Kredyty hipoteczne. W lipcu padł rekord

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Turek o niższych ratach kredytów
Turek o niższych ratach kredytówTVN24 BIS
wideo 2/4
TVN24 BISTurek o niższych ratach kredytów

Banki sprzedają kredyty hipoteczne za kredytem. W lipcu po raz pierwszy w historii miesięczna akcja kredytowa przekroczyła 8 miliardów złotych - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej.

W lipcu tego roku w porównaniu z lipcem 2020 roku, na rynku kredytów mieszkaniowych widać bardzo wysokie dodatnie dynamiki. Wartość udzielonych kredytów hipotecznych w ujęciu rocznym wzrosła o 70,1 proc., a liczba kredytów o 44,8 proc.

- Dla kredytów mieszkaniowych lipiec ubiegłego roku był słabym miesiącem pod względem liczby i wartości akcji kredytowej (17,0 tys. szt., 4,75 mld zł - red.). Wysokie dynamiki w lipcu 2021 roku są więc w części spowodowane efektem niskiej bazy z lipca 2020 roku. Drugim czynnikiem jest rekordowa wartość akcji kredytowej w lipcu 2021 roku – wyjaśnił, cytowany w komunikacie, prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Kredyt hipoteczny - kwota

W minionym miesiącu po raz pierwszy w historii udzielono kredyty o łącznej wartości ponad 8 mld zł. - Padł historyczny rekord, po raz pierwszy w historii miesięczna akcja kredytowa przekroczyła 8 miliardów złotych. Ponadto, warto odnotować, że lipiec jest już piątym z rzędu miesiącem o wartości miesięcznej akcji kredytowe powyżej 7,5 miliarda złotych – zauważył Rogowski.

BIK

BIK zwróciło uwagę, że lipiec to kolejny miesiąc, w którym kredyty mieszkaniowe odnotowują wysokie dodatnie dynamiki sprzedaży. "Kontynuowana jest hossa w wysokokwotowych kredytach mieszkaniowych. Widać to w średniej wartości udzielanego kredytu, która w lipcu 2021 roku osiągnęła kolejną rekordową wartość 328,53 tys. zł i była wyższa o 17,5 proc. od średniej z lipca 2020 roku" – czytamy w najnowszym raporcie.

Zdaniem analityka BIK "niewątpliwie źródłem tak dobrej koniunktury jest zarówno ogromny wzrost popytu, jak i większa skłonność banków do udzielania kredytów (pozytywna reakcja podażowa), zwłaszcza wysokokwotowych, widoczna w poluzowaniu wymagań między innymi w zakresie wkładu własnego". "Wzrost średniej kwoty kredytu mieszkaniowego to więc wynik zarówno dalszego wzrostu cen nieruchomości jak i obniżenia wysokości wymaganego wkładu własnego, który w początkowych miesiącach pandemii został podwyższony, co wówczas bezpośrednio przyczyniło się do spadku średniej kwoty kredytu" – wskazał Waldemar Rogowski.

Kredyt hipoteczny 2021

W pierwszych siedmiu miesiącach tego roku zaciągnięto 157,1 tys. kredytów mieszkaniowych na kwotę 49,76 mld zł. Oznacza to wzrost o odpowiednio 25,8 proc. i 37,7 proc. w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem.

BIK podało, że w okresie styczeń - lipiec 2021 roku ponad połowa (55,1 proc.) wartości udzielonych kredytów to kredyty z przedziału kwotowego powyżej 350 tys. zł. Same kredyty powyżej 500 tys. zł stanowią 26,1 proc. łącznej akcji kredytowej.

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości