Najnowsze

Najnowsze

Rynek stawia na bankructwo Grecji. Zdaniem Andrzeja Stefaniaka, dealera w DMK-Alpha, który był gościem Pawła Blajera, weekend to najlepszy moment na ogłoszenie bankructwa tego kraju.

Minister Jacek Rostowski tłumaczy, co miał na myśli mówiąc, że Europa jest dziś w niebezpieczeństwie, a jeśli rozpadnie się strefa euro, to i UE tego szoku długo nie przetrwa. - Chodzi o kontekst za 10 lat, więc nie ma to związku z wyborami. Ale są politycy, którzy uważają, że wszystkie wypowiedzi odnoszą się do nich - powiedział na zwołanej po wystąpieniu konferencji.

Produkcja przemysłowa w eurolandzie w lipcu na plusie - ale mniejszym od prognoz. Region w dół ciągnie Słowacja i Portugalia. Zdaniem głównego ekonomisty BOŚ Łukasza Tarnawy w usługach w strefie euro nie widać jeszcze recesji

Espirito Santo Investment Bank obniżył wartość godziwą dla GPW do 47,40 zł z 51,70 zł. Zdaniem Kamila Stolarskiego z Espirito Santo Investment Bank, który był gościem w programie Dzień na Rynkach, mniej ofert pierwotnych i wtórnych to czynnik ryzyka dla GPW. Jak podkreśla, czynniki zewnętrzne działają zdecydowanie przeciwko przyszłym przychodom giełdy

Nie grozi nam koniec kapitalizmu. Zdaniem dr Łukasza Hardt z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW, który był gościem w programie Dzień na Rynkach takie teorie na temat końca kapitalizmu zazwyczaj pojawiają się w czasie kryzysu.

Eurocash kontra Emperia. Trybunał Arbitrażowy ma rozstrzygnąć spór między handlowymi spółkami w sprawie sprzedaży Grupy Tradis. Eurocash liczy na to, że umowa dotycząca przejęcia Tradisu od Emperii nadal obowiązuje, a cena za udziały jest taka jak w umowie, czyli wynosi ponad 900 mln zł. Emperia nie zamierza się jednak poddać i przypomina, że to Eurocash nie zapłacił za Tradis w terminie, więc umowa jest nieważna. Gościem Dnia na Rynkach był członek zarządu Eurocash Jacek Owczarek.

Kryzys z 2009 pozwolił rozwinąć skrzydła spółce informatycznej KBJ. W pierwszej połowie października spółka zadebiutuje na NewConnect. Jak mówił w programie Dzień na Rynkach prezes KBJ Artur Jedynak spółka planuje, aby rentowność w kolejnych latach przekraczała 20%

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2012 roku będzie wynosiło 1500 zł - zdecydował rząd. Obecnie wynagrodzenie minimalne wynosi 1386 złotych, co oznacza jego wzrost o 8,2%. Jestem pełen obaw o ręczne sterowanie wynagrodzeniami - to co dla jednych jest mało dla innych jest dużo podkreśla prezes ZRP Jerzy Bartnik z którym rozmawiał Robert Stankiewicz. Jerzy Bartnik dodaje, że powinniśmy jak najszybciej odejść od ustalania minimalnej płacy na poziomie centrum.

Agencje ratingowe znów w akcji. Moody's obcięła dziś długoterminowe oceny wiarygodności kredytowej najważniejszych francuskich banków - Societe Generale i Credit Agricole. Rynki na tę informacje zareagowały spokojnie, ponieważ decyzja Moody's była oczekiwana od kilku dni.

Premier Wielkiej Brytanii - David Cameron - ogłosił, że bezrobotni, którzy nie radzą sobie z językiem angielskim, będą musieli uczęszczać na kursy, jeśli nie chcą stracić prawa do zasiłku. - Kończymy z sytuacją zakładającą, że można otrzymywać zasiłki i zapomogi bez żadnych warunków - powiedział Cameron. Za kursy oczywiście zapłaci państwo.

Platforma Obywatelska kusi wyborców likwidacją PIT-u. Rewolucję w podatkach zapowiada również Prawo i Sprawiedliwość. PiS proponuje zastąpienie dwóch obecnych ustaw o PIT i CIT jedną ustawą, a przy tym pozostawienie bez zmiany obecnych stawek podatków dochodowych. Obniżkę podatku VAt po wygraniu wyborów parlamentarnych zapowiada również SLD. O tym, na ile wyborcze obietnice mogą mieć pokrycie w rzeczywistości w rozmowie z Andrzejem Marczakiem, KPMG.

Grecja straszy rynki, złoty pod presją. Rząd Niemiec szykuje się już na upadek Grecji – pisze niemiecka prasa. Szczyt G7 z obietnicami walki z kryzysem ale bez żadnych konkretów. Więcej na ten temat w rozmowie z Jackiem Maliszewskim, głównym ekonomistą DMK Alpha.

Niemiecki rząd przygotowuje się na wypadek upadku Grecji. Według niemieckiego "Der Spiegel" ministerstwo finansów Niemiec przewiduje powrót Grecji do drahmy i wyjście z unii walutowej. O tym na ile takie koleje losu są prawdopodobne w rozmowie z profesorem Marianem Nogą, byłym członkiem RPP.

Co piąta złotówka w budżecie Narodowego Funduszu Zdrowia jest wydawana niezgodnie z prawem - przyznał przed kilkoma miesiącami prezes NFZ Jacek Paszkiewicz. Jak dziś wygląda kontrola uciekających finansów Funduszu? O tym w rozmowie z Eugeniuszem Koncewojem, Fundacja Ingenium.

Hamowanie gospodarek, stagnacja i recesja. Jak przygotowuje się do tego branża motoryzacyjna? O tym w rozmowie z Rafałem Orłowskim, Automotive Suppliers.

Zmiana strategii a Alterco - spółka wycofuje się ze współpracy między innymi z Trionem, i szuka nowych inwestycji. O szczegółach rozmawialiśmy z prezesem spółki, Zbigniewem Zuzelskim.

Franki szwajcarskie, złoto - jakie jeszcze bezpieczne przystanie rynek oferuje inwestorom - i czy pojęcie "bezpieczna przystań" ma jeszcze jakiekolwiek odniesienie do rzeczywistości? Rozmowa z kierownikiem biura City Index w Warszawie, Maciejem Leściorzem.

W oczach niektórych ekspertów - los Grecji jest już przesądzony. Kraj upadnie. W weeken, niemiecki minister finansów nie wykluczył kontrolowanej upadłości kraju. Jakie konsekwencje dla rynków miałoby to wydarzenie? Rozmowa z głównym ekonomistą Citi Handlowego, Piotrem Kaliszem, oraz głównym ekonomistą Trigon DM, Radosławem Cholewińskim.

Dlaczego warto, żeby Specjalne Strefy Ekonomiczne istniały także po 2020 roku. Suwalska Specjalna Strefa obchodzi swoje 15 urodziny – porozmawiamy o możliwościach inwestycyjnych na jej terenach. Gościem Pawła Blajera był Robert Żyliński, prezes SEE Suwałki.

Nie ma czynników które uzasadniałyby tak mocną przecenę złotego. Zdaniem Tomasza Niemca z DM PKO BP wyprzedaż złotego była odpowiedzią na przecenę euro do dolara. Z Ekspertem ds. dewiz Tomaszem Niemcem rozmawiała Kasia Karpa - Świderek.