Pawilon Toskański na zapleczu Pałacu Branickich ma odzyskać dawny blask

Źródło:
tvn24.pl
Białystok. Władze miasta przymierzają się do remontu Pawilonu Toskańskiego (materiał z 22.08.2022)
Białystok. Władze miasta przymierzają się do remontu Pawilonu Toskańskiego (materiał z 22.08.2022)Tomasz Mikulicz
wideo 2/7
Pałac Branickich, pawilon toskański

Władze Białegostoku przymierzają się do odnowienia Pawilonu Toskańskiego, czyli kolumnady, która jest częścią ogrodzenia wokół Pałacu Branickich od strony ulicy Legionowej. Tymczasem ksiądz profesor Jan Nieciecki, znawca dziejów rezydencji, odkrył że dzieje oryginalnej XVIII-wiecznej budowli, którą odtworzono w XX wieku, są inne niż do tej pory sądzono. 

Grupa wojskowych, a wśród nich wielki książę Konstanty (w latach 1815-1830 był wodzem naczelnym wojska polskiego i faktycznym wielkorządcą Królestwa Polskiego – przyp. red.) stoi na zapleczu Pałacu Branickich i patrzy w kierunku nieistniejącego dziś stawu. W tle widać stary kościół farny, oraz - nieco bliżej, po drugiej stronie stawu – niewielką kolumnadę. Tak wygląda akwarela Ch. Kiela z 1831 roku, która jest jedynym zachowanym źródłem ikonograficznym, na którym widać – wzniesiony w XVIII wieku - Pawilon Toskański, czyli wspomnianą niewielką kolumnadę.

Pawilon Toskański został ustawiony w nowym miejscu w latach 50. ubiegłego wieku Tomasz Mikulicz

Dzisiejszy pawilon stoi w innym miejscu niż oryginał

Pawilon jest częścią ogrodzenia wokół Pałacu Branickich od strony ulicy Legionowej i stoi w innym miejscu niż pierwotnie. W latach 50. XX wieku, w ramach powojennej odbudowy pałacu i jego otoczenia, ogrodzenie zostało bowiem przesunięte bliżej rezydencji. Pierwotnie stało w miejscu dzisiejszej ulicy Legionowej.

- Nie tylko miejsce, w którym stanął pawilon jest inne. W stosunku do XVIII-wiecznego pierwowzoru, zmienił się również on sam. Wynika to z tego, że architekt Stanisław Bukowski, czyli autor projektu odbudowy Pałacu Branickich, nie mając innych źródeł ikonograficznych oparł się w latach 50. ubiegłego wieku na akwareli Ch. Kiela z 1831 roku, na której sylwetka pawilonu jest niestety niewielka i nie pozwala na dostrzeżenie jego detali. Przyjął też założenie, że kolumnada została zbudowana w porządku toskańskim. Czyli w takim samym stylu architektonicznym jak Pawilon Włoski w pałacowym ogrodzeniu od strony dzisiejszych akademików Uniwersytetu Medycznego – mówi historyk sztuki ks. prof. Jan Nieciecki, znawca dziejów Pałacu Branickich.

Okazuje się, że pierwowzór powstał nie w porządku toskańskim, ale jońskim

Ostatnio bardziej zgłębił temat i dotarł do inwentarza pruskiego Pałacu Branickich z 1802 roku (w latach 1795-1807 Białystok był pod pruskim zaborem – przyp. red.), w którym zawartych jest więcej informacji niż w tzw. inwentarzu pośmiertnym z lat 1771-72 (sporządzonym zaraz po śmierci hetmana Jana Klemensa Branickiego – przyp. red.).

