Prof. Witold Koziński kandydatem na wiceprezesa NBP

Najnowsze

Aktualizacja:
Fotorzepa | Darek Golikprof. Witold Koziński był już wiceprezesem NBP

Prof. Witold Koziński jest kandydatem na wiceprezesa Narodowego Banku Polskiego. Wcześniej Skrzypek przedstawił już pierwszego kandydata na stanowisko wiceprezesa NBP - Piotra Wiesiołka. Nowi wiceprezesi zastąpią Krzysztofa Rybińskiego i Jerzego Pruskiego, którzy w ubiegłym tygodniu podali się do dymisji.

Witold Koziński jest kierownikiem Katedry Bankowości i Finansów Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego i byłym prezesem Banku Gospodarstwa Krajowego. Był już wiceprezesem NBP w latach 1992-1998. Jako wiceprezes NBP będzie odpowiedzialny za obszar stabilności banku centralnego, zaś Piotr Wiesiołek za zarządzanie rezerwami.

Dwaj dotychczasowi wiceprezesi NBP - Krzysztof Rybiński i Jerzy Pruski (jednocześnie pierwszy zastępca prezesa NBP) - podali się do dymisji w styczniu 2008 roku. Rybiński nie poinformował o przyczynach rezygnacji, natomiast Pruski ujawnił, że jego decyzja "wynikała z autorytarnych zapędów Skrzypka". W swoim oświadczeniu pisał, że decyzja ta wynikała z braku możliwości dalszego, faktycznego sprawowania funkcji w efektywny sposób.

Prezes NBP zapewniał w ubiegłym tygodniu sejmową Komisję Finansów Publicznych, że niezależnie od zmian w zarządzie, NBP działa normalnie, a stabilność finansowa państwa jest zapewniona. Podkreśłił, że nagłaśnianie kwestii zmian personalnych nie służy reputacji banku centralnego.

Zgodnie z ustawą o NBP, zarząd polskiego banku centralnego liczy 6 do 8 osób, w tym dwóch wiceprezesów. Członków zarządu Narodowego Banku Polskiego powołuje i odwołuje prezydent RP na wniosek prezesa NBP.

Źródło: TVN CNBC, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Fotorzepa | Darek Golik