Tech

Cyberatak na system KNF. ABW bada sprawę

Tech

Hakerzy mają chrapkę na polskie banki
Hakerzy mają chrapkę na polskie banki

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego bada sprawę cyberataku na system informatyczny Komisji Nadzoru Finansowego - poinformował rzecznik koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

- ABW otrzymała zgłoszenie od KNF w sprawie tych problemów i włamań i prowadzi swoje czynności. Sprawa jest Agencji znana - podkreślił rzecznik. Nie chciał jednak ujawniać żadnych szczegółów. Według nieoficjalnych informacji PAP materiały dot. cyberataku w najbliższym czasie trafią do prokuratury.

Próba ingerencji

Rzecznik KNF Jacek Barszczewski poinformował w piątek, że w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego "zidentyfikowana została próba ingerencji z zewnątrz w system informatyczny obsługujący stronę internetową komisji". Zapewnił zarazem, że "wewnętrzne systemy raportowania przez podmioty nadzorowane funkcjonują niezależnie od systemu informatycznego obsługującego stronę internetową i pozostają bezpieczne", a "prace Urzędu przebiegają w sposób niezakłócony". "Strona internetowa www.knf.gov.pl została wyłączona przez administratorów z UKNF w celu zabezpieczenia materiału dowodowego. Urząd pozostaje w bieżącym kontakcie z przedstawicielami nadzorowanych sektorów, w tym bankowego, których działalność nie jest w żadnym stopniu zagrożona" - czytamy w oświadczeniu rzecznika KNF. Barszczewski dodał, że w związku z cyberatakiem "zostało złożone zawiadomienie do właściwych organów ścigania, z którymi Urząd ściśle współpracuje". Strona internetowa komisji jest nieczynna od czwartkowego popołudnia. Po wejściu na tę stronę ukazuje się komunikat: "Na stronie prowadzone są prace serwisowe. Przepraszamy za utrudnienia".

Resort wie o incydencie

Rzecznik Ministerstwa Cyfryzacji Karol Manys powiedział w piątek, że resort wie o tym incydencie i analizuje sprawę.

- Badają ją też odpowiednie służby. Jesteśmy tu w stałym kontakcie ze wszystkimi interesariuszami - zaznaczył. KNF zobowiązywała banki do podwyższania standardów bezpieczeństwa i utrzymywania infrastruktury teleinformatycznej na odpowiednio wysokim poziomie. Komisja Nadzoru Finansowego została powołana na mocy ustawy w 2006 roku (czyli za poprzednich rządów PiS) z połączenia Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG) oraz Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych (KNUiFE). W 2008 roku do KNF włączono też Komisję Nadzoru Bankowego, znajdującą się wcześniej w strukturach NBP.

- Pieniądze klientów są bezpieczne, a systemy bankowe działają w sposób prawidłowy i niezakłócony - poinformował w rozmowie z tvn24bis.pl dr Przemysław Barbrich z ZBP, komentując informacje o cyberataku na stronę KNF.

Zobacz ZBP: pieniądze klientów banków są bezpieczne (Film z 3.02.2017)

ZBP: pieniądze klientów są bezpieczne
ZBP: pieniądze klientów są bezpieczne

Autor: ag/gry / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości