Polacy polubili telepracę

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huJuż co dwudziesty pracownik zarabia na życie w domu

Mimo że 40 proc. Polaków nigdy nie słyszało o telepracy, to już co dwudziesty pracownik zarabia na życie właśnie w ten sposób - pisze "Gazeta Prawna". W ciągu roku liczba telepracowników wzrosła pięciokrotnie.

- Wzrost zatrudnienia w formie telepracy wynika też z szerokiej definicji tej formy zatrudnienia określonej niedawno w kodeksie pracy - mówi w rozmowie z "Gazetą Prawną" Henryk Michałowicz z Konfederacji Pracodawców Polskich. Definicja w kodeksie znalazła się przed rokiem.

Dotąd wielu osobom telepraca kojarzyła się jedynie z popularnym "siedzeniem na słuchawce", czyli telemarketingiem, jednak chodzi tutaj o coś zupełnie innego. Według polskiego prawa jednak, telepraca to po prostu praca na odległość, praca z domu, której wyniki są przesyłane pracodawcy przez telefon, lub za pomocą internetu.

Praca dla mamy...

Telepraca okazuje się idealnym rozwiązaniem dla wielu osób, które nie byłyby w stanie podjąć normalnej pracy. Matki z małymi dziećmi, czy osoby niepełnosprawne ruchowo mogą w ten sposób zarabiać nie ruszając się z domu.

- Telepraca jest coraz bardziej popularna wśród osób wykonujących wolne zawody, takie jak artyści, pisarze, dziennikarze czy architekci - mówi gazecie Zbigniew Żurek wiceprezes Business Centre Club. - Coraz częściej w takiej formie pracują też graficy komputerowi, programiści, osoby związane z działalnością marketingową, badaniem rynku oraz usługami księgowymi, prawniczymi lub doradztwem - dodaje.

...i oszczędność dla pracodawcy

Oprócz ułatwień dla pracowników, telepraca jest również korzystna dla pracodawców. Zatrudniający, mimo iż musi zapewnić pracownikowi sprzęt i opłacić połączenie z internetem, ponosi jednak niższe koszty niż zatrudniając pracownika stacjonarnie.

Eksperci twierdzą, że zwiększająca się liczba telepracowników jest znakiem mówiącym o nowoczesności gospodarki. W krajach Unii Europejskiej już 11 proc. osób wybrało tą formę zatrudnienia, zaś w USA odsetek ten sięga prawie 30 proc.

Badanie zostało zrealizowane przez PBS DGA na zlecenie GP i CMS Cameron McKenna w dniach 7-9 listopada 2008 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej 1023-osobowej próbie Polaków, którzy ukończyli 18 lat.

Źródło: "Gazeta Prawna"

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu