Dobre dane z brytyjskiej gospodarki. Kurs funta wystrzelił

Rynki

ShutterstockFunt się umacnia

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Wielkiej Brytanii, wyniósł w sierpniu 53,3 pkt. wobec 48,3 pkt. miesiąc wcześniej - podano w komunikacie. To oznacza dość znaczne i niespodziewane ożywienie w sektorze. W reakcji na dobre dane umacnia się funt.

To najlepsze dane od października ubiegłego roku.

Analitycy spodziewali się, że indeks PMI przygotowywany przez Chartered Institute of Purchasing and Supply i Markit Economics, wyniesie 49,0 pkt. Tymczasem w sierpniu wyniósł 53,3 pkt., czyli aż o 4,3 proc. więcej od konsensusu.

Wartość wskaźnika PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze. Dlatego jak wskazują eksperci, najnowszy odczyt potwierdza, że odbudowują się nastroje brytyjskich menadżerów po "pobrexitowym" dołku.

Funt w górę

W reakcji na dobre w górę poszybował funt, który wyraźnie umacnia się w porównaniu do złotego. Około godz. 11:05 za brytyjską walutę trzeba było zapłacić 5,18 zł, co stanowiło wzrost o 0,90 proc.

Podobny ruch obserwujemy również w parze do dolara. Za jednego funta tuż po godzinie 11 trzeba było zapłacić 1.32 dolara, to wzrost o 0,84 proc.

Funt mocno rośnie także w porównaniu do euro. Około godz. 11:05 za brytyjską walutę trzeba było zapłacić 1,18 euro.

W czwartek z wizytą do Londynu udał się wicepremier Mateusz Morawiecki:

Morawiecki rozpoczął wizytę w LondynieTVN24 BiS

Autor: mb//km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock