Koniec boomu na komputery. Gigant zwolni ponad 6,5 tysiąca osób

Autor:
mp/ToL
Źródło:
Bloomberg
Wpływ technologii na ewolucję człowieka
Wpływ technologii na ewolucję człowieka
TVN24
TVN24Wpływ technologii na ewolucję człowieka

Dell zamierza zwolnić 6650 pracowników - informuje Bloomberg. Wszystko przez drastyczny spadek popytu na komputery osobiste. To już kolejna firma z sektora technologicznego, która zdecydowała się w ostatnim czasie na dużą redukcję zatrudnienia.

Jak tłumaczy dyrektor Dell Jeff Clark, warunki rynkowe w branży "nadal się pogarszają, a przyszłość jest niepewna". Dodaje, że wprowadzone wcześniej oszczędności, w tym wstrzymanie nowych rekrutacji i ograniczenie podróży, już nie wystarczą. W sumie zwolnienia obejmą 5 proc. wszystkich pracowników Dell zatrudnionych w różnych państwach.

Agencja Bloomberg zauważa, że po pandemicznym boomie na komputery, popyt na nie zaczął się drastycznie kurczyć. Według wstępnych szacunków firmy IDC liczba zamówień na komputery osobiste mocno spadła w czwartym kwartale 2022 roku. Największą spadek odnotowała właśnie firma Dell - o aż 37 proc. w ujęciu rocznym. To bardzo bolesny cios dla koncernu, gdyż aż 55 proc. przychodów Dell stanowi właśnie sprzedaż tych urządzeń.

Kolejna firma

To już kolejny koncern z branży technologicznej, który zadecydował o cięciu zatrudnienia. Firma HP, która również czerpie znaczącą część przychodów ze sprzedaży komputerów, ogłosiła w listopadzie redukcję aż 6 tys. etatów. Cisco Systems Inc. i International Business Machines zwolnią po około 4 tys. pracowników. 

Cały, szeroko pojęty sektor w 2022 roku ogłosił zwolnienia, które dotknęły łącznie 97 171 osób. To wzrost o 649 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem - wynika z danych firmy konsultingowej Challenger, Gray & Christmas Inc.

Po przeprowadzeniu redukcji zatrudnienie w głównej siedzibie firmy Dell w Round Rock będzie najniższe od co najmniej sześciu lat. Zwolnienia swoim zasięgiem nie obejmą jednak tylko Stanów Zjednoczonych - tylko około jedna trzecia pracowników firmy pracuje w tym kraju.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ToL

Źródło: Bloomberg

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości