Podczas prac budowlanych w dawnym klasztorze w Sejnach (województwo podlaskie) robotnicy trafili na polichromię wykonaną prawdopodobnie w XVII wieku. Malowidło ma być zachowane. Będzie można je podziwiać po otwarciu powstającego tam muzeum.
W dawnym klasztorze dominikańskim trwają prace budowlane związane z adaptacją obiektu na cele muzealno-wystawiennicze. Ma tam bowiem powstać Muzeum Kresów Rzeczpospolitej Obojga Narodów.
- W części zachodniej budynku wykonawcy natrafili pod warstwą tynku na polichromię przedstawiającą wizerunek anonimowego mnicha. Malowidło najprawdopodobniej pochodzi z XVII wieku – mówi prof. Małgorzata Dajnowicz, podlaska konserwator zabytków.
Odkryto też otwór okienny wraz z fragmentem stolarki. – Oba relikty zostaną zachowane – zaznacza konserwator.
Ostatni dominikanie opuścili sejneński klasztor 1 grudnia 1804 roku
Dominikanie przybyli do Sejn w 1603 roku. Szesnaście lat później rozpoczęli - zakończoną po 1690 roku - budowę klasztoru. Obok pracy apostolskiej i duszpasterskiej, zakonnicy prowadzili nowicjat. Oraz najpierw parafialną, a później klasztorną, szkółkę z internatem. W 1796 roku otworzyli też szkołę średnią.
- Gdy po rozbiorach Sejny znalazły się w prowincji zwanej Prusami Nowowschodnimi, rząd pruski skonfiskował dominikanom wszystkie grunty, lasy i jeziora oraz kapitały, doprowadzając do skrajnego zubożenia sejneńskiego konwentu – mówi ksiądz prałat Zbigniew Bzdak, proboszcz parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sejnach, do której należy dziś dawny klasztor.
W 1804 roku doszło do kasaty, a zakonników przeniesiono do Różanegostoku. Ostatni dominikanie opuścili sejneński klasztor 1 grudnia 1804 roku. Duszpasterstwo w parafii przejęli zaś księża diecezjalni.
"W latach 1826 - 1915 działało tu też seminarium diecezjalne"
- W okresie Księstwa Warszawskiego, w 1807 roku, w zabudowaniach poklasztornych rozpoczęło działalność liceum, które - przechodząc różne zmiany i reorganizacje - funkcjonowało do 1841 roku. W latach 1826 - 1915 działało tu też seminarium diecezjalne. Zostało zlikwidowane po tym jak podczas I wojny światowej Sejny zajęły wojska niemieckie, a w lutym 1915 roku w pomieszczeniach poklasztornych rozlokował się szpital wojenny – opowiada proboszcz.
W latach 1923-39 z pomieszczeń korzystało gimnazjum męskie im. św. Kazimierza, a po II wojnie światowej, od 1946 roku - Publiczna Dokształcająca Szkoła Zawodowa, nazywana od roku szkolnego 1953/54 Zasadniczą Szkołą Mechanizacji Rolnictwa. Funkcjonowała do połowy 1970 roku.
Otwarcie muzeum planowane jest na wrzesień 2022 roku
- Później mieściła się tu między innymi biblioteka miejska czy dom kultury. Dawny klasztor został zwrócony parafii pod koniec lat 80. Był w opłakanym stanie. Na początku XXI wieku został uporządkowany na tyle, że można było tam wejść, w latach 2006-07 wymieniono dach. Od tego czasu prezentowane tu były doraźne ekspozycje muzealne przygotowywane przez Sejneńskie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, które współpracowało z parafią – mówi ks. Bzdak.
Muzeum Kresów Rzeczpospolitej Obojga Narodów ma być zaś otwarte we wrześniu 2022 roku. Wtedy planowane jest zakończenie prowadzonych obecnie prac.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków