Prezes ZUS o minimalnym stażu dającym emeryturę

[object Object]
Prezes ZUS Gertruda Uścińska w TVN24 BiS tvn24bis
wideo 2/3

- Właściwe jest, aby iść w kierunku ustalenia granicy stażu opłacenia składki, która otwiera emeryturę. Bo mamy 220 tysięcy osób, które pobierają minimalną emeryturę, ale mamy też ponad 160 tysięcy osób, które pobierają poniżej minimalnej emerytury. To są osoby, które nie mają tego stażu 20-25 lat. Większość z nich pobiera od 500 do 999 złotych - mówiła prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska w programie "Bilans" w TVN24 BiS.

Prezes ZUS w TVN24 BiS mówiła też, że tzw. mały ZUS dla najmniejszych przedsiębiorstw według planów ma wejść w życie od stycznia 2019 roku.

- Ten projekt wpisuje się w cały katalog już obowiązujących rozwiązań. Mamy Konstytucję dla Biznesu, ulgę na start, działalność opartą na 30 procent minimalnego wynagrodzenia przez 2 lata. Ten projekt, który jest dzisiaj debatowany odpowiada na zapotrzebowania między tymi wcześniej wymienionymi formami, bo jest adresowany do przedsiębiorców, których przychody nie przekraczają trzydziestokrotności minimalnego wynagrodzenia - powiedziała prof. Uścińska. Dodała, że tzw. mały ZUS ma objąć około 200 tysięcy przedsiębiorców.

- Oni będą płacić składkę od przychodów, ale nie mniejszych niż w podstawie wymiaru 30 procent minimalnego wygrodzenia, czyli tych 630 złotych i nie więcej niż od 60 procent od podstawy wymiaru wynoszącej 2666 złotych - podkreśliła.

Autor: red / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24bis

Pozostałe wiadomości