Okazuje się, że pierwowzór kolumnady powstał nie w latach 30., ale w latach 50. XVIII wieku Tomasz Mikulicz

Czytaj też: Jego elementy powstały w czasach zaborów, on sam w PRL-u. Niezwykły zegar wieżowy już po renowacji

- W inwentarzu z 1802 roku – a konkretnie w jego tłumaczeniu rosyjskim z 1808 roku – jest zapisane, że kolumnada została zbudowana w porządku jońskim. Oznacza to, że choć ogólny zarys budowali był podobny, to pierwotna kolumnada była bardziej ozdobna niż ta, którą możemy oglądać współcześnie. Porządek joński tym właśnie różni się od toskańskiego (który jest odmianą porządku doryckiego – przyp. red.), że jest bogaty w różnego rodzaju zdobienia oraz wyróżnia się pewną lekkością i subtelnością. Styl toskański cechuje się zaś masywnością i monumentalizmem. Brak tu miejsca na bogate zdobienia. Choć przez lata przyjęło się nazywać tę budowlę Pawilonem Toskańskim, to ja od teraz nazywam ją Loggią Jońską – opowiada ks. prof. Nieciecki.

Nie ma waz i malowidła

Odtworzony w latach 50. ubiegłego wieku pawilon nie ma ani sześciu białych waz, które zdobiły jego dach, ani malowidła, które znajdowało się na ścianie.

- O tych elementach wspominają oba inwentarze. Jeśli chodzi o malowidło to mówią tylko, że przedstawiało różne postacie, bez informacji o tym kogo konkretnie. Na szczęście zachowały się wspomnienia Franciszka Biłgorajskiego, podlaskiego szlachcica, który przebywał w dzieciństwie w Białymstoku i po latach napisał, że na malowidle widniała Minerwa. Czyli rzymska bogini sztuki, rzemiosła, mądrości, nauki i literatury – mówi nasz rozmówca.

Minerwie prawdopodobnie towarzyszył Herkules

Według niego - jako że inwentarze mówią o "różnych postaciach" - należy przypuszczać, że Minerwa została przedstawiona razem z Herkulesem, jak to często bywało na różnych freskach w innych częściach Europy. Na przykład w pałacu Harrachów w Wiedniu.

Budowla została odtworzona w porządku toskańskim. Okazuje się, że oryginał był w stylu jońskimTomasz Mikulicz

- W mitologii jest bowiem mowa o tym, że Minerwa ofiarowała Herkulesowi cały rynsztunek – oprócz maczugi – gdy ten przystępował do wykonania swych słynnych dwunastu prac. W zamian heros ofiarował bogini trzy złote jabłka Hesperyd, rosnących w - należącym do Hery - ogrodzie pilnowanym przez nimfy Hesperydy oraz stugłowego smoka. Jeśli więc doszłoby w przyszłości do odtworzenia malowidła na ścianie pawilonu, myślę że oprócz Minerwy, powinien tam zostać namalowany Herkules przekazujący jej trzy złote jabłka – twierdzi historyk sztuki.

Kto inny był autorem malunku. Pawilon wzniesiono zaś 20 lat później

Do tej pory sądzono, że oryginalne malowidło powstało prawdopodobnie w latach 1738-39, czyli zaraz po wniesieniu samego pawilonu, a jego autorem był śląsko-czeski malarz Georg Wilhelm Neunhertz.

- Skoro jednak budowla została postawiona według porządku jońskiego, a nie toskańskiego, to nie mogła powstać w tym okresie. Czasy królowania porządku jońskiego w Białymstoku rozpoczęły się w 1754 roku, kiedy hetman Branicki podjął współpracę z wybitnym warszawskim architektem Jakubem Fontaną – tłumaczy ks. prof. Nieciecki.

Pawilon jest częścią pałacowego ogrodzenia od strony ulicy LegionowejTomasz Mikulicz

Dodaje, że jako pierwsze w tym stylu powstały cztery kolumny jońskie w westybulu (przedpokój stanowiący połączenie głównego wejścia do pałacu z innymi pomieszczeniami – przyp. red.) przy schodach.

- Sądzę więc, że pawilon o którym mowa powstał nie w latach 30. XVIII, ale w latach 50. Natomiast jeśli chodzi o malowidło to jego autorem nie mógł być wspomniany Georg Wilhelm Neunhertz, ale czeski malarz Antoni Herliczka, który pracował na dworze Branickiego właśnie w latach 50. XVIII wieku – zaznacza nasz rozmówca.

Miasto planuje remont

Pawilon zyska czarno-białą posadzkę Tomasz Mikulicz

Władze Białegostoku mają w planach odnowienie Pawilonu Toskańskiego, a w dalszej perspektywie również odtworzenie malowidła oraz postawienie na dachu sześciu waz.

- Przy remontach obiektów w Ogrodzie Branickich została przyjęta zasada, że najpierw odbywają się remonty budowlane, a dopiero potem realizowane są inwestycje przywracające historyczny wygląd budowli – obejmujące prace rzeźbiarskie czy malarskie – na podstawie odrębnie zatwierdzonych projektów – mówi Agnieszka Błachowska z Departamentu Komunikacji Społecznej w białostockim magistracie.

Na razie miasto chce więc przeprowadzić prace budowlane, które obejmują swym zakresem m.in. wykonanie nowego pokrycia dachowego, obróbek blacharskich, izolacji, naprawienie tynków oraz odmalowanie ścian i sufitów. Pawilon zyska też czarno-białą posadzkę w szachownicę. Taką samą jaka powstała, w odnawianym niedawno, Pawilonie Włoskim.

Posadzka ma wyglądać tak jak ta w Pawilonie Włoskim Tomasz Mikulicz

Gotowa jest już dokumentacja projektowa. Szacunkowy koszt realizacji prac (obejmują też remont fragmentu pałacowego ogrodzenia – przyp. red.) to ponad 325 tysięcy złotych brutto. Na razie nie wiadomo kiedy ruszą.

Na razie rzeźby zyska Pawilon Włoski

Do Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2022-2024 zostało zaś wpisane zadanie ozdobienia, wspomnianego Pawilonu Włoskiego czternastoma rzeźbami – czterema figurami, czterema popiersiami i sześcioma wazami.

- Obecnie trwają prace nad przygotowaniem postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w tej sprawie – zaznacza Błachowska.

Niedawno zakończyły się zaś prace przy remoncie mostu na zapleczu pałacu. Tutaj koszty opiewały na ponad 1,3 mln zł.

Zakończył się już remont mostu na zapleczu pałacu Tomasz Mikulicz
Pawilon Toskański zlokalizowany jest przy Pałacu Branickich w Białymstoku

Autorka/Autor:Tomasz Mikulicz

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Mikulicz

Pozostałe wiadomości

Stany Zjednoczone będą chciały przejąć kontrolę nad Kanałem Panamskim, jeśli uznają, że Panama nie przestrzega warunków traktatu z 1977 roku o statusie prawnym tego szlaku wodnego - ostrzegł na platformie Truth Social prezydent elekt Donald Trump. Chodzi między innymi o pobieranie przez władze Panamy zbyt wysokich opłat za korzystanie z kanału.

Trump grozi i przywołuje traktat z 1977 roku 

Trump grozi i przywołuje traktat z 1977 roku 

Źródło:
PAP, Voice of America 

1032 dni temu rozpoczęła się rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę. Organizacja Narodów Zjednoczonych podała, że od początku wojny zginęło ponad 12 tysięcy cywili. W tym roku zginęło ponad 340 cywili, a ponad 1800 zostało rannych.

ONZ o tragicznym bilansie wojny w Ukrainie

ONZ o tragicznym bilansie wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24, PAP, Reuters

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW

Po miesiącu oczekiwania chiński statek Yi Peng wypłynął z duńskiej cieśniny Kattegat. Załoga tego statku jest podejrzana o przerwanie kabli telekomunikacyjnych na Bałtyku w połowie listopada. Trwa śledztwo w sprawie możliwego sabotażu. "Udało się porozmawiać z załogą i sprawdzić kwestie techniczne" - przekazał szef szwedzkiej Komisji do spraw Wypadków.

"Udało się porozmawiać z załogą". "Znamienne" działanie chińskich władz

"Udało się porozmawiać z załogą". "Znamienne" działanie chińskich władz

Źródło:
PAP

Premier Słowacji Robert Fico może w poniedziałek pojechać do Moskwy, żeby spotkać się z Władimirem Putinem - przekazał w piątek prezydent Serbii Aleksandar Vuczić na antenie jednej z serbskich stacji radiowych. Tematem rozmów ma być kwestia gazu i kończącej się umowy na tranzyt tego surowca z Rosji przez Ukrainę.

Problemy Słowacji po decyzji Ukrainy. Prezydent Serbii zapowiada spotkanie Ficy z Putinem

Problemy Słowacji po decyzji Ukrainy. Prezydent Serbii zapowiada spotkanie Ficy z Putinem

Źródło:
PAP

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Wielki mufti Libii, szejk Sadik al-Ghariani wezwał w piątek wszystkich Libijczyków do zjednoczenia się i walki z Rosjanami, którzy przybyli do wschodniej części kraju z Syrii, skąd uciekli po obaleniu reżimu Baszara el-Asada.

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Źródło:
PAP

Fedor Szandor brał udział w walkach w Ukrainie i z bronią w ręku prowadził z okopów wykłady dla swoich studentów. Teraz prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mianował go nowym ambasadorem w Budapeszcie.

Prowadził wykłady z okopów. Zełenski mianował go ambasadorem

Prowadził wykłady z okopów. Zełenski mianował go ambasadorem

Źródło:
PAP

Papież Franciszek jest przeziębiony i nie spotka się z wiernymi w niedzielę przed świętami Bożego Narodzenia. Watykan tłumaczy, że decyzja ma też związek z obowiązkami papieża w przyszłym tygodniu.

Papież nie spotka się z wiernymi. Watykan tłumaczy

Papież nie spotka się z wiernymi. Watykan tłumaczy

Źródło:
PAP

Jak informuje rzeczniczka prasowa policji w Brzesku asp. sztab. Ewelina Buda, w sobotę na oświetlonym przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Dziecko trafiło do szpitala, a razem z nim jego matka, która została zahaczona przez lusterko pojazdu.

Na przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Trafiła do szpitala

Na przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Trafiła do szpitala

Źródło:
TVN24

50-letniemu lekarzowi z Arabii Saudyjskiej zarzuca się pięciokrotne morderstwo i usiłowanie zabójstwa ponad 200 osób na jarmarku bożonarodzeniowym w Magdeburgu. Premier Donald Tusk po ataku w Niemczech apeluje do prezydenta i posłów PiS. 38 osób zginęło w wypadku autobusu w Brazylii. Viktor Orban, odnosząc się do sprawy Marcina Romanowskiego zasugerował, że na Węgrzech "może dochodzić do przypadków udzielania azylu" innym osobom. IMGW wydało ostrzeżenia w związku z niebezpieczną pogodą. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 22 grudnia.

Zarzuty dla sprawcy zamachu, apel Tuska, tragiczny wypadek w Brazylii

Zarzuty dla sprawcy zamachu, apel Tuska, tragiczny wypadek w Brazylii

Źródło:
TVN24, PAP

Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie jest w tym roku rekordowo ciepły, ale jak zaznaczyła synoptyczka IMGW Ewa Łapińska, widać tendencję do tego, że temperatura w tym okresie jest coraz wyższa. Po odwilży w tym tygodniu śnieg w górach zdążył już spaść, ale i tak jest go mało. W Zakopanem w sobotę leżały cztery centymetry białego puchu.

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

Premier Węgier Viktor Orban nie lubi rozliczeń. Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu dla Marcina Romanowskiego - napisał w sobotę w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Prezydent elekt USA Donald Trump ogłosił, że zamierza powołać producenta telewizyjnego Marka Burnetta na stanowisko specjalnego wysłannika do Wielkiej Brytanii w swojej nowej administracji. Burnett jest laureatem 13 nagród Emmy.

Laureat nagród Emmy w administracji Trumpa

Laureat nagród Emmy w administracji Trumpa

Źródło:
PAP

Pijani rodzice, którzy "opiekowali się" trójką dzieci, pogryźli interweniujących policjantów. Odpowiedzą za narażenie nieletnich na niebezpieczeństwo oraz za naruszenie nietykalności mundurowych.

Pijani rodzice pogryźli interweniujących  policjantów

Pijani rodzice pogryźli interweniujących policjantów

Źródło:
KMP Lublin/tvn24.pl

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Rosnące temperatury sprawiają, że liczba dni, w których możemy cieszyć się opadami śniegu, zmniejszają się z roku na rok. Nie zmienia to jednak faktu, że gdy taki dzień nadchodzi, cieszymy się z każdego płatka śniegu. Można wtedy lepić bałwana, pójść na sanki czy na narty. A wy lubicie gdy otacza nas biała pokrywa śniegu czy raczej preferujecie jesienną aurę? Pokażcie nam wasze zimowe dni! Czekamy na wasze filmy i zdjęcia.

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Źródło:
Kontakt24

W niedzielę 22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Astronomiczną powitaliśmy dzień wcześniej - w sobotę. Zimowe niebo będzie pełne ciekawych zjawisk astronomicznych.

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Służby nie odkryły żadnych powiązań sprawcy zamachu w Magdebugu z islamskimi radykałami. Przeciwnie, mężczyzna miał być islamofobem i w dodatku sympatykiem skrajnie prawicowej partii AfD. - Prawdopodobnie stopniowo, być może w sposób niezauważony przez nikogo, radykalizował się - ocenił Łukasz Jasiński z PISM. Napastnik to pochodzący z Arabii Saudyjskiej lekarz psychiatra legalnie mieszkający i pracujący w Niemczech. Według Agencji Reuters, saudyjskie władze miały ostrzegać wcześniej Niemcy przed mężczyzną, który publikował ekstremistyczne wpisy.

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, Reuters

Trzydzieści osiem osób zginęło w sobotę na południowym wschodzie Brazylii w wyniku zderzenia autobusu pełnego pasażerów z ciężarówką - poinformowała straż pożarna. W autobusie wiozącym 45 pasażerów pękła opona i kierowca stracił panowanie nad pojazdem.

Blisko 40 osób zginęło w zderzeniu autobusu i ciężarówki w Brazylii

Blisko 40 osób zginęło w zderzeniu autobusu i ciężarówki w Brazylii

Źródło:
PAP, Reuters

Pogoda na Boże Narodzenie. W święta aurę w Polsce ma kształtować silny i stabilny wyż. Czeka nas ochłodzenie. Ale czy ośrodek wysokiego ciśnienia przyniesie nam białe święta? Sprawdź w naszej najnowszej prognozie, czy gdzie jest szansa na śnieg.

W Wigilię "warunki w tej części kraju będą bardzo trudne". Najnowsza prognoza na święta Bożego Narodzenia

W Wigilię "warunki w tej części kraju będą bardzo trudne". Najnowsza prognoza na święta Bożego Narodzenia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP
Kiedyś von Herbersteinowie, dziś powodzianie. O mapie wspomnień i bigosie w pałacu

Kiedyś von Herbersteinowie, dziś powodzianie. O mapie wspomnień i bigosie w pałacu

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl
Tusk. Wróg numer jeden Viktora Orbana

Tusk. Wróg numer jeden Viktora Orbana

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl