Najnowsze

Restauracje, sklepy, sanatoria. Rząd wprowadza nowe obostrzenia

Najnowsze

Autor:
ToL
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Morawiecki o nowych obostrzeniach dla gastronomii
Morawiecki o nowych obostrzeniach dla gastronomiiTVN24
wideo 2/7
TVN24Morawiecki o nowych obostrzeniach dla gastronomii

Od soboty restauracje, puby i kawiarnie nie będą mogły prowadzić działalności stacjonarnej - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Lokale będą mogły funkcjonować tylko w oparciu o zamówienia na wynos i dowóz. Obowiązujące w czerwonej strefie ograniczenia dotyczące sklepów zostaną rozszerzone na cały kraj.

W czwartek odbyło się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, na którym omówiono aktualną sytuację epidemiczną oraz kolejne działania w walce z pandemią COVID-19. Konferencja prasowa podsumowująca te ustalenia miała pierwotnie odbyć się wczoraj, ale ze względu na przedłużające się posiedzenie Sejmu, zdecydowano o zmianie terminu.

Jak poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki strefa czerwona obejmie od soboty 24 października cały kraj.

Restauracje, bary i puby zostaną zamknięte, a dozwolona będzie tylko sprzedaż na wynos i dowóz. Nowe restrykcje będą obowiązywały przez najbliższe dwa tygodnie, ale z możliwością przedłużenia.

- Ograniczenie może zostać przedłużone, jeśli pod koniec drugiego tygodnia nie zauważymy zmiany w liczbie zakażeń lub co gorsza, jeśli ta liczba będzie rosła - powiedział premier.

- Zdaniem specjalistów, (...) w pomieszczeniach gastronomicznych znajduje się bardzo dużo osób na niewielkiej powierzchni. W związku z tym dochodzi do częstych zakażeń, a maseczka nie jest tam używana; te pomieszczenia są słabo wietrzone - argumentował.

Premier poinformował również, że zawieszona zostaje działalność sanatoriów (z możliwością dokończenia trwających turnusów).

- Zamykamy również sanatoria, prócz sanatoriów, które teraz jeszcze kończą turnusy. To jest niezbędne, bo 70 procent osób przebywających w sanatoriach, to seniorzy powyżej 60. roku życia – powiedział Mateusz Morawiecki.

Objęcie całego kraju czerwoną strefą oznacza również, że limit osób w sklepach w całej Polsce będzie wynosił pięć osób na kasę dla lokali o powierzchni do 100 metrów kwadratowych oraz jedna osoba na 15 metrów kwadratowych w przypadku sklepów powyżej 100 metrów kwadratowych.

Od soboty w całej Polsce - w związku z czerwoną strefą - będzie obowiązywał również zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesela, konsolacje, stypy).

W piątek resort zdrowia poinformował, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 13 632 osób, zmarły 153 osoby. To najwięcej dziennych zakażeń od początku epidemii.

"Pracujemy nad mixem wsparcia"

W piątek, jeszcze przed konferencją, wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin zapewnił, że "covidowe obostrzenia wobec biznesu będą ograniczone do niezbędnego minimum".

"Z dotkniętymi nimi branżami pracujemy nad mixem wsparcia zarówno doraźnego, jak długofalowego" - czytamy we wpisie wicepremiera na Twitterze. Szef MRPiT dodał, że o "12.00 kolejne konsultacje".

Jak powiedziała wcześniej PAP wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk, w południe mają się odbyć konsultacje z przedstawicielami szeroko rozumianej branży gastronomicznej - zarówno restauratorami, jak i firmami oferującymi jedzenie na wynos". Zaznaczyła, że konsultacje z branżami mają na celu przede wszystkim wypracowanie narzędzi gospodarczych, które mogłyby im pomóc w przetrwaniu obecnego trudnego czasu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Dotychczasowe obostrzenia

Od 17 października lokale gastronomiczne na terenie całego kraju mogą być czynne w godzinach 6-21, potem możliwa jest obsługa wyłącznie na wynos. Zajęty może być co drugi stolik.

W strefie czerwonej obowiązują limity osób w sklepach. Ponadto od 15 października w sklepach spożywczych, aptekach, drogeriach i placówkach pocztowych powróciły tak zwane godziny dla seniorów. Od poniedziałku do piątku w tych punktach w godzinach 10-12 obsługiwane są wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia.

Autor:ToL

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości