Kto może skorzystać i jak wyliczyć ulgę dla klasy średniej?

Autor:
red.
Źródło:
TVN24 Biznes
Jak Polski Ład wpłynie na pensje Polaków?
Jak Polski Ład wpłynie na pensje Polaków?TVN24 BiS
wideo 2/21
TVN24 BiSJak Polski Ład wpłynie na pensje Polaków?

Ulga dla klasy średniej to rozwiązanie, którego zadaniem jest rekompensata zmian w rozliczaniu składki zdrowotnej. W związku z wprowadzanym przez Polski Ład brakiem możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku ulga ma wyrównać poniesione straty. Co ważne ulga nie obejmie wszystkich podatników. 

Ulga dla klasy średniej zakłada zmniejszenie obciążenia podatkiem w związku ze zmianami w sposobie rozliczania składki zdrowotnej.Ulga dla klasy średniej obejmuje przychody osiągane z umowy o pracę i działalności gospodarczej, która rozliczana jest skalą podatkową.Kwota ulgi wyliczana jest według określonego przez ustawodawcę wzoru.Możliwość skorzystania z ulgi dla klasy średniej uzależniona jest od wysokości osiąganych przychodów.Ulgę dla klasy średniej można będzie rozliczać w zeznaniu rocznym, jak i korzystać z miesięcznego odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy. Z ulgi dla klasy średniej można będzie skorzystać także w przypadku wspólnego rozliczania się z małżonkiem.

Ulga dla klasy średniej

Tzw. ulga dla klasy średniej to rozwiązanie wprowadzone Ustawą z dnia 29 października 2021 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Jest to mechanizm, który zakłada zmniejszenie obciążenia podatkiem w związku ze zmianami w sposobie rozliczania składki zdrowotnej, które wprowadzone zostały przepisami tzw. Polskiego Ładu.           

Ulga dla klasy średniej dotyczyć podatników osiągających roczne przychody w przedziale od 68 412 zł do 133 692 zł.

Przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2022 roku, co oznacza, że podatnicy będą mogli skorzystać z ulgi już w przyszłym roku – istnieje bowiem możliwość jej miesięcznego rozliczania – lub w deklaracji rocznej składanej w 2023 roku.

Ulga podatkowa a umowa o pracę i działalność gospodarcza – kto może skorzystać z ulgi?

Zgodnie z przepisami z tzw. ulgi dla klasy średniej nie będą mogły skorzystać wszystkie podmioty. Uprawnione do niej będą:

● osoby, które zatrudnione są na podstawie umowy o pracę, ● osoby prowadzące działalność gospodarczą, które rozliczają się na zasadach ogólnych, czyli tzw. skalą podatkową.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że odrzucone zostały poprawki, które zakładały, że ulga obejmie też podatników zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych tj. o dzieło i zlecenie, a także emerytów i rencistów. 

Ulga dla klasy średniej – zasady wyliczania i rozliczenie roczne

Zasady wyliczania wysokości ulgi zostały określone przez ustawodawcę w dodanym do Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych art. 26 ust. 4a, 4b i 4c. Zgodnie z przepisami ulga będzie wyliczana według następującego wzoru:

●     (A x 6,68 proc. – 4566 zł) / 0,17 dla A, które wynosi co najmniej 68412 zł i nieprzekraczającego kwoty 102588 zł, ●     (A x (-7,35 proc. – 9829 zł) / 0,17 dla A wyższego niż 102588 zł i nieprzekraczającego kwoty 133692 zł.

Przy czym współczynnik "A" to suma uzyskanych przez podatnika przychodów osiągniętych w roku podatkowym i podlegających opodatkowaniu ze stosunku:

●     służbowego, ●     pracy, ●     pracy nakładczej, ●     spółdzielczego stosunku pracy, ●     uzyskanych z pozarolniczej działalności gospodarczej,

które pomniejszone są o koszty prowadzenia działalności, z wyłączeniem składek na ubezpieczenie społeczne.

Ustawodawca zastrzegł także, że ulga przysługuje wyłącznie wtedy, gdy suma uzyskanych przychodów w roku podatkowym wynosi co najmniej 68412 zł i nie przekracza kwoty 133692 zł.

Ulga dla klasy średniej – zasady wyliczania i rozliczenie miesięczne

Istnieje także możliwość korzystania z ulgi w rozliczeniach miesięcznych. Wówczas płatnik może rozliczyć ją, jeżeli osiąga przychody w wysokości od 5701 zł do 11141 zł miesięcznie. W takim wypadku należy korzystać z następującego wzoru:

●     (A x 6,68 proc. – 380,50 zł) / 0,17 dla A, które wynosi co najmniej 5701 zł i nie więcej niż 8549 zł, ●     (A x (-7,35 proc.) + 819,09 zł) / 0,17 dla A wyższego niż 8549 zł i nieprzekraczającego 11141 zł.

Przy czym współczynnik "A" oznacza przychody uzyskane w ciągu miesiąca ze stosunku:

●     służbowego, ●     pracy, ●     pracy nakładczej, ●     spółdzielczego stosunku pracy.

Ulga a umowa o pracę

Istotne jest, że w podatnik nie ma obowiązku informowania płatnika o wysokości dochodów osiąganych z innych źródeł. Zatem płatnik uwzględnia jedynie wynagrodzenie, które wypłaca podatnikowi i sam rozlicza. Jeżeli w rozliczeniu rocznym okaże się zaś, że z uwagi na osiągane z innych źródeł przychody podatnik nie powinien korzystać z ulg, będzie wówczas zobowiązany dopłacić ewentualny podatek.

Ulga a działalność gospodarcza

Jeżeli podatnik prowadzi działalność gospodarczą powinien on samodzielnie kontrolować osiągane przychody tak, aby móc określić, czy może skorzystać z tzw. ulgi dla klasy średniej, czy też nie. Jeżeli oprócz prowadzenia działalności, uzyskuje też wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę, wówczas z każdego źródła zaliczki miesięczne będą rozliczane osobno. Ewentualny należny podatek będzie musiał zaś uregulować w zeznaniu rocznym.

Ulga dla klasy średniej a wspólne rozliczenie z małżonkiem

Przepisy dopuszczają także możliwość skorzystania z tzw. ulgi dla klasy średniej w przypadku wspólnego rozliczania się przez małżonków. W takim wypadku każdy z nich może odliczyć ulgę, ale od połowy sumy łącznych przychodów uzyskanych przez współmałżonków w roku podatkowym.

Źródła:

Ustawa z dnia 29 października 2021 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw Dz. U. 2021 poz. 2105, www.podatki.gov.pl.

Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Mam poczucie niesprawiedliwości - stwierdził w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Marek Kołodziejczak, ofiara działań firmy windykacyjnej. - Nagle ktoś do nas dzwoni, twierdząc, że na jakiejś podstawie mamy dług i że musimy oddać pieniądze - opowiada Katarzyna Kujawa, prawniczka z kancelarii adwokackiej Rynkowski. - Skala tego procederu jest bardzo duża i dotyczy kilku milionów ludzi w Polsce - dodaje Tomasz Parol, szef kancelarii Direct.

"Nękają mnie już sześć lat". Prawnik zaleca jedno działanie

"Nękają mnie już sześć lat". Prawnik zaleca jedno działanie

Autor:
Joanna
Rubin
Źródło:
tvn24.pl

Na stronach Sejmu opublikowano oświadczenia majątkowe posłów. Kilkoro parlamentarzystów nie wykazało w nich żadnych oszczędności. "Nie posiadam" - napisał w oświadczeniu majątkowym poseł Prawa i Sprawiedliwości Michał Dworczyk. Nie brakuje też przypadków, w których oszczędności nie przekraczają 1 tysiąca złotych.

Posłowie w "klubie zero". Ci parlamentarzyści nie wykazali żadnych oszczędności

Posłowie w "klubie zero". Ci parlamentarzyści nie wykazali żadnych oszczędności

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Szykują się zmiany w opłacie cukrowej. Nowelizacja ustawy zakłada wyłączenie z opłaty napojów, w których składzie są tylko cukry zawarte naturalnie w użytym do ich produkcji soku i nektarów z owoców o wysokiej kwasowości, których sok nie nadaje się do bezpośredniego spożycia.

Opłata cukrowa do zmiany? Opublikowano projekt ustawy

Opłata cukrowa do zmiany? Opublikowano projekt ustawy

Autor:
jr/ToL
Źródło:
PAP

Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, ma ponad 311 tysięcy złotych oszczędności. Spłaca też pożyczkę. Lider Suwerennej Polski Zbigniew Ziobro poinformował o sprzedanych udziałach w domu rodzinnym i posiadanej broni. Z kolei jeden z liderów Platformy Obywatelskiej Borys Budka jest właścicielem, wraz z żoną, domu i dwóch mieszkań. Włodzimierz Czarzasty z Lewicy ma między innymi jacht motorowy, obrazy i wyroby ze złota, których łączna wartość przekracza 200 tysięcy złotych. Przejrzeliśmy oświadczenia majątkowe liderów partii zasiadających w Sejmie.

Broń Ziobry, pożyczka Kaczyńskiego, kryptowaluty Bosaka. Majątki liderów partii

Broń Ziobry, pożyczka Kaczyńskiego, kryptowaluty Bosaka. Majątki liderów partii

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Michał Kołodziejczak, lider Agrounii, ma ponad 529 tysięcy złotych oszczędności. Poseł Koalicji Obywatelskiej zarządza gospodarstwem rolnym o wartości 3,1 miliona złotych. Na stronach Sejmu opublikowano oświadczenie majątkowe Michała Kołodziejczaka.

Lider Agrounii w Sejmie. Michał Kołodziejczak pokazał majątek

Lider Agrounii w Sejmie. Michał Kołodziejczak pokazał majątek

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes

W sobotnim losowaniu Lotto padły dwie szóstki. Główną wygraną odnotowano także w losowaniu Lotto Plus. Oto wyniki Lotto oraz Lotto Plus z 2 grudnia 2023 roku.

Padły trzy szóstki w Lotto. Jakie liczby wylosowano 2 grudnia 2023?

Padły trzy szóstki w Lotto. Jakie liczby wylosowano 2 grudnia 2023?

Autor:
jr/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Piątkowa sesja na Wall Street przyniosła kontynuację solidnych wzrostów głównych indeksów. Dow i S&P500 są na najwyższych poziomach od początku 2023 roku. Inwestorzy z optymizmem przyjęli wystąpienie szefa Fed, chociaż zasygnalizował on, że oczekiwania na złagodzenie polityki monetarnej są przedwczesne.

Amerykańskie indeksy giełdowe najwyżej od początku roku

Autor:
/ToL
Źródło:
PAP

Agencja S&P Global Ratings potwierdziła długoterminowy rating Polski w walucie obcej na poziomie "A-" - poinformowała agencja w komunikacie. Perspektywa ratingu pozostała stabilna.

Jest decyzja w sprawie ratingu Polski

Jest decyzja w sprawie ratingu Polski

Autor:
/ToL
Źródło:
PAP

Aleksandra Karolina Wiśniewska, posłanka Koalicji Obywatelskiej ma oszczędności przekraczające 386 tysięcy złotych. Jak poinformowała w oświadczeniu majątkowym, jest też właścicielką mieszkania o wartości około 1,3 miliona złotych. Aleksandra Karolina Wiśniewska jest córką polskiego przedsiębiorcy Radosława Wiśniewskiego, założyciela Redan SA, twórcy marki odzieżowej Top Secret.

Oszczędności, dwa mieszkania i samochód. Majątek córki polskiego biznesmena

Oszczędności, dwa mieszkania i samochód. Majątek córki polskiego biznesmena

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Podczas szczytu klimatycznego COP28 w Dubaju część rządów poparło kolejną inicjatywę, która ma pozwolić na odejście od paliw kopalnych jako źródła energii. Jak poinformowano, 118 krajów zobowiązało się do potrojenia produkcji energii ze źródeł odnawialnych do 2030 roku.

Produkcja energii ze źródeł odnawialnych. Jest zobowiązanie 118 krajów

Produkcja energii ze źródeł odnawialnych. Jest zobowiązanie 118 krajów

Autor:
mb/ToL
Źródło:
PAP, Reuters

Z powodu intensywnych opadów śniegu lotnisko w Monachium wstrzymało w sobotę rano pracę. Przerwa w operacjach lotniczych potrwa prawdopodobnie do godziny 12.00 - poinformował agencję dpa rzecznik lotniska. Na liście odwołanych lotów znalazły się również rejsy z Polski.

Atak zimy sparaliżował niemieckie lotnisko. Odwołano loty z Polski

Atak zimy sparaliżował niemieckie lotnisko. Odwołano loty z Polski

Autor:
/ToL
Źródło:
PAP

Abonament RTV jest nie do uratowania - uważa członek Rady Mediów Narodowych Robert Kwiatkowski. Jego zdaniem oczekiwania i praktyka ostatnich lat spowodowały, że abonament nie powinien być podstawową formą finansowania mediów publicznych. 

Co dalej z abonamentem RTV? "Nie do uratowania"

Co dalej z abonamentem RTV? "Nie do uratowania"

Autor:
kris/dap
Źródło:
PAP, RMF FM, tvn24.pl

Na stronie Sejmu opublikowane zostało oświadczenie majątkowe Donalda Tuska. Były premier i były szef Rady Europejskiej złożył je w związku z początkiem kadencji Sejmu. Tusk jest kandydatem na premiera ugrupowań, które mają większość w parlamencie.

Jest oświadczenie majątkowe Donalda Tuska

Jest oświadczenie majątkowe Donalda Tuska

Autor:
kris/dap
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Szymon Hołownia do oświadczenia majątkowego wpisał między innymi dom, mieszkanie, siedlisko wiejskie oraz dwa kredyty hipoteczne. Jako składniki mienia ruchomego marszałek Sejmu wymienił współczesną ikonę i obraz.

