Szczegóły reprywatyzacji w czerwcu

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24W czerwcu zostaną przedstawione założenia do ustawy reprywatyzacyjnej

Szacujemy wartość majątku, który został zabrany, analizujemy możliwości Skarbu Państwa. W czerwcu przedstawimy założenia do ustawy reprywatyzacyjnej i rząd przyjmie kilkuwariantowe rozwiązania - zapowiedział Aleksander Grad.

W ogóle nie mówimy o procentach. Szacujemy wartość majątku, który został zabrany, analizujemy możliwości Skarbu Państwa. W czerwcu przedstawimy założenia do ustawy i rząd przyjmie kilkuwariantowe rozwiązania. grad3

Dodał, że najpierw muszą być przeanalizowane "zdolności finansowe państwa, jak w czasie rozłożyć zwrot za znacjonalizowane mienie, jakie to mogą być ostatecznie kwoty i jaki to może być procent wartości mienia, które zostało znacjonalizowane".

Rząd pracuje nad reprywatyzacją

Rząd kończy prace nad ustawą reprywatyzacyjną, która będzie gwarantowała "ograniczoną i rozciągniętą w czasie" rekompensatę dla obywateli polskich za utracone mienie. (...) Ustawa nie będzie nikogo różnicować ze względu na pochodzenie. tusk

Brak ustawy działa na szkodę państwa

Z kolei w lutym Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport na temat przebiegu reprywatyzacji w latach 1990-2006. NIK stwierdziła, że do tej pory skala roszczeń reprywatyzacyjnych nie została określona przez administrację państwową z odpowiednią starannością. Nie podano liczby osób domagających się reprywatyzacji ani wartości potencjalnych roszczeń.

W uzasadnieniu do projektu ustawy reprywatyzacyjnej, opracowanej przez rząd Belki, wartość roszczeń szacowano na 60 mld. Jednak w opinii NIK tych danych nie da się zweryfikować. Ponadto - według NIK - brak rozwiązań ustawowych działa na niekorzyść państwa.

Źródło: RMF FM, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24