Najnowsze

Google pracuje nad szkłami kontaktowymi, które zmierzą twój poziom cukru

Najnowsze

Inteligente soczewki firmy Google pomogą mierzyć poziom cukru
GoogleInteligente soczewski Google

Google prowadzi badania nad soczewkami, które mają mierzyć poziom cukru u diabetyków. Projekt rodem z filmów science-fiction, pozwoliłbym cukrzykom na uniknięcie uciążliwego i rutynego kontrolowania poziomu cukru we krwi.

Obecnie na świecie cukrzykiem jest 1 na 19 osób, a w samych Stanach Zjednoczonych 1 na 12. Wynalazek Google'a pozwoliłoby na wyeliminowanie codziennego pobierania krwi do zbadania w niej poziomu glukozy. Inteligentne szkła kontaktowe znacznie zmniejszyłyby inwazyjność tego procesu.

Prototypowe soczewki wyposażone są w mikroskopijne czipy i bezprzewodowe czujniki poziomu glukozy. Umieszczono je pomiędzy dwoma powłokami. Małe procesory są w stanie badać poziom cukru raz na sekundę.

Czerwona lampka

To nie wszystkie rozwiązania, które Google chciałby zamontować w inteligentnych soczewkach. Ma się w nich znaleźć także dioda LED, która zapali się na czerwono, kiedy poziom cukru przekroczy dozwolony poziom. Rozmiar chipa zainstalowanego w szkłach kontaktowych ma być nie większa niż plamka brokatu.

Projekt Google'a jest w fazie badań i trakcie porozumienia z amerykańską agencją kontrolującą obrót żywności i leków na rynku.

Microsoft pierwszy

Sam pomysł choć brzmi rewolucyjnie, nie jest pierwszym tego typu projektem. Od kilku lat naukowcy starają się stworzyć technologie, która w kontakcie z płynami ustrojowymi, mogłaby mierzyć poziom cukru w organizmie. Trzy lata temu w tym celu, Microsoft nawiązał współpracę z naukowcami z Uniwersytetu w Waszyngtonie. Na razie nie ma informacji o wynikach tego porozumienia.

Autor: tryb//bgr / Źródło: money.cnn.com

Źródło zdjęcia głównego: Google

Pozostałe wiadomości