Rynki

Jest porozumienie w JSW. Pracownicy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie

Rynki

Stanisław Karczewski o rządowym konflikcie o węgiel
Stanisław Karczewski o rządowym konflikcie o węgieltvn24
wideo 2/3

4 września Jastrzębska Spółka Węglowa wypłaci całej blisko 21-tysięcznej załodze jednorazowe świadczenie w wysokości 4,3 tysiące złotych netto na pracownika. W sumie spółka przeznaczy na to ponad 130 mln złotych. Taką samą kwotę firma przedpłaci na rzecz swoich obligatariuszy.

O zawarciu porozumienia w tej sprawie z reprezentatywnymi organizacjami związkowymi poinformowali w czwartek przedstawiciele zarządu JSW. Jednorazowa premia ma częściowo zrekompensować załodze wyrzeczenia, związane z ograniczeniem niektórych elementów wynagrodzenia w latach 2016-2018.

Lepsza sytuacja finansowa

- Poprzez zawarte w 2015 r. porozumienie ze stroną społeczną spółka uzyskała w ub. roku duże oszczędności. W tym i przyszłym roku również konsumujemy warunki tego porozumienia. Na pewno sytuacja ekonomiczna i finansowa jest lepsza niż zakładały nasze plany, jak również długoterminowy model finansowy, który uzgodniliśmy z obligatariuszami. Rozumiejąc tę sytuację, szukaliśmy pewnego kompromisu - powiedział wiceprezes JSW Robert Ostrowski. Przypomniał, że oszczędności wynikające z zawartego na trzy lata porozumienia w chwili jego podpisywania szacowano na ok. 2 mld zł – faktycznie, według wiceprezesa, będą one nieco mniejsze w związku ze zmniejszeniem zatrudnienia w JSW, jednak – jak mówił – to i tak bardzo znacząca kwota. Jego zdaniem, premia w wysokości 4,3 tys. zł netto na pracownika częściowo rekompensuje załodze utracone świadczenia. - Kwota 4,3 tys. wydaje się być może duża, ale w skali tych oszczędności, które uzyskaliśmy, jest na akceptowalnym poziomie i godzi interesy stron. Stać nas na to w tym momencie - powiedział Ostrowski, wskazując, że wobec lepszych od zakładanych wyników spółki należało podjąć rozmowy ze stroną społeczną o częściowym zrekompensowaniu strat poniesionych przez pracowników i ich rodziny. Prezes JSW Daniel Ozon poinformował, że w porozumieniu ze stroną społeczną zarząd spółki zgodził się również na zwiększenie wartości tzw. flapsów, czyli przysługujących pracownikom dołowym posiłków profilaktycznych, z ponad 14 do 19 zł za jeden posiłek. Także równowartość kwoty przeznaczonej na wzrost wartości tego świadczenia JSW zamierza przedpłacić na rzecz obligatariuszy. - Zapisaliśmy w porozumieniu, że kwota analogiczna do tej, którą wypłacamy dla pracowników, będzie wypłacona do obligatariuszy. Będzie to kolejna przedpłata ponad te, które już w tym roku zrobiliśmy. Dotyczy to również "flapsów" - wszystkie wypłaty mamy w stosunku jeden do jednego: dla pracowników i obligatariuszy - podkreślił Ozon. W czerwcu JSW dokonała już wcześniejszego wykupu obligacji o wartości 26,7 mln USD i 150,4 mln zł. Spółka podała wówczas, że łączna wartość nominalna niewykupionych obligacji wyemitowanych przez JSW w ramach programu emisji wynosi obecnie 701 mln zł oraz 125 mln USD. Prezes Ozon dodał, że zarząd JSW zgodził się również na obliczanie temperatury panującej pod ziemią na dotychczasowych zasadach. Wcześniej związkowcy z górniczych central oprotestowali nowe zasady obliczania temperatury, zawarte we wchodzącym w życie 1 lipca rozporządzeniu ministra środowiska. Według strony społecznej, nowe zasady spowodowałyby, że duża część górników musiałaby – w takich samych warunkach jak dotąd – pracować o dwie godziny dłużej, wobec niemożliwości z korzystania z czasu pracy skróconego do sześciu godzin w temperaturze powyżej 28 stopni Celsjusza.

Zysk zamiast straty

Grupa JSW zamknęła pierwszy kwartał br. zyskiem netto w wysokości 863 mln zł, wobec 59,5 mln zł straty w tym samym czasie rok temu. Wynik samej JSW był lepszy i wyniósł 955,4 mln zł, wobec 62 mln zł rok wcześniej. Poprawa to efekt wzrostu cen węgla i koksu na światowym rynku oraz restrukturyzacji, w tym przekazania części aktywów produkcyjnych do SRK. Rentowność EBITDA grupy JSW za pierwszy kwartał wyniosła 1 mld 239,7 mln zł, wobec 112 mln zł rok wcześniej. W pierwszym kwartale br. kopalnie JSW wyprodukowały ok. 4 mln ton węgla - o 340 tys. ton mniej niż w tym samym czasie rok temu – spadek wynika m.in. z przekazania aktywów do SRK. Sprzedano 3,83 mln ton węgla, o 350 tys. ton mniej niż w tym samym okresie 2016 r. Średnia cena węgla wzrosła w pierwszym kwartale – wobec pierwszego kwartału 2016 r. - o 119 proc., w tym cena węgla koksowego o 162,5 proc., a węgla energetycznego o 7,3 proc. Koks zdrożał natomiast o 80,5 proc. Przedstawiciele zarządu JSW uczestniczą w odbywającym się w czwartek w kopalni Pniówek w gminie Pawłowice Międzynarodowym Forum Górniczym. Przed kopalnią zgromadziło się ok. 150 związkowców ze związku Jedność, którzy zarzucają zarządowi JSW m.in. łamanie praw pracowniczych i oszczędności kosztem pracowników. Doszło do przepychanek z ochroną, manifestacja nie zakłóciła jednak trwającej konferencji.

Autor: tol / Źródło: PAP Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Katowice

Pozostałe wiadomości