Walczył z koronawirusem, teraz sam walczy o życie. "To pokazuje, jak niebezpieczną misję wykonują lekarze"

Autor:
bż/gp
Źródło:
TVN24 Łódź
Pacjent trafił do szpitala w Warszawie
Pacjent trafił do szpitala w WarszawieTVN24 Łódź
wideo 2/8
TVN24 ŁódźPacjent trafił do szpitala w Warszawie

Chory na COVID-19 lekarz ze szpitala w województwie podlaskim został w bardzo poważnym stanie przetransportowany do Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. - Był na pierwszej linii frontu walki z pandemią. Na jego przykładzie widać, jak niebezpieczna to walka - mówią podlascy urzędnicy.

Stan chorego jest tak poważny, że respirator, do którego był podłączony, okazał się niewystarczający. Dlatego trzeba go było jak szybciej podpiąć do ECMO, czyli urządzenia, które natlenia krew pozaustrojowo. W dużym skrócie - maszyna "oddycha" za płuca pacjenta i pompuje krew po całym organizmie – zamiast serca. W tym czasie odciążone organy chorego mają możliwość regeneracji.

- Do nieprzytomnego i niewydolnego oddechowo pacjenta został wysłany jeden z pięciu w Polsce zespołów LPR, który specjalizuje się w szczepieniu ECMO oraz transportowaniu pacjenta do ośrodka docelowego, w którym będzie kontynuowane leczenie - mówi przed kamerą TVN24  dr hab. Patryk Rzońca, zastępca dyrektora Lotniczego Pogotowia Ratunkowego ds. ratownictwa medycznego, organizacji i planowania.

Informacja o tym, że stan lekarza chorego na COVID-19 jest już bardzo zły, wpłynęła do LPR w środę, około godziny 15.

- Cała procedura wylotu, wszczepienia ECMO i powrotu do Warszawy trwała do godziny 20 - informuje Rzońca.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL

Na pierwszej linii frontu

Chory, jak potwierdziliśmy w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim, jest zasłużonym lekarzem, który pracuje na jednym z oddziałów zakaźnych w województwie.

- Jesteśmy w kontakcie z placówką, w której pracuje. Ta przykra historia pokazuje, jak bardzo niebezpieczną i odpowiedzialną misję wykonują lekarze - mówi tvn24.pl Kamila Ausztol z Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego. 

Dodaje, że w całym województwie podlaskim jest łącznie 20 szpitali. W dziewięciu z nich leczy się chorych na COVID-19.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

- Na początku pandemii funkcjonowały dwie placówki jednoimienne, które w całości zajmowały się leczeniem zakażonych koronawirusem. Obecnie, na inne oddziały, przyjmowani są tam również chorzy z innymi dolegliwościami - informuje Ausztol.

W woj. podlaskim koronawirusa wykryto dotąd u 1040 osób, z czego wyzdrowiało 868.

- Niestety 22 pacjentów zmarło - kończy przedstawicielka urzędu wojewódzkiego.

Autor:bż/gp

Źródło: TVN24 Łódź

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości