Rozliczenie z fiskusem z problemami. Brakuje niektórych deklaracji

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Szefowa KAS o usłudze Twój e-PITTVN24
wideo 2/5
TVN24Szefowa KAS o usłudze Twój e-PIT

Od kilku dni można składać zeznania podatkowe za 2020 rok drogą elektroniczną przez Twój e-PIT. Nie wszyscy podatnicy doczekali się jednak w usłudze deklaracji przygotowanych przez fiskusa. W tym gronie są osoby rozliczające się na zeznaniu PIT-36. W poprzednich latach było to nawet 3 miliony podatników.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

W poniedziałek, 15 lutego ruszyło składanie zeznań podatkowych za 2020 rok. Przygotowane przez fiskusa deklaracje zostały udostępnione na portalu podatki.gov.pl w ramach usługi Twój e-PIT. Wśród nich miały być nie tylko najpopularniejsze deklaracje PIT-37, ale także PIT-36.

Jak się jednak okazuje, przedsiębiorcy na razie nie mogą złożyć deklaracji rocznej przez Twój e-PIT.

Na zeznaniu PIT-36 rozliczają się podatnicy, którzy prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej. W "Informacji dotyczącej rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za 2018 rok" podano, że na formularzu PIT-36 rozliczyło się prawie 2,8 mln podatników. Rok wcześniej było to ponad 3 mln podatników. Dane za 2019 rok nie są dostępne.

ULGI I ODLICZENIA W ROZLICZENIACH PIT >>>

Deklaracje PIT-36 w usłudze Twój e-PIT

Postanowiliśmy zatem zapytać Ministerstwo Finansów, kiedy zostaną udostępnione zeznania PIT-36 za 2020 rok. "Planujemy udostępnić elektroniczny formularz PIT-36 za 2020 r. na podatki.gov.pl i w aplikacji e-Deklaracje na przełomie lutego i marca 2021 r." – czytamy w przesłanej nam odpowiedzi.

Jednocześnie wydział prasowy MF poinformował, że "w usłudze Twój e-PIT są dostępne, przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową, zeznania PIT-36 dla osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej, ale składają te zeznania z uwagi na uzyskiwane przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, rozliczanych poza działalnością gospodarczą".

Przedstawiciele Ministerstwa Finansów poinformowali, że "zeznania składane w formie elektronicznej na formularzu PIT-36 za 2020 r. będą obsługiwane przez urzędy skarbowe w pierwszej kolejności".

Na razie nie wiadomo, kiedy pojawią się deklaracje PIT-36L, które są skierowane do przedsiębiorców, którzy wybrali liniową formę opodatkowania. W przesłanej nam odpowiedzi czytamy jedynie, że o dostępności formularza PIT-36L MF ma informować w oddzielnych komunikatach na stronie podatki.gov.pl.

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock