"Zachowywał się tak, jakby uważał pokrzywdzonego za innego, gorszego, niż on sam człowieka"

Źródło:
PAP
Do zdarzenia doszło w podbiałostockiej Choroszczy
Do zdarzenia doszło w podbiałostockiej Choroszczy Google Earth
wideo 2/7
choroszcz (1)

Zapadł prawomocny wyrok w sprawie mężczyzny oskarżonego o napaść na tle rasistowskim na Algierczyka. Do zdarzenia doszło na ulicy w Choroszczy (woj. podlaskie). Zgodnie z ustaleniami, cudzoziemiec został znieważony w związku ze swoim pochodzeniem i karnacją skóry, po czym napastnik go uderzył. Wiedząc, że Algierczyk prowadzi punkt z kebabami, miał domagać się od niego, aby "dał mu jeść".

Zdarzenie miały miejsce w lipcu zeszłego roku. Według aktu oskarżenia, napaść miała podtekst narodowościowy i rasowy.

Zgodnie z ustaleniami, Algierczyk został znieważony obraźliwymi słowami w związku ze swoim pochodzeniem i karnacją jego skóry, po czym napastnik uderzył go pięścią, w której miał zaciśnięty pęk kluczy. Jeden z nich wystawał i prawdopodobnie to on spowodował uraz łuku brwiowego.

Sąd podtrzymał wyrok pół roku więzienia TVN24

Gdy usłyszał, aby "dać mu jeść", powiedział, że lokal jest jeszcze zamknięty

Prokuratura stwierdziała, że Algierczyk prowadzący w Choroszczy punkt z kebabami szedł ulicą, gdy został zaczepiony przez późniejszego napastnika. W niewybrednych słowach miał on domagać się od cudzoziemca, by "dał mu jeść".

Ten odpowiedział, że jego lokal jest jeszcze zamknięty. Mężczyzna szedł za nim i go obrażał (padły słowa m.in. "czarnuch" i "ciapak"), potem doszło do napaści fizycznej i zadania ciosu. Sprawca zbiegł, ale niedługo potem został zatrzymany.

Śledczy: rażące lekceważenie porządku prawnego

Zarzucone mu przestępstwo zostało zakwalifikowane jako występek o charakterze chuligańskim, czyli że sprawca dopuścił się go publicznie, z oczywiście błahego powodu, okazując przez to rażące lekceważenie porządku prawnego.

Sąd Okręgowy w Białymstoku - jako sąd pierwszej instancji - skazał oskarżonego na pół roku więzienia. Orzekł też na rzecz pokrzywdzonego tysiąc złotych nawiązki, zakazał skazanemu zbliżania się do Algierczyka na mniej niż 50 metrów i zakazał kontaktowania się z nim w jakiejkolwiek formie przez trzy lata.

Obrona: twierdził, że Algierczyk niewłaściwie odnosił się do pracownic

Apelację od tego wyroku złożył obrońca. Chciał warunkowego umorzenia postępowania, ewentualnie kary więzienia, ale w zawieszeniu. W ocenie obrony, sąd okręgowy niezasadnie nie uwierzył w motyw działania oskarżonego (twierdził, że Algierczyk niewłaściwie odnosił się do pracownic), nie wziął pod uwagę opinii psychologa i psychiatrów i oddalił wnioski o przesłuchanie dodatkowych świadków. Prokuratura wyrok uważa za właściwy. Zwracała przy tym uwagę, że pół roku więzienia to była najniższa możliwa kara przy zastosowanej przez sąd kwalifikacji prawnej.

ZOBACZ TEŻ: Spytał dziewięciolatka, komu kibicuje. Później kopnął go w głowę

- Wyrok jest prawidłowy, w żadnym zakresie nie wymagał korekty sądu odwoławczego - uzasadniała utrzymanie orzeczenia sędzia Halina Czaban.

Sąd o pokrzywdzonym: widać, że bardzo przeżył to zdarzenie

Podkreślała - odnosząc się do zebranych dowodów, w tym do zeznań pokrzywdzonego, które sąd uznał za wiarygodne i potwierdzone w zeznaniach świadków - że było to przestępstwo na tle rasistowskim i o charakterze chuligańskim.

Sędzia zwracała uwagę, że zajście negatywnie wpłynęło na życie Algierczyka, który w śledztwie nie chciał w szczegółach opisywać napaści. Mówił że czuje potrzebę wybaczenia sprawcy.

- Ewidentnie obawiał się, aby jego zeznania nie stały się przyczyną ponownych, pewnych zachowań środowiska, w którym obraca się oskarżony (...). Jednoznacznie widać, że bardzo przeżył to zdarzenie - dodała sędzia Czaban.

Sąd: tłumaczenia oskarżonego są po prostu irracjonalne

Podkreślała, że sam oskarżony w trakcie procesu w pierwszej instancji (na rozprawę odwoławczą nie przyszedł, nie pojawił się też jego obrońca) nie okazywał skruchy, a jego żal nie był szczery.

- Jego tłumaczenia, dlaczego do tej sytuacji doszło, są po prostu irracjonalne - mówiła sędzia.

Przypominała bezpodstawne zarzuty, jakoby Algierczyk niewłaściwie traktował pracownice.

Sędzia mówiła, że sprawca zachowywał się tak, jakby uważał pokrzywdzonego za "innego, gorszego, niż on sam człowieka".

- Czyli ewidentnie zanegował prawo do funkcjonowania pokrzywdzonego na równi z nim w przestrzeni publicznej - dodała.

Sąd: negacja prawa "do bycia innym" może prowadzić do konfliktów zbrojnych

Przyznała, że takie zdarzenia na tle rasistowskim nie są, zwłaszcza w ostatnim czasie, takie rzadkie.

- A kwestionowanie prawa innych osób do bycia traktowanymi równo może mieć doniosłe konsekwencje zarówno w ramach lokalnej społeczności, a następnie szerzej, również w wymiarze ogólnokrajowym no i ogólnoświatowym - powiedziała sędzia Czaban.

Podkreślała, że negacja prawa "do bycia innym" może prowadzić do skutków nawet w postaci konfliktów zbrojnych.

Dodała, że zapewnienie poczucia bezpieczeństwa w Polsce przedstawicielom innych narodowości "jednoznacznie wymaga odpowiedniej reakcji karnej".

Autorka/Autor:tm/gp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

To jest groźba, która niestety pojawia się w jego ustach bardzo często - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra funduszy i polityki regionalnej, była ambasador RP w Moskwie Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Odniosła się do orędzia Władimira Putina, w którym mówił o niebezpieczeństwie konfliktu nuklearnego. Oceniła, że "nie możemy wykluczyć, niestety, jakichś fatalnych decyzji na Kremlu", ale "metodą na nasze bezpieczeństwo jest niepanikowanie, wspieranie Ukrainy i nieuleganie szantażowi".

Władimir Putin znów o broni nuklearnej. "Takie wypowiedzi mają dwa rodzaje celów"

Władimir Putin znów o broni nuklearnej. "Takie wypowiedzi mają dwa rodzaje celów"

Źródło:
TVN24

To jest bardzo realne ryzyko - powiedziała w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, pytana o to, czy część pieniędzy z KPO może przepaść. Mówiła także o "potrzebie rewizji KPO".

Pieniądze z KPO pod znakiem zapytania? "Bardzo realne ryzyko"

Pieniądze z KPO pod znakiem zapytania? "Bardzo realne ryzyko"

Źródło:
TVN24

Niemiecka fregata Hessen o mało nie zestrzeliła amerykańskiego drona nad Morzem Czerwonym. W sprawie wypowiedział się dowódca niemieckiej Marynarki Wojennej.

Pomyłka załogi fregaty Hessen. Dowódca Marynarki Wojennej zabrał głos

Pomyłka załogi fregaty Hessen. Dowódca Marynarki Wojennej zabrał głos

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk spotkał się w czwartek z rolniczymi organizacjami związkowymi. Później na konferencji przekazał, iż "chyba wszyscy uwierzyliśmy wreszcie, że jesteśmy tak czy inaczej po jednej stronie". - Nie ściemniałem. Ja wiem, co jest w moim zasięgu, co jest możliwe. Myślę, że przynajmniej to zostało docenione przez moich rozmówców. Bardzo poważnie ich traktuję - oznajmił. Rolnicy po rozmowach wyrażali mieszane uczucia. Sygnalizowali, że jest "światełko w tunelu", jednak oznajmili też, że nie usłyszeli "żadnych konkretów".

Donald Tusk rozmawiał z rolnikami. "Nie ściemniałem. Wiem, co jest w moim zasięgu, co jest możliwe"

Donald Tusk rozmawiał z rolnikami. "Nie ściemniałem. Wiem, co jest w moim zasięgu, co jest możliwe"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) wypowiada 38 umów zawartych w 2023 na ponad 195 milionów złotych - poinformowała w mediach społecznościowych ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Jak wyjaśniła, ma to związek ze złożeniem nieprawdziwych oświadczeń finansowych.

Wypowiedzenie umów na blisko 200 milionów złotych. "Dalej sprawą zajmie się prokuratura"

Wypowiedzenie umów na blisko 200 milionów złotych. "Dalej sprawą zajmie się prokuratura"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski usłyszał zarzuty - podała prokurator Katarzyna Duda, rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Krakowie. - Chodzi o niedopełnienie obowiązku przez funkcjonariusza publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez inną osobę - wyjaśniła. Rzeczniczka prezydenta miasta Monika Chylaszek przekazała komentarz Majchrowskiego: "prezydent uważa, że zarzuty, które są kierowane pod jego adresem, są absurdalne".

Prezydent Krakowa usłyszał zarzuty

Prezydent Krakowa usłyszał zarzuty

Źródło:
tvn24.pl, Wirtualna Polska, PAP

W sejmowych kuluarach o aferze wizowej dyskutowali dziś szef komisji śledczej badający tę sprawę, poseł KO Michał Szczerba oraz poseł PiS i były wiceminister w resorcie spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Nie zabrakło wzajemnych oskarżeń i apeli.

Konfrontacja posłów w sprawie afery wizowej. Wzajemne zarzuty, mowa o "wstydzie" i "ucieczce"

Konfrontacja posłów w sprawie afery wizowej. Wzajemne zarzuty, mowa o "wstydzie" i "ucieczce"

Źródło:
TVN24

Współpracownicy zmarłego w kolonii karnej Aleksieja Nawalnego informują, że ani jeden karawan nie zgodził się na przewiezienie ciała opozycjonisty. "Próby wynajęcia są blokowane przez nieznane osoby" - powiadomiła jego rzeczniczka.

Pogrzeb Nawalnego. Współpracownicy informują o kolejnych problemach

Pogrzeb Nawalnego. Współpracownicy informują o kolejnych problemach

Źródło:
PAP, Reuters

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził zmianę taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych odbiorców spółki PGNiG Obrót Detaliczny - podano w komunikacie URE. Jednocześnie - jak przypomniano - do połowy roku 2024 obowiązują rozwiązania zamrażające ceny gazu dla klientów indywidualnych, co powoduje, że do tego czasu odbiorcy nie odczują zmiany na rachunkach.

Nowa taryfa na gaz. Jest decyzja urzędu

Nowa taryfa na gaz. Jest decyzja urzędu

Źródło:
tvn24.pl

Premier wprowadził stopnie alarmowe BRAVO oraz BRAVO-CRP, które mają obowiązywać do 31 maja 2024 roku - poinformowało w mediach społecznościowych Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB). Jak czytamy w komunikacie, "są one sygnałem dla służb i administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności".

Stopnie alarmowe w Polsce. Jest decyzja premiera

Stopnie alarmowe w Polsce. Jest decyzja premiera

Źródło:
tvn24.pl

Co trzeci Polak obawia się, czy będzie w stanie regulować rachunki, a co drugi nie udźwignie niespodziewanego wydatku - wynika z badania "Consumer Signals" firmy Deloitte. 38 procent ankietowanych zadeklarowało brak pieniędzy na koniec miesiąca - to wzrost o 3 punkty procentowe wobec grudnia 2023 roku.

"Co trzeci mieszkaniec Polski obawia się o swoją zdolność do regulowania nadchodzących płatności"

"Co trzeci mieszkaniec Polski obawia się o swoją zdolność do regulowania nadchodzących płatności"

Źródło:
PAP

W środę w Ostródzie policja odnalazła zwłoki małżeństwa - 49-letniej kobiety i 57-letniego mężczyzny. Mieli rany kłute i cięte zadane ostrym narzędziem. Zatrzymano ich 27-letnią córkę. Został jej przedstawiony zarzut podwójnego zabójstwa.

Znaleziono zwłoki małżeństwa. Córka usłyszała zarzut zabójstwa

Znaleziono zwłoki małżeństwa. Córka usłyszała zarzut zabójstwa

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Po tym, jak pięciolatka w spektrum autyzmu wyszła ze swojego domu w mieście Tampa na Florydzie, rodzina zgłosiła jej zaginięcie. Dziecko udało się odnaleźć po godzinie w bagnistym lesie. Biuro szeryfa udostępniło później nagranie pokazujące moment odnalezienia dziewczynki.

Szczęśliwy finał dramatycznej historii. Pięciolatka odnaleziona na bagnie

Szczęśliwy finał dramatycznej historii. Pięciolatka odnaleziona na bagnie

Źródło:
BBC, New York Post, ABC News, tvn24.pl

Zamaskowany mężczyzna wszedł w środę około południa do banku w Goczałkowicach-Zdroju, trzymając w ręce przedmiot przypominający broń. Gdy pracownica odmówiła wydania mu pieniędzy, uciekł. Nagrały go kamery monitoringu. Trzy godziny później wpadł w ręce policjantów.

Napadł na bank z bronią w ręku. "Napotkał sprzeciw pracownicy"

Napadł na bank z bronią w ręku. "Napotkał sprzeciw pracownicy"

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska dokonała bardzo jasnej oceny zmian, dlatego zdecydowaliśmy się odblokować te pieniądze - powiedziała w rozmowie z korespondentem TVN24 Maciejem Sokołowskim wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova.

Jourova: KE dokonała bardzo jasnej oceny zmian. Zdecydowaliśmy się odblokować te pieniądze

Jourova: KE dokonała bardzo jasnej oceny zmian. Zdecydowaliśmy się odblokować te pieniądze

Źródło:
TVN24

Muzyk Piotr M., podejrzany o wyłudzenie z ubezpieczenia na podstawie podrobionych dokumentów, skomentował sprawę. "Jest mi bardzo przykro, że przez moje zaniechanie i brak reakcji ucierpiało dobre imię zespołu. Wszystkich tych, których zaufanie zawiodłem - przepraszam" - napisał.

Podejrzany o oszustwa muzyk Kultu przeprasza. Kazik: ja się z internetów dowiedziałem

Podejrzany o oszustwa muzyk Kultu przeprasza. Kazik: ja się z internetów dowiedziałem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Słowa Władimira Putina o tym, że Rosja zbroi się i de facto przestawiła się na tryb wojenny, są prawdziwe - oświadczył w czwartek premier Donald Tusk na wspólnej konferencji z premier Łotwy w Warszawie. Jak mówił, nie tylko "agresywną retorykę", ale także decyzje, które prezydent Rosji zapowiedział w tym wystąpieniu "trzeba traktować śmiertelnie serio".

Putin wygłosił orędzie. Tusk: jego słowa trzeba traktować śmiertelnie serio

Putin wygłosił orędzie. Tusk: jego słowa trzeba traktować śmiertelnie serio

Źródło:
TVN24, PAP

Komisja Europejska wydała w czwartek pozytywną ocenę pierwszego wniosku Polski o płatności z Funduszu Odbudowy, co otwiera drogę do wypłaty Polsce ponad sześciu miliardów euro z KPO. Poprzedni rząd nie zdołał sprowadzić ogromnych unijnych funduszy do naszego kraju. Dlaczego nie składał w tej sprawie wniosku? Reporter TVN24 pytał o to w Sejmie Waldemara Budę, byłego ministra w rządzie Mateusza Morawieckiego.

Pieniądze z KPO, brak wniosku rządu PiS i pytania do byłego ministra. "Czy pan mnie widzi?"

Pieniądze z KPO, brak wniosku rządu PiS i pytania do byłego ministra. "Czy pan mnie widzi?"

Źródło:
TVN24

Przegotowanie kranówki pomaga w pozbyciu się z niej mikroplastiku - informują chińscy naukowcy. Najskuteczniej proces ten przebiega w twardej wodzie, zawierającej wyższą zawartość węglanu wapnia.

Jak pozbyć się mikroplastiku z kranówki? Badacze opracowali prostą metodę

Jak pozbyć się mikroplastiku z kranówki? Badacze opracowali prostą metodę

Źródło:
PAP
Wiceministra dla tvn24.pl: "Poprzedni rządzący sugerowali, że edukacja włączająca to ideologia"

Wiceministra dla tvn24.pl: "Poprzedni rządzący sugerowali, że edukacja włączająca to ideologia"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Europoseł z Solidarnej Polski Patryk Jaki od jakiegoś czasu powtarza w wywiadach, że został już wystawiony akt oskarżenia dla Krzysztofa Brejzy w sprawie afery fakturowej i że postawiono mu zarzuty. Natomiast poseł Brejza twierdzi, że Jaki rozpowszechnia kłamstwa. Sprawdziliśmy, kto ma rację.

Patryk Jaki: Krzysztof Brejza "ma zarzuty, ma akt oskarżenia". Brejza: "Łgarstwo". Sprawdziliśmy

Patryk Jaki: Krzysztof Brejza "ma zarzuty, ma akt oskarżenia". Brejza: "Łgarstwo". Sprawdziliśmy

Źródło:
Konkret24

Spółka Barbora Polska kończy działalność w naszym kraju. Platforma zajmowała się dostawą artykułów spożywczych do domu w dużych miastach. Ostatnie dostawy zaplanowano do końca tego tygodnia.

Sklep internetowy kończy działalność w Polsce. Podano datę

Sklep internetowy kończy działalność w Polsce. Podano datę

Źródło:
tvn24.pl
"Rzeź w Erbie”. Skazana para ma szansę na wolność

"Rzeź w Erbie”. Skazana para ma szansę na wolność

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Wystartowała wiosenna ramówka TVN. Stacja przygotowała niespodzianki. - Zawsze staramy się podążać za naszym widzem, a on dziś potrzebuje emocji, inspiracji i przede wszystkim autentyzmu - mówi dyrektorka programowa TVN Lidia Kazen. Wszystkie programy i seriale można oglądać na antenie TVN i w Playerze.

Wiosna w TVN. "Emocje, inspiracje i autentyzm"

Wiosna w TVN. "Emocje, inspiracje i autentyzm"

Źródło:
TVN

Do samego końca nie było pewne, czy Anya Taylor-Joy pojawia się w drugiej części "Diuny". W rozmowie z dziennikarzami reżyser Denis Villeneuve przyznał, że utrzymywano jej rolę w tajemnicy "w ramach eksperymentu".

"Diuna: Część druga". Występ Anyi Taylor-Joy do końca trzymano w tajemnicy. Reżyser wyjaśnia dlaczego

"Diuna: Część druga". Występ Anyi Taylor-Joy do końca trzymano w tajemnicy. Reżyser wyjaśnia dlaczego

Źródło:
Hollywood Reporter

Dziś premiera jednego z nowych wiosennych programów telewizji TVN. Do wygrania nawet pół miliona złotych. "The Traitors. Zdrajcy" w środę, 28 lutego, o godz. 21.35 na antenie TVN i w Playerze.  

Krańcowe emocje i pół miliona złotych do wygrania

Krańcowe emocje i pół miliona złotych do wygrania

Źródło:
TVN, Variety"