Google pracuje nad szkłami kontaktowymi, które zmierzą twój poziom cukru

Najnowsze

GoogleInteligente soczewski Google

Google prowadzi badania nad soczewkami, które mają mierzyć poziom cukru u diabetyków. Projekt rodem z filmów science-fiction, pozwoliłbym cukrzykom na uniknięcie uciążliwego i rutynego kontrolowania poziomu cukru we krwi.

Obecnie na świecie cukrzykiem jest 1 na 19 osób, a w samych Stanach Zjednoczonych 1 na 12. Wynalazek Google'a pozwoliłoby na wyeliminowanie codziennego pobierania krwi do zbadania w niej poziomu glukozy. Inteligentne szkła kontaktowe znacznie zmniejszyłyby inwazyjność tego procesu.

Prototypowe soczewki wyposażone są w mikroskopijne czipy i bezprzewodowe czujniki poziomu glukozy. Umieszczono je pomiędzy dwoma powłokami. Małe procesory są w stanie badać poziom cukru raz na sekundę.

Czerwona lampka

To nie wszystkie rozwiązania, które Google chciałby zamontować w inteligentnych soczewkach. Ma się w nich znaleźć także dioda LED, która zapali się na czerwono, kiedy poziom cukru przekroczy dozwolony poziom. Rozmiar chipa zainstalowanego w szkłach kontaktowych ma być nie większa niż plamka brokatu.

Projekt Google'a jest w fazie badań i trakcie porozumienia z amerykańską agencją kontrolującą obrót żywności i leków na rynku.

Microsoft pierwszy

Sam pomysł choć brzmi rewolucyjnie, nie jest pierwszym tego typu projektem. Od kilku lat naukowcy starają się stworzyć technologie, która w kontakcie z płynami ustrojowymi, mogłaby mierzyć poziom cukru w organizmie. Trzy lata temu w tym celu, Microsoft nawiązał współpracę z naukowcami z Uniwersytetu w Waszyngtonie. Na razie nie ma informacji o wynikach tego porozumienia.

Autor: tryb//bgr / Źródło: money.cnn.com

Źródło zdjęcia głównego: Google