Już nam się nie chce latać

Najnowsze

TVN24\ArchiwumPolskie lotniska obsłużyły znacznie mniej pasażerów niż przed rokiem

Już nam się nie chce latać, albo po prostu, nie mamy na to pieniędzy. Jak wynika z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego, przez polskie lotniska w 2009 roku przewinęło się 18 mln 945 tys. pasażerów. Znacznie mniej niż przed rokiem. Kryzys przywiązał nas do ziemi?

Polskie porty lotnicze w ubiegłym roku w ruchu regularnym i czarterowym obsłużyły o 1 mln 704 tys. mniej pasażerów niż w 2008 r. - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Urzędu Lotnictwa Cywilnego Katarzyna Krasnodębska.

Według wyliczeń ULC spadek ruchu pasażerskiego jest duży - o 8,25 procent. Zmniejszyła się także ogólna liczba operacji samolotowych - o 7,66 procent.

Najwięcej ludzi na Okęciu

Rok 2009 był dla polskiego transportu lotniczego najtrudniejszym od wielu lat. Podmioty na nim funkcjonujące bardzo silnie odczuły skutki globalnej recesji. Wyjście z kryzysu utrudniają branży niestabilne ceny paliwa lotniczego oraz wahania kursów walutowych Katarzyna Krasnodębska, ULC

Największą liczbę pasażerów - podobnie jak w latach ubiegłych - obsłużyło warszawskie Okęcie. Było to 8 mln 282 tys. pasażerów, ale i tak aż o 12,24 proc. mniej w porównaniu z rokiem 2008. Na kolejnych pozycjach są: Kraków Balice (spadek o 8,08 proc.), Katowice Pyrzowice (o 4,37 proc. mniej niż w 2008 r.), Wrocław Strachowice (o 10,54 proc. mniej), Poznań Ławica (spadek o 0,57 proc.) i Łódź (spadek o 8,65 proc.).

Ruch w portach regionalnych spadł mniej niż w porcie warszawskim (średnio o 4,9 proc.), co prawdopodobnie jest efektem oferty lotów tanich linii. Na stołecznym Okęciu zamknięto terminal Etiuda, który obsługiwał tanie przeloty i liczba korzystnych ofert przelotów w Warszawie, a co za tym idzie - pasażerów - mocno spadła. Ten spadek sprawił zaś, że udział w rynku lotnisk regionalnych wzrósł z 54,3 proc. w roku 2008 do 56,3 proc. w roku 2009.

Rzeszów najlepszy w Polsce

Jak poinformował ULC, zdecydowanie najlepiej radzącym sobie portem lotniczym w kraju - jedynym, który odnotował dodatnią dynamikę ruchu pasażerskiego (18,58 proc.) - była rzeszowska Jasionka. Pozostałe lotniska odnotowywały spadki w przedziale od 0,6 proc. do 43,6 proc.

- Rok 2009 był dla polskiego transportu lotniczego najtrudniejszym od wielu lat. Podmioty na nim funkcjonujące bardzo silnie odczuły skutki globalnej recesji. Wyjście z kryzysu utrudniają branży niestabilne ceny paliwa lotniczego oraz wahania kursów walutowych - skomentował wyniki Urząd.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24\Archiwum