Dom, mieszkanie i kredyty marszałka Sejmu

Dom, mieszkanie i kredyty marszałka Sejmu

Autor:
/dap
Źródło:
tvn24.pl

3,3 miliona złotych oszczędności i nieruchomości warte około 63 milionów złotych znalazły się w oświadczeniu majątkowym posła PiS Andrzeja Guta-Mostowego. Dokument został opublikowany w piątek na stronie Sejmu.

To jeden z najbogatszych posłów

To jeden z najbogatszych posłów

Autor:
kris/dap
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Bitcoiny warte niemal 5 milionów złotych, dwa domy, mieszkanie i dwa kredyty ujawnił w oświadczeniu majątkowym poseł Sławomir Mentzen, jeden z liderów Konfederacji. Dokument został opublikowany na stronie internetowej Sejmu.

Król bitcoinów w polskim Sejmie. Oto majątek Sławomira Mentzena

Król bitcoinów w polskim Sejmie. Oto majątek Sławomira Mentzena

Autor:
/dap
Źródło:
tvn24.pl

Na stronie Sejmu pojawiło się oświadczenie majątkowe posła Koalicji Obywatelskiej (KO) Andrzeja Domańskiego, który według nieoficjalnych informacji, do których dotarła Arleta Zalewska z "Faktów" TVN, ma zostać ministrem finansów w przyszłym rządzie Donalda Tuska.

To ma być przyszły minister finansów. Pokazał majątek, w tym akcje żony

To ma być przyszły minister finansów. Pokazał majątek, w tym akcje żony

Autor:
kris/dap
Źródło:
tvn24.pl

Program Bezpieczny kredyt 2 procent cieszy głównie deweloperów i aktywnych inwestorów, a odcina od rynku ogromną rzeszę potencjalnych nabywców, których na nowe mieszkania po wzroście cen po prostu nie stać - stwierdził Damian Kaźmierczak, członek zarządu Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa (PZPB). W piątek rząd przyjął projekt zwiększający około dwukrotnie środki na program Bezpieczny kredyt 2 procent.

Nowa zapowiedź PiS. "Dlaczego pan premier nie wspomniał o totalnej destabilizacji rynku"

Nowa zapowiedź PiS. "Dlaczego pan premier nie wspomniał o totalnej destabilizacji rynku"

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Telewizja TVN24 w listopadzie 2023 roku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym, osiągając 7,2 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. To drugi najwyższy wynik w historii. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN, a w kategorii portali stacji informacyjnych - tvn24.pl.

Doskonałe wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Doskonałe wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Nie zrobimy niczego, co podważyłoby zaufanie do państwa polskiego - zapowiedział lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk, pytany o wniosek do Trybunału Stanu wobec prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego. Zaznaczył, że w tej sprawie będzie jeszcze podejmowana decyzja. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia dodał, że nad każdym takim wnioskiem trzeba się dobrze zastanowić.

Tusk zabiera głos w sprawie Glapińskiego. "Nerwowość ma swoje uzasadnienie"

Tusk zabiera głos w sprawie Glapińskiego. "Nerwowość ma swoje uzasadnienie"

Autor:
JW
Źródło:
PAP

Jak ustaliła Wirtualna Polska, tuż po wyborach w prawie wszystkich księgach wieczystych nieruchomości, których właścicielem lub współwłaścicielem jest Daniel Obajtek, pojawiły się wpisy o zmianie statusu własności. Według dziennikarzy WP, stało się to za pośrednictwem co najmniej sześciu sądów - w 20 księgach wieczystych pojawiły się wzmianki dotyczące zmian w dziale opisującym status własności nieruchomości. Część z nich, na podstawie darowizny, trafiło do jego syna. 

Media: Daniel Obajtek pozbywa się nieruchomości. Przekazuje je synowi

Media: Daniel Obajtek pozbywa się nieruchomości. Przekazuje je synowi

Autor:
JW/ams
Źródło:
Wirtualna Polska

W październiku 2023 roku odnotowano 2081 upadłości konsumenckich - przekazał TVN24 Biznes Jarosław Nowrotek z Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej (COIG). Jest to najwyższy miesięczny wynik w historii. Poprzedni rekord został ustanowiony w marcu 2023 roku.

Nowy rekord upadłości. "Najmłodsza osoba ma 13 lat, a najstarsza 93"

Nowy rekord upadłości. "Najmłodsza osoba ma 13 lat, a najstarsza 93"

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Jeśli zaakceptowana przez parlament ustawa zyska aprobatę prezydenta Andrzeja Dudy, zmieni się kalendarz handlowy w grudniu. Przygotowana przez posłów nowelizacja miała związek z faktem, że Wigilia w tym roku wypada w niedzielę i zgodnie z obecnymi przepisami mógłby być tego dnia prowadzony handel w większych sieciach.

Ważna zmiana w zakazie handlu. Tak ma wyglądać grudniowy kalendarz

Ważna zmiana w zakazie handlu. Tak ma wyglądać grudniowy kalendarz

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP