inteligence - ogólną sztuczną inteligencję), które będzie zarówno bezpieczna, jak i pełna korzyści" - podkreślił.

Polak na czele OpenAI

Nowym głównym naukowcem zostanie Jakub Pachocki - poinformowała spółka na swoim blogu. Pachocki był wcześniej dyrektorem ds. badań OpenAI i kierował rozwojem GPT-4 i OpenAI Five.

Pachocki we wpisie zamieszczonym na portalu X napisał, że Ilya wprowadził go w świat badań nad tzw. uczeniem głębokim, podkategorią uczenia maszynowego, która polega na tworzeniu zaawansowaniu sieci neuronowych. Sutskevera nazwał mentorem i "wspaniałym współpracownikiem".

"Jego niesamowita wizja tego, czym może stać się uczenie głębokie, byłą podstawą do tego, czym jest dzisiaj OpenAI oraz sztuczna inteligencja. Jestem mu głęboko wdzięczny za nasze niezliczone rozmowy, od dyskusji na wysokim szczeblu na temat przyszłości postępu sztucznej inteligencji po głęboko techniczne sesje przy tablicy" - dodał.

Wisiało nad nim zwolnienie Altmana

Jak przypomina Reuters, Sutskever odegrał kluczową rolę w dramatycznym zwolnieniu i ponownym zatrudnieniu Altmana w listopadzie ubiegłego roku. W tym czasie Sutskever był członkiem zarządu OpenAI i pomagał w zorganizowaniu zwolnienia Altmana.

Kilka dni później zmienił kurs, podpisując się pod listem pracownika żądającym powrotu Altmana i wyrażając ubolewanie z powodu jego "udziału w działaniach zarządu". Po powrocie Altmana Sutskever został usunięty z zarządu, a jego pozycja w spółce stała się niejasna.

Odejście Sutskevera następuje dzień po tym, jak firma ogłosiła, że wypuści nowy model sztucznej inteligencji o nazwie GPT-40, umożliwiający realistyczną rozmowę głosową i umożliwiającą interakcję za pomocą tekstów i obrazów.

Czytaj także: Sztuczna inteligencja ma nowe możliwości. Pogawędka z psem jak scena z filmu science fiction

Wkrótce po uruchomieniu pod koniec 2022 r. ChatGPT zostało nazwane najszybciej rozwijającą się aplikacją w historii, która osiągnęła 100 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie. Jednak według firmy analitycznej Likeweb światowy ruch na stronie ChatGPT w zeszłym roku gwałtownie spadł i dopiero teraz powrócił do wartości szczytowej z maja 2023 r.

Pachocki jest związany z OpenAI od 2017 roku. Ukończył Uniwersytet Warszawski oraz Carnegie Mellon University - gdzie zdobył tytuł doktora nauk komputerowych. 

"Jakub jest jednym z najwybitniejszych umysłów naszego pokolenia. Jestem zachwycony, że przejmuje tutaj pałeczkę. Kierował wieloma naszymi najważniejszymi projektami i jestem przekonany, że poprowadzi nas do szybkiego i bezpiecznego postępu w realizacji naszej misji, jaką jest zapewnienie, że AGI przyniesie korzyści wszystkim" - napisał Altman na portalu X.

Autorka/Autor:jw/ToL

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: T. Schneider/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Sejm w czwartek przyjął poprawki Senatu do ustawy w sprawie osłon dla odbiorców energii, w tym tę o czasowym zwolnieniu gospodarstw domowych z opłaty mocowej. Nowe przepisy wprowadzają między innymi bon energetyczny dla gospodarstw o niższych dochodach, a także na drugie półrocze - cenę maksymalną za energię elektryczną.

Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o osłonie odbiorców energii elektrycznej

Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o osłonie odbiorców energii elektrycznej

Źródło:
PAP

Blue City, spółka zarządzająca centrum handlowym przy Alejach Jerozolimskich 179 w Warszawie, złożyła w sądzie wniosek o otwarcie przyśpieszonego postępowania układowego z powodu braku porozumienia z bankami na przedłużenie finansowania - poinformowało w czwartek Blue City.

Poważne kłopoty dużego centrum handlowego. Jest wniosek do sądu

Poważne kłopoty dużego centrum handlowego. Jest wniosek do sądu

Źródło:
PAP

Liczba osób zarabiających powyżej 10 tysięcy złotych brutto miesięcznie wzrosła w Polsce w 2022 roku do 1,5 miliona - wynika z raportu firmy KPMG. O jedną dziesiątą zmalała natomiast grupa dysponujących majątkiem powyżej 1 miliona dolarów netto.

Tylu Polaków zarabiało powyżej 10 tysięcy złotych

Tylu Polaków zarabiało powyżej 10 tysięcy złotych

Źródło:
PAP

Prezydent Władimir Putin podpisał w czwartek dekret, na mocy którego możliwe będzie przejmowanie amerykańskiego majątku w Rosji w odwecie za zajmowanie przez władze USA zamrożonych rosyjskich aktywów w Stanach Zjednoczonych.

Rosja będzie przejmować amerykański majątek. Dekret Putina

Rosja będzie przejmować amerykański majątek. Dekret Putina

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wstrzymał w obrocie na terenie całego kraju jedną serię leku Corhydron 25. Jak poinformował GIF, seria "nie spełnia ustalonych dla niej wymagań jakościowych".

Seria leku wstrzymana w obrocie. "Nie spełnia wymagań"

Seria leku wstrzymana w obrocie. "Nie spełnia wymagań"

Źródło:
GIF

Czeka nas wysoka waloryzacja kapitału emerytalnego. Ma wynieść 14,9 procent. Zebrane w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych środki mają wpływ na wysokość przyszłych świadczeń.

Mocna podwyżka przyszłych emerytur

Mocna podwyżka przyszłych emerytur

Źródło:
tvn24.pl

"W odpowiedzi na decyzję Aten, które ogłosiły wyznaczenie parków morskich na Morzu Egejskim, Turcja również wyznaczy swoje parki w regionie" - pisze w czwartek turecki portal Daily Sabah. Sprawa utworzenia parków morskich to jeden z najnowszych przykładów napięć między obu krajami.

Turcja i Grecja kłócą się o parki morskie

Źródło:
PAP

Komisja Europejska uruchomiła procedurę naruszenia prawa Unii Europejskiej wobec Niemiec, Węgier, Polski i Rumunii za brak terminowej wymiany informacji o dochodach osiąganych przez osoby fizyczne i firmy poprzez korzystanie z platform internetowych.

Bruksela wszczęła procedurę wobec Polski

Bruksela wszczęła procedurę wobec Polski

Źródło:
PAP

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował w czwartek w Sejmie, że kieruje do procedowania do komisji odpowiedzialności konstytucyjnej wstępny wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Wniosek o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego. Jest decyzja marszałka Hołowni

Wniosek o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego. Jest decyzja marszałka Hołowni

Źródło:
PAP

Komisja Europejska nałożyła na koncern spożywczy Mondelez International karę w wysokości 337,5 miliona euro. Właściciel popularnych marek takich jak Milka czy Oreo odpowie za utrudnianie handlu słodyczami, czego skutkiem było sztuczne zawyżanie cen na europejskim rynku. Według KE firma współpracowała w ramach dochodzenia i przyznała się do naruszenia unijnych reguł konkurencji.

Potężna kara dla spożywczego giganta

Potężna kara dla spożywczego giganta

Źródło:
PAP

15 tysięcy złotych netto miesięcznie, premia i zakwaterowanie. To skierowana do Polaków oferta pracy w fabryce Mercedesa, o której napisał "Fakt". Co więcej, nie jest to wcale górna granica stawek.

Oferują 15 tysięcy złotych na rękę. Szukają chętnych w Polsce

Oferują 15 tysięcy złotych na rękę. Szukają chętnych w Polsce

Źródło:
Fakt

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się nowa usługa dla przedsiębiorców - "Firma". Umożliwia między innymi szybkie udostępnienie danych na temat działalności gospodarczej. Dla wszystkich użytkowników będzie dostępna 27 maja.

Nowa usługa dla przedsiębiorców w aplikacji mObywatel

Nowa usługa dla przedsiębiorców w aplikacji mObywatel

Źródło:
PAP

Zarząd TVN SA wydał w czwartek oświadczenie w sprawie działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Źródło:
tvn24.pl

Joanna Tyrowicz i Ludwik Kotecki z Rady Polityki Pieniężnej zostali wezwani do prokuratury na przesłuchanie w roli świadków. Wezwania dotyczą postępowania w sprawie naruszenia przepisów o ujawnieniu informacji w związku z wykonywaną funkcją.

Członkowie RPP wezwani do prokuratury

Członkowie RPP wezwani do prokuratury

Źródło:
PAP

Popularna wśród polskich turystów wyspa Hvar zmaga się z katastrofą ekologiczną. Jak donoszą chorwackie media, wszystko za sprawą statków wycieczkowych, które "zamieniają najpiękniejsze na świecie plaże w szamba". Branża turystyczna wezwała chorwacki rząd do podjęcia interwencji w tej sprawie.

Katastrofa ekologiczna na popularnej wśród Polaków wyspie. "Plaże zmienione w szamba"

Katastrofa ekologiczna na popularnej wśród Polaków wyspie. "Plaże zmienione w szamba"

Źródło:
PAP

Z Orlenu i spółek kontrolowanych przez paliwowego giganta w ostatnich miesiącach zwolniło się lub zostało zwolnionych ponad sto osób związanych z Prawem i Sprawiedliwością - informuje Business Insider. Na liście są między innymi syn byłego szefa TVP i mąż byłej wicepremier.

Wielkie sprzątanie po Obajtku. Na liście ponad sto osób

Wielkie sprzątanie po Obajtku. Na liście ponad sto osób

Źródło:
tvn24.pl

Posłowie koalicji rządzącej złożyli wniosek o postawienie przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu. Podpisało się pod nim 185 posłów.

Trybunał Stanu dla szefa KRRiT. Jest wniosek

Trybunał Stanu dla szefa KRRiT. Jest wniosek

Źródło:
tvn24.pl, RM FM

W najbliższych dwóch tygodniach możemy spodziewać się nasilonych cyberataków - ostrzega wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wskazał, że chodzi o dezinformację, ale też ataki na infrastrukturę krytyczną.

Wicepremier alarmuje. "W najbliższych dwóch tygodniach największa aktywność ataków cybernetycznych na Polskę"

Wicepremier alarmuje. "W najbliższych dwóch tygodniach największa aktywność ataków cybernetycznych na Polskę"

Źródło:
PAP

Polski Fundusz Rozwoju wzywa firmy do zwrotu środków, które otrzymały w ramach tarcz antykryzysowych, ale nie ujawnia przyczyn, bo... są tajne. - Państwo stosuje zasadę domniemania winy przedsiębiorcy zamiast zasady domniemania uczciwości - mówi rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz.

Dostają wezwania do zwrotu pieniędzy. "Zostaliśmy oszukani i skrzywdzeni"

Dostają wezwania do zwrotu pieniędzy. "Zostaliśmy oszukani i skrzywdzeni"

Źródło:
tvn24.pl

Samorządy mogą już teraz zakazać sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Muszą jednak zrobić to z głową - zwrócił uwagę w czwartkowym wydaniu dziennik "Rzeczpospolita". Z takiej możliwości skorzystali radni z Torunia.

Zakaz może nadejść w każdej chwili. "Jest to już możliwe"

Zakaz może nadejść w każdej chwili. "Jest to już możliwe"

Źródło:
PAP

Orlen mocno traci w czwartek na giełdzie. W środę wieczorem spółka opublikowała wyniki za pierwszy kwartał tego roku. Zysk netto Grupy Orlen za pierwsze trzy miesiące był niższy o 6,7 miliarda złotych w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.

Kurs Orlenu mocno w dół

Kurs Orlenu mocno w dół

Źródło:
PAP