Warszawa traci pozycję lidera

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huWarszawa już nie najdroższa

Warszawa nie jest już najdroższym miastem w Polsce pod względem cen usług komunalnych. Pozycję lidera przejął Poznań, a przed stolicą znalazły się również Gdańsk i Bydgoszcz - wynika z najnowszego raportu "Dziennika Gazety Prawnej".

Jeszcze w 2008 r. podobny raport uznał Warszawę za najdroższe miasto w Polsce. Jednak już w 2009 r. stolica utraciła pozycję lidera, gdyż od dłuższego czasu nie podnoszono cen usług komunalnych. Od dwóch lat utrzymują się tam ceny jednorazowego normalnego biletu komunikacji miejskiej, opłaty za wodę i ścieki. Od lat nie zmieniły się też ceny Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania.

Najdroższy Poznań

Jak się okazuje, liderem szybujących w górę cen jest obecnie Poznań. Miasto to ma najdroższy jednorazowy bilet komunikacji miejskiej oraz najwyższe ceny za wywóz śmieci.

Natomiast jeżeli chodzi o ceny wody i odbioru ścieków najdrożej jest w Katowicach, a jeżeli chodzi o ciepło - w Szczecinie. W ciągu ostatnich dwóch lat ceny najszybciej rosły w Łodzi. Aż o 30 proc. zdrożała tam woda, odprowadzanie ścieków i wywóz odpadów. Opłatę za ciepło podniesiono zaś o 10 proc.

Gdzie żyje się najtaniej?

Według tegorocznego raportu gazety, najtańsze usługi komunalne są we Wrocławiu, Łodzi i Lublinie.

Jednak i tam planowane są już podwyżki. Opłata za wodę ma wzrosnąć tam o 0,11 zł, ale ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła. Podwyżka ma objąć też ceny biletów komunikacji miejskiej nawet o 20 proc.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu