Najnowsze

GUS: Spada bezrobocie, w czerwcu 12 proc.

Najnowsze

Gościem TVN24 Biznes i Świat był minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz
TVN24 Biznes i ŚwiatGościem TVN24 Biznes i Świat był minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz

Stopa bezrobocia w czerwcu wyniosła 12 proc. wobec 12,5 proc. w maju - podał w środę GUS. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy na koniec czerwca wyniosła 1 mln 912,6 tys. osób.

- Czerwiec zakończył się z najniższym od dwóch lat bezrobociem. Zgodnie z naszymi oczekiwaniami od początku roku dynamika spadku bezrobocia się utrzymuje. W czerwcu w urzędach pracy zarejestrowanych było prawie 195 tys. osób mniej niż przed rokiem - powiedział 9 lipca minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

Kilka dni temu wiceminister pracy Jacek Męcina poinformował, że urzędy pracy w całym kraju dopasowały już profile pomocy do ok. jednej trzeciej bezrobotnych. Na nowe instrumenty pomocy dla bezrobotnych w tym roku resort przeznaczył już 160 mln zł.

Poprawić skuteczność

Obowiązująca od 27 maja nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy ma poprawić skuteczność publicznych służb zatrudnienia, m.in. dostosować działania urzędów pracy do indywidualnych potrzeb bezrobotnych i pracodawców.

Nowe przepisy m.in. określają trzy profile pomocy dla bezrobotnych. Pierwszy jest skierowany do osób aktywnych, które nie potrzebują specjalistycznego wsparcia, a jedynie przedstawienia ofert pracy. Z drugiego mają korzystać osoby wymagające wsparcia - dla nich dostępne będą szkolenia czy staże. Trzeci profil usług jest dedykowany osobom oddalonym od rynku pracy - zagrożonym wykluczeniem społecznym i tym, które same nie są zainteresowane podjęciem pracy. Pomocą dla nich mają zajmować się wspólnie z urzędami pracy: prywatne agencje zatrudnienia, ośrodki pomocy społecznej i organizacje pozarządowe.

Osobom poszukującym pracy w urzędach będą pomagali przypisani im doradcy. Doradca ma pilotować współpracę z konkretną firmą i bezrobotnym; będzie też premiowany za efekty pracy, czyli za doprowadzenie do zatrudnienia bezrobotnego.

Autor: ToL / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości