Microsoft zwolni 5 tys. osób

Najnowsze


Globalny kryzys nie oszczędza największych. Amerykański Microsoft właśnie ogłosił, że w ciągu najbliższych 18 miesięcy zwolni 5 tysięcy pracowników, z czego 1,4 tys. natychmiast.

Jeśli nie liczyć relatywnie niewielkich zwolnień, przeprowadzanych po przejęciu innych firm, będą to pierwsze zwolnienia grupowe Microsoftu. Jednocześnie firma ogłosiła, że w 2009 r. zamrozi płace swoich pracowników.

Bezpośrednim powodem zwolnień jest 11-procentowy spadek zysków Microsoftu w ostatnich trzech miesiącach 2008 roku i kiepskie prognozy na 2009 r. Na te opublikowane dzisiaj informacje, zareagowała już giełda. W czasie sesji na Wall Street wartość akcji firmy spadła o 7 proc.

Zyski w dół

Microsoft twierdzi, że odczuwa skutki pogarszającej się światowej sytuacji ekonomicznej i niższych przychodów ze sprzedaży komputerów i oprogramowania. W ostatnim kwartale 2008 r. zyski firmy spadły do 4,17 miliarda dolarów z 4,71 miliarda dolarów w tym samym okresie rok wcześniej.

Jednocześnie całkowity przychód wzrósł o 2 proc. do 16,63 miliarda dolarów, ponieważ sprzedaż oprogramowania dla firm pomogła zrównoważyć 8-procentowy spadek sprzedaży oprogramowania dla komputerów osobistych.

Według Microsoftu, zwolnienia pozwolą zmniejszyć koszty operacyjne w 2009 r. o 1,5 miliarda dolarów.

Źródło: PAP, CNN