TVN24 Biznes | Pieniądze

Będą emerytury bez podatku? Minister odpowiada

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP
Czy zostanie wprowadzona emerytura bez podatku? Marlena Maląg odpowiada
Czy zostanie wprowadzona emerytura bez podatku? Marlena Maląg odpowiada Polskie Radio
wideo 2/8
Polskie RadioCzy zostanie wprowadzona emerytura bez podatku? Marlena Maląg odpowiada

Jednak dobrze byłoby poczekać, kiedy Nowy Ład będzie ogłoszony - mówiła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, odnosząc się do doniesień o ewentualnym wprowadzeniu emerytury bez podatku. - Wtedy będziemy rozmawiali o konkretach - dodała.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Szefowa MRiPS pytana była we wtorek w Programie Pierwszym Polskiego Radia o informacje podane przez portal OKO.press i SuperExpress, że w programie odbudowy po kryzysie - Nowy Polski Ład, który ma ogłosić premier Mateusz Morawiecki - znalazła się m.in. propozycja wprowadzenia emerytury bez podatku, jeśli będzie to emerytura do kwoty 2,5 tys. zł.

"Dobrze byłoby poczekać"

- Powiem tak: jednak dobrze byłoby poczekać, kiedy Nowy Ład będzie ogłoszony, kiedy pan premier, ale także władze partii, ogłoszą jakie konkretne działania w ramach Nowego Ładu zostaną podjęte i wtedy o konkretach będziemy rozmawiali. Teraz każdy z jakimś tam kawałeczkiem informacji idzie do mediów. Natomiast ja wyznaję taką zasadę, że poczekajmy aż cały ten nowy porządek Nowy Ład zostanie przedstawiony - odpowiedziała Maląg.

- Przede wszystkim działania, które przewiduje Nowy Ład mają służyć poprawie sytuacji Polaków, poprawie sytuacji zarówno po wyjściu z pandemii, wsparcie polskich rodzin, bo takie działania nasz rząd podejmuje od 5 lat, gdzie rodzina jest w centrum uwagi poprzez realizację i programów społecznych, ale i wszystkich programów gospodarczych - dodała.

Nowy Ład to dokument o charakterze społeczno-gospodarczym programujący politykę rządu na kolejne lata. Ma on zostać zaprezentowany jeszcze w tym miesiącu. Według zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego, program będzie zawierał przede wszystkim plany inwestycyjne, ale także propozycje dotyczące wielu dziedzin życia społecznego oraz gospodarczego w czasie po pandemii. Jak informował premier w ramach programu rząd zaproponuje cały szereg projektów infrastrukturalnych i innowacyjnych.

Maląg odniosła się także do pytania o jej wypowiedź na spotkaniu ministrów Grupy Wyszehradzkiej, że w najbliższych tygodniach premier przedstawi nowe rozwiązania dotyczące polityki rodzinnej. Pytana, była czy to będą rozwiązania, które trafią do Nowego Ładu, czy to będą rozwiązania, które zostaną ujawnione wcześniej.

- Żadnych nowych rozwiązań wczesnej nie będziemy pokazywać. cały czas pracujemy na Strategią Demograficzną, która będzie wyznaczała kroki działania dla polityki prorodzinnej, ale w polityce prorodzinnej, rodzina - tak jak mówię - jest w centrum uwagi od 5 lat, wsparcie rodzin zarówno z dziećmi, jak i seniorów to jest priorytet. Otworzenie szerokiej koalicji na rzecz wsparcia: rząd, samorząd, organizacje pozarządowe - powiedziała.

- Te działania na pewno będą wzmacniane, dlatego też kolejne działania, które będą kompleksowo obejmowały czy politykę podatkową, czy mieszkaniową, one będą trafiały jako wsparcie dla rodzin - wskazała Maląg

2,6 miliona wniosków o 500 plus

Szefowa MRiPS poinformowała także, że do tej pory przez zostało złożonych ponad 2 mln 600 tys. wniosków o 500 plus.

- Zależy nam, żeby jak najwięcej wniosków było składanych drogą elektroniczną, ponieważ to usprawnia przyznawanie świadczeń. Dlatego zachęcam wszystkich rodziców. Przypomnę, że dzieci, które pobierają świadczenia miesiąc w miesiąc jest ponad 6 mln 600 tys. - powiedziała Maląg.

Świadczenie wychowawcze z programu Rodzina 500 plus przysługuje od narodzin dziecka aż do ukończenia przez nie 18. roku życia. Świadczenie obejmuje zarówno dzieci przebywające w rodzinach, jak i w pieczy zastępczej.

Złożenie kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku o świadczenie wychowawcze na kolejny okres w terminie do 30 kwietnia oznacza przyznanie oraz wypłatę świadczenia za czerwiec maksymalnie do 30 czerwca tego roku – a więc z zachowaniem ciągłości wypłaty świadczenia.

Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości