Grendowicz pokieruje BRE Bankiem

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Mariusz Grendowicz zastąpił Sławomira Lachowskiego

Sławomir Lachowski odchodzi z BRE. Zastąpi go Mariusz Grendowicz. Reakcja rynku była natychmiastowa. Kurs akcji BRE spadł o prawie dziewięć proc., więc zmiana warty w tym trzecim banku na rynku kosztowała go ponad 700 mln zł - czytamy w "Rzeczpospolitej".

O możliwych zmianach w zarządzie BRE mówiono w branży bankowej co najmniej od miesiąca. Nikt jednak nie podejrzewał, że niemiecki Commerzbank – główny inwestor w BRE – pozwoli odejść Sławomirowi Lachowskiemu. Temu, który sprawił, że polska spółka znów zaczęła przynosić zyski. I to niemałe.

- Po 2007 roku BRE zarobiło 710 mln zł. – Wdrożył z sukcesem nową strategię. Chwalony jest za pomysł wejścia z mBankiem do Czech i na Słowację – dziwi się decyzji Niemców Maciej Stańczuk, prezes WestLB.

Odszedł razem z "zakonem"

Według oficjalnego komunikatu prezes banku odszedł ze względu na reorganizację działalności właściciela BRE niemieckiego Commerzbanku w Europie Środkowo-Wschodniej. Niemcy chcą stworzyć holding z samodzielnym zarządzaniem i sprawozdawczością, który skupi wszystkie spółki naszego regionu, w tym oczywiście BRE. Z informacji "Rz" wynika, że Sławomir Lachowski dostał propozycję zostania prezesem tego holdingu. Postawił warunki: przyjedzie razem ze swoimi ludźmi do Frankfurtu, albo jego siedziba będzie się mieścić w Polsce. Niemcy się na to nie zgodzili. Szef BRE musiał zdecydować, czy przyjmuje zaproponowaną posadę na niemieckich warunkach, czy odchodzi z banku. Wybrał to drugie.

Znakiem firmowym Lachowskiego jest jego drużyna (niektórzy mówią o "zakonie z Łodzi"). Jest to grono lojalnych, zwykle młodych bankowców. Do niego należy między innymi dwóch członków zarządu BRE Banku: Jerzy Jóźkowiak, który odchodzi ze spółki razem z Lachowskim, i Janusz Wojtas.

Grendowicz: Jestem świadomy wyzwania

Nowym prezesem BRE zostanie znany bankowiec Mariusz Grendowicz. Do jesieni 2006 roku był wiceprezesem BPH odpowiedzialnym za pion bankowości korporacyjnej.

Jako wieloletni klient BRE mam do tego banku wiele szacunku. To niezwykle profesjonalna instytucja. Wchodzę w buty niezwykle kompetentnych menedżerów, których jakości będę musiał dorównać Jako wieloletni klient BRE mam do tego banku wiele szacunku. To niezwykle profesjonalna instytucja. Wchodzę w buty niezwykle kompetentnych menedżerów, których jakości będę musiał dorównać

Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: TVN24