TVN24 Biznes | Dla seniora

Dodatkowe pieniądze dla emerytów. Został ostatni krok

TVN24 Biznes | Dla seniora

Autor:
mb/ToL
Źródło:
PAP
Wiceminister Szwed o czternastych emeryturach
Wiceminister Szwed o czternastych emeryturachTVN24
wideo 2/3
TVN24Wiceminister Szwed o czternastych emeryturach

Czternasta emerytura coraz bliżej. Senat przyjął bez poprawek ustawę w tej sprawie. Teraz przepisy trafią do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy.

Chodzi o ustawę o kolejnym w 2022 roku dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Za ustawą głosowało 51 senatorów, 42 było przeciw, wstrzymało się czterech.

Czternasta emerytura 2022

Dodatkowe roczne świadczenie będzie przyznawane w wysokości najniższej emerytury, która w tym roku wynosi 1334,88 zł, czyli 1217,98 zł na rękę.

Świadczenie w wysokości najniższej emerytury otrzymają emeryci i renciści, których wysokość świadczeń nie przekracza 2900 zł brutto. W przypadku osób, których wysokość emerytury lub renty przekracza 2900 zł, dodatkowe świadczenie byłoby wypłacone w kwocie najniższej emerytury, ale pomniejszonej o różnicę między wysokością emerytury lub renty a kwotą 2900 zł.

Jeżeli kwota czternastej emerytury będzie niższa niż 50 zł, świadczenie nie będzie przyznawane. W ustawie zaproponowano bowiem, by kwota kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego wynosiła co najmniej 50 zł.

Świadczenie ma przysługiwać osobom, które nie miały zawieszonego prawa do świadczenia podstawowego na dzień 24 sierpnia br. Zgodnie z ustawą czternaste emerytury będą wypłacane od 25 sierpnia do 20 września 2022 roku.

Z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będzie dokonywanych potrąceń i egzekucji.

Z rządowych szacunków wynika, że tegoroczny koszt wypłaty czternastek wyniesie około 11,4 mld zł. Według szacunków ministerstwa rodziny w tym roku świadczenie trafi do około 9 mln osób, 7,7 mln seniorów ma otrzymać wypłatę w pełnej wysokości.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości