Ma największy w Polsce zbiór lubelskich wag, a w kolekcji też syfony, żelazka, lampy naftowe czy zęby mamuta

Źródło:
tvn24.pl
W kolekcji znalazły się między innymi syfony, butelki i wagi (18.03.2021)
W kolekcji znalazły się między innymi syfony, butelki i wagi (18.03.2021)Marek Solecki
wideo 2/5
W kolekcji znalazły się między innymi syfony, butelki i wagiMarek Solecki

Marek Solecki, nauczyciel biologii z Kraśnika, kolekcjonerem jest od dziecka. Zbiera przede wszystkim zabytki techniki: syfony, żelazka i wagi. Ale nie tylko, ma w swoich zbiorach chociażby zęby mamuta. 

- Wszystko zaczęło się, gdy miałem siedem lat. Lubiłem wchodzić na strych w domu moich dziadków ze strony mamy i szukać "skarbów". Tym bardziej, że dziadek był ułanem i miał wiele pamiątek. Pamiętam, że znalazłem kiedyś żelazko węglowe z kogucikiem. Babcia początkowo nie chciała mi go oddać, bo mówiła, że może się przydać, gdy zabraknie prądu. Kiedy jednak zachorowałem i przez kilka dni leżałem pod kołdrą w łóżku, babcia mnie odwiedziła i podarowała upragnione żelazko – wspomina Marek Solecki, kolekcjoner z Kraśnika na Lubelszczyźnie.

Marek Solecki ma największą w Polsce kolekcję lubelskich wag Marek Solecki

Obecnie uzupełnia swoje zbiory przeważnie na giełdach staroci, w punktach skupu złomu i na portalach aukcyjnych. Duża część eksponatów ma związek z Lubelszczyzną.

W Lublinie istniała największa fabryka wag w Europie

- Szczególnie dumny jestem z mojej największej w Polsce kolekcji przedwojennych lubelskich wag. Obejmuje ona unikaty aż z dwunastu fabryk i warsztatów naprawczych, które istniały w tym mieście. Na czele z – założoną w 1879 roku w Lublinie - fabryką Wilhelma Hessa, która przed I wojną światową była największą fabryką wag w Europie. Hess był z pochodzenia Czechem. Wcześniej pracował w produkujących wagi amerykańskich fabrykach w Bufallo i Chicago. W 1876 roku podczas podróży do Rosji zachorowała mu najstarsza córka. Wysiadł więc na peronie w Lublinie i już w tym mieście pozostał. Założył niewielki zakład naprawczy wag, który rozrósł się do wielkiej fabryki – opowiada.

Waga z około 1890 rokuMarek Solecki

Niedawno nawiązał kontakt z kolekcjonerem z Odessy Witalijem Tomczikiem, który na stronie internetowej umieszcza informacje o wagach i odważnikach wyprodukowanych w fabrykach na terenie Europy.

- Wstawia tam również zdjęcia z mojej kolekcji. Dzięki umieszczonym informacjom można się dowiedzieć, gdzie i kiedy dana waga powstała, gdzie była reperowana. Informacje podane są w języku rosyjskim – zaznacza nasz rozmówca.

Przedwojenne syfony jako poprzednicy saturatorów

Część eksponatów prezentowanych jest w Szkolnej Izbie Historyczno-Etnograficznej, założonej 25 lat temu w Zespole Szkół nr 3 w Kraśniku.

– Pracuję tam od 1990 roku jako nauczyciel biologii. Ktoś kiedyś powiedział, że zbiory nie mieściły mi się domu, stąd musiałem wyeksponować je w innym dodatkowym miejscu. Jest w tym stwierdzeniu dużo prawdy – uśmiecha się kolekcjoner.

W części historycznej można znaleźć oprócz wag, m.in. żelazka, butelki, lampy naftowe i przybory piśmiennicze. Ale też chociażby buteleczki na święconą wodę z Jasnej Góry i przedwojenne miedziane syfony. Te ostatnie od 2, 3-litrowych do olbrzymich 30-litrowych.

Przedwojenne syfonyMarek Solecki

– Można je było spotkać w wielu sklepach spożywczych. Umieszczano je w beczkach z wodą i lodem. Chodziło o to, aby woda sodowa zawsze była zimna. Można powiedzieć, że syfony te były poprzednikami saturatorów, które stały w czasach PRL na polskich ulicach – wyjaśnia Marek Solecki.

Psie numerki z czasów zaborów

Opowiada też o tzw. psich numerkach. – Były to niewielkie metalowe tabliczki, które jeszcze w czasach zaborów stanowiły dowód uiszczenie podatku za psa. Przyczepiane były do obroży i miały też ten dodatkowy walor, że w swoim numerze zawierały informację o właścicielu danego zwierzęcia. Jeśli więc komuś zaginął pies, nie było problemu z jego odnalezieniem – mówi nasz rozmówca.

Psi numerekMarek Solecki

W części etnograficznej kolekcji znalazł się zaś m.in. pokaźny zbiór dzbanków, mis i makutr. Są też wyroby kowalskie, stare zabawki oraz wiele innych eksponatów.

Skorupki jaj owiraptora, ząb nosorożca włochatego

Osobną część izby stanowi kącik paleontologiczny obejmujący skamieniałości roślin i zwierząt. Najciekawsze z nich to trzeciorzędowe fragmenty skamieniałych drzew, jurajskie fragmenty skorupek jaj owiraptora, kości i zęby mamuta, niedźwiedzia jaskiniowego oraz ząb nosorożca włochatego.

- Wiele eksponatów udostępniam też różnym muzeom, na przykład Muzeum Zamek w Baranowie Sandomierskim czy Muzeum Regionalnemu w Kraśniku. Chcę, aby moja kolekcja była znana jak najszerszemu gronu odbiorców – podkreśla Marek Solecki.

"W ten sposób okazujemy szacunek dawnym twórcom"

Dodaje, że w jego kolekcjonerskiej pasji chodzi z jednej strony o ratowanie unikatowych już zabytków techniki dla przyszłych pokoleń i przywracanie ich do dawnej świetności, a z drugiej o udostępnianie ich społeczeństwu.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Butelka browaru Popkowice z około 1900 roku Marek Solecki

- W ten sposób okazujemy szacunek dawnym twórcom, ich nietuzinkowej myśli technicznej i wspaniałego wzornictwa przemysłowego. W moim hobby ważne jest również złapanie chwili oddechu w tych naszych zabieganych czasach. Kolekcjonowanie starych przedmiotów, ich naprawa i konserwacja bardzo mnie wycisza i uspokaja – mówi.

Szkolna Izba Historyczno-Etnograficzna znajduje się w Zespole Szkół nr 3 w Kraśniku

Autorka/Autor:tm/ec

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Marek Solecki

Pozostałe wiadomości

13 osób zostało aresztowanych w związku z pożarem lasu na greckiej wyspie Hydra - poinformowały w niedzielę lokalne media. Według władz ogień wybuchł w efekcie wystrzelonych z jachtu fajerwerków.

Wystrzelili fajerwerki z jachtu, na wyspie wybuchł pożar. Może grozić im nawet 20 lat więzienia

Wystrzelili fajerwerki z jachtu, na wyspie wybuchł pożar. Może grozić im nawet 20 lat więzienia

Źródło:
ekathimerini.com, tvnmeteo.pl

25-letni motocyklista zginął w Wohyniu (woj. lubelskie) po uderzeniu w zaparkowane auto. Policjanci, który zjawili się na miejscu, zauważyli ciało mężczyzny, kask i uszkodzone elementy. Nie było jednak śladu po motocyklu. Znalazł się u 23-letniego właściciela. Był ukryty za belami słomy. Mężczyzna był pijany. Został zatrzymany. 

Na miejscu wypadku zauważyli ciało i kask. Nigdzie nie było motocykla

Na miejscu wypadku zauważyli ciało i kask. Nigdzie nie było motocykla

Źródło:
tvn24.pl

Załoga helikoptera Lotniczego Pogotowia Ratunkowego pomogła w sobotę pacjentowi i nie mogła wrócić do bazy na lotnisku Katowice-Muchowiec. Trwa tam impreza masowa, a zarządca lotniska zdecydował o zamknięciu przestrzeni powietrznej – również dla lotów ratunkowych - o czym załoga dowiedziała się w trakcie misji. Ostatecznie, na podstawie jednorazowej zgody, wróciła z przyszpitalnego lądowiska do bazy, ale dziś nie mogła już z niej wylecieć. Zakaz miał obowiązywać do jutra, do godz. 6, jednak zarządca lotniska zmienił zdanie i śmigłowiec LPR może latać.

Helikopter ratowników był uziemiony przez imprezę na lotnisku

Helikopter ratowników był uziemiony przez imprezę na lotnisku

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Nagranie, które zamieszczono na TikToku, a potem w innych mediach społecznościowych sugeruje, że w województwie lubelskim powstaje obóz dla migrantów, którzy rzekomo zostaną relokowani z innych państw. Przeznaczenie obiektu jest inne. Wyjaśniamy.

"Czyżby tu powstawał obóz dla nielegalnych migrantów Tuska?" Nie. Wyjaśniamy, co wybudowano w pobliżu granicy

"Czyżby tu powstawał obóz dla nielegalnych migrantów Tuska?" Nie. Wyjaśniamy, co wybudowano w pobliżu granicy

Źródło:
Konkret24

Makaki z Portoryko przebudowały swoją społeczność po katastrofie naturalnej. Huragan Maria, który w 2017 roku spustoszył wyspę, zniszczył roślinność i poważnie ograniczył dostęp do cennego cienia. Naukowcy zauważyli, że taka sytuacja faworyzowała małpy zachowujące się w określony sposób.

Huragan "zmienił zasady gry" tej społeczności. I nie chodzi o ludzi

Huragan "zmienił zasady gry" tej społeczności. I nie chodzi o ludzi

Źródło:
University of Exeter, BBC, NWS, Smithsonian Magazine

Program "Energia paliw", jakim Aramco chce objąć na wyłączność niezależne stacje paliw, nie zawiera programów lojalnościowych dla klientów stacji ani oferty gastronomicznej - podał saudyjski koncern.

Aramco ma plan na Polskę. Koncern zdradza szczegóły

Aramco ma plan na Polskę. Koncern zdradza szczegóły

Źródło:
PAP

Psy tropiące na brzegu a w wodzie grupa wodno-nurkowa szukała 21-latka, który wszedł w Sieradzu (woj. łódzkie) do Warty i zniknął w jej nurtach. O zaginięciu brata powiadomiło służby rodzeństwo, które było z nim nad rzeką. Ciało zostało zauważone z drona.

21-latek utonął w Warcie. Żeby znaleźć ciało, użyli drona 

21-latek utonął w Warcie. Żeby znaleźć ciało, użyli drona 

Źródło:
PAP

"Użycie żywej tarczy w praktyce" - napisała w mediach społecznościowych sprawozdawczyni ONZ Francesca Albanese, komentując wideo, na którym widać Palestyńczyka leżącego na masce jadącego izraelskiego samochodu wojskowego. Izraelska armia nie odniosła się do zarzutów Albanese, ale przekazała, że prowadzi w tej sprawie śledztwo. Według rodziny mężczyzna został ranny podczas izraelskich nalotów.

"Izraelska armia użyła Palestyńczyka jako żywej tarczy"

"Izraelska armia użyła Palestyńczyka jako żywej tarczy"

Źródło:
PAP
Rodzinny obiad to koszmar. Mlaskanie, siorbanie, przełykanie… każdy dźwięk ich boli

Rodzinny obiad to koszmar. Mlaskanie, siorbanie, przełykanie… każdy dźwięk ich boli

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Chinach wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym dla rozwoju współpracy bilateralnej z Polską. Wręczono między innymi Krzyże Oficerskie i Kawalerskie Orderu Zasługi RP. Na poniedziałek zaplanowane są rozmowy polityczne, między innymi z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem.

Prezydent wręczył w Pekinie odznaczenia państwowe

Prezydent wręczył w Pekinie odznaczenia państwowe

Źródło:
TVN24, PAP

"Jako dobry dziadek przypominam moim wnukom, aby pamiętały w Dniu Ojca o moim synu" - napisał premier Donald Tusk na platformie X z okazji niedzielnego święta.

Tusk "jako dobry dziadek" przypomina o tym swoim wnukom

Tusk "jako dobry dziadek" przypomina o tym swoim wnukom

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Nowa fala gorącego powietrza dotrze do Polski i znowu będzie ponad 30 stopni. Kiedy możemy spodziewać się powrotu upału? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: szykuje się kolejny skok temperatury

Pogoda na 16 dni: szykuje się kolejny skok temperatury

Źródło:
tvnmeteo.pl

Policja i prokuratura wciąż wyjaśniają okoliczności tragicznego wypadku na Ursynowie. Na osiedlowej uliczce cztery miesiące temu zginęła starsza kobieta. Kierowcy, który ją potrącił, do dziś nie złapano.

Martwa kobieta leżała na osiedlowej uliczce. Wiadomo, jak zginęła, ale nie wiadomo, kto ją zabił

Martwa kobieta leżała na osiedlowej uliczce. Wiadomo, jak zginęła, ale nie wiadomo, kto ją zabił

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeden sąd umorzył postępowanie, drugi orzekł, że sprawę trzeba zbadać bardziej szczegółowo. Ciągnie się sprawa doktora Marka Michalewicza, naukowca, który zarzucał nieprawidłowości podkomisji smoleńskiej. Prokuratura oskarżyła go o przestępstwo. Co jeszcze sprawdzają śledczy?

Naukowiec krytykował podkomisję smoleńską, rektor zawiadomił prokuraturę. Sąd "polecił powołać biegłego"

Naukowiec krytykował podkomisję smoleńską, rektor zawiadomił prokuraturę. Sąd "polecił powołać biegłego"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Arcybiskup Burgos Mario Iceta w sobotę ogłosił nałożenie ekskomuniki na grupę zbuntowanych sióstr z zakonu Ubogich Sióstr Świętej Klary w miejscowości Belorado na północy Hiszpanii. Konflikt między klaryskami a archidiecezją dotyczy między innymi nieuznawania przez zakonnice postawień Soboru Watykańskiego II.

Zbuntowane zakonnice wykluczone z Kościoła

Zbuntowane zakonnice wykluczone z Kościoła

Źródło:
PAP
Nóg i rąk nie ma od zawsze, córkę ma od trzech lat

Nóg i rąk nie ma od zawsze, córkę ma od trzech lat

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Po wsi w sukience chodziła tylko nocą. "Albo będę sobą, albo się zabiję"

Po wsi w sukience chodziła tylko nocą. "Albo będę sobą, albo się zabiję"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Koncepcja wywiadu jest dla mnie problematyczna. Nie uskuteczniam mówienia o sobie w ten sposób na co dzień - mówi Matylda Damięcka w rozmowie z portalem tvn24.pl - Muszę przyznać, że w przypadku naszego materiału zaskoczyła mnie emocjonalność opinii na jego temat. Część ludzi mówi o wzruszeniu, o sile, a nawet życiowych przełomach - dodaje Radek Łukasiewicz.

Łukasiewicz o Damięckiej: w sztuce zawsze szukam mięsa, a Matylda jest idealnym rzeźnikiem

Łukasiewicz o Damięckiej: w sztuce zawsze szukam mięsa, a Matylda jest idealnym rzeźnikiem

Źródło:
tvn24.pl

Jest ogromna różnica między tym, co na papierze Pegasus mógł robić, a co faktycznie robił. O tym decydowali ludzie będący przy władzy, w kierownictwie służb - mówił w TVN24 Maciej Duda, dziennikarz "Superwizjera". Prokuratorzy - jak mówił - zabezpieczyli urządzenia składające się na system Pegasus, by sprawdzić "co tak naprawdę robił".

"Ogromna różnica między tym, co na papierze Pegasus mógł robić, a co faktycznie robił"

"Ogromna różnica między tym, co na papierze Pegasus mógł robić, a co faktycznie robił"

Źródło:
TVN24

Zdjęcia do kolejnego prequela "Gry o tron" ruszyły - przekazało we wtorek HBO. Fabuła produkcji zostanie oparta na treści jednego z opowiadań autorstwa George'a R.R Martina. Ten będzie też producentem wykonawczym serialu. W jego głównych rolach wystąpią Peter Claffey i Dexter Sol Ansell.  

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Źródło:
HBO

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiadała o animacji "W głowie się nie mieści 2", która podbija polskie i zagraniczne kina. Przyjrzała się też powstającemu nowemu filmowi o katastrofie smoleńskiej - "Transatlantyk 2010".

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl