TVN24 Biznes | Pieniądze

Ceny materiałów budowlanych wystrzeliły. Eksperci piszą o "szaleństwie"

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Marszałek województwa pomorskiego o wzroście cen prądu
Marszałek województwa pomorskiego o wzroście cen prąduTVN24
wideo 2/8
TVN24Marszałek województwa pomorskiego o wzroście cen prądu

Ceny materiałów budowlanych we wrześniu wzrosły średnio o prawie 22 procent - wynika z danych Grupy PSB. Zdaniem ekspertów przyczyniło się do tego między innymi odbicie stawek płyt OSB, suchej zabudowy oraz izolacji termicznych.

W ocenie portalu RynekPierwotny.pl "ceny materiałów budowlanych oszalały". RynekPierwotny.pl to portal zawierający oferty mieszkań i domów od deweloperów. Oprócz tego na rynku działają m.in. Obido.pl, Gethome.pl, Otodom.pl, Gratka.pl, czy Domiporta.pl.

"Tak znaczne przyśpieszenie drożyzny materiałów budowlanych wynika z solidarnego odbicia stawek dosłownie wszystkich grup towarowych, ze szczególnym wyróżnieniem płyt OSB (wzrost rdr o 124,7 proc.), suchej zabudowy (60,1 proc.) oraz izolacji termicznych (53,1 proc.), których ceny szybują rok do roku wręcz w zastraszającym tempie" - czytamy w komunikacie.

Rynek Pierwotny

Zwrócono uwagę, że żadna z grup towarowych nie zanotowała spadku cen w ujęciu rocznym. W ocenie przedstawicieli portalu mogła być to pierwsza taka sytuacja w historii publikacji trendów cenowych PSB.

Rynek Pierwotny

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Ceny materiałów budowlanych

Według ekspertów główne przyczyny rosnących cen materiałów budowlanych pozostają wciąż bez zmian i w pierwszym rzędzie wynikają "z niesłabnącej hossy na globalnym rynku surowców, których podaż z racji nieograniczonego wręcz popytu ze strony największych gospodarek świata pozostaje w coraz bardziej odczuwalnej defensywie". "Do tego dochodzą rosnące koszty energii, logistyki czy pracy" - wyliczają.

W efekcie - jak podkreślili przedstawiciele RynkuPierwotnego.pl - także w krajowych hurtowniach materiałów budowlanych coraz częściej dochodzi do braków w zaopatrzeniu nawet w podstawowy asortyment.

W ocenie ekspertów niewykluczone są dalsze wzrosty cen mieszkań. "Obecna dynamika drożyzny w połączeniu z ich niedostateczną podażą, to perspektywa kolejnych etapów windowania cen nowych mieszkań, połączona z coraz bardziej realnym ryzykiem powszechnych opóźnień w realizacji inwestycji, pozbawionych możliwości terminowych dostaw materiałów" - wskazano.

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości