Pawilon Toskański na zapleczu Pałacu Branickich ma odzyskać dawny blask

Źródło:
tvn24.pl
Białystok. Władze miasta przymierzają się do remontu Pawilonu Toskańskiego (materiał z 22.08.2022)
Białystok. Władze miasta przymierzają się do remontu Pawilonu Toskańskiego (materiał z 22.08.2022)Tomasz Mikulicz
wideo 2/7
Pałac Branickich, pawilon toskański

Władze Białegostoku przymierzają się do odnowienia Pawilonu Toskańskiego, czyli kolumnady, która jest częścią ogrodzenia wokół Pałacu Branickich od strony ulicy Legionowej. Tymczasem ksiądz profesor Jan Nieciecki, znawca dziejów rezydencji, odkrył że dzieje oryginalnej XVIII-wiecznej budowli, którą odtworzono w XX wieku, są inne niż do tej pory sądzono. 

Grupa wojskowych, a wśród nich wielki książę Konstanty (w latach 1815-1830 był wodzem naczelnym wojska polskiego i faktycznym wielkorządcą Królestwa Polskiego – przyp. red.) stoi na zapleczu Pałacu Branickich i patrzy w kierunku nieistniejącego dziś stawu. W tle widać stary kościół farny, oraz - nieco bliżej, po drugiej stronie stawu – niewielką kolumnadę. Tak wygląda akwarela Ch. Kiela z 1831 roku, która jest jedynym zachowanym źródłem ikonograficznym, na którym widać – wzniesiony w XVIII wieku - Pawilon Toskański, czyli wspomnianą niewielką kolumnadę.

Pawilon Toskański został ustawiony w nowym miejscu w latach 50. ubiegłego wieku Tomasz Mikulicz

Dzisiejszy pawilon stoi w innym miejscu niż oryginał

Pawilon jest częścią ogrodzenia wokół Pałacu Branickich od strony ulicy Legionowej i stoi w innym miejscu niż pierwotnie. W latach 50. XX wieku, w ramach powojennej odbudowy pałacu i jego otoczenia, ogrodzenie zostało bowiem przesunięte bliżej rezydencji. Pierwotnie stało w miejscu dzisiejszej ulicy Legionowej.

- Nie tylko miejsce, w którym stanął pawilon jest inne. W stosunku do XVIII-wiecznego pierwowzoru, zmienił się również on sam. Wynika to z tego, że architekt Stanisław Bukowski, czyli autor projektu odbudowy Pałacu Branickich, nie mając innych źródeł ikonograficznych oparł się w latach 50. ubiegłego wieku na akwareli Ch. Kiela z 1831 roku, na której sylwetka pawilonu jest niestety niewielka i nie pozwala na dostrzeżenie jego detali. Przyjął też założenie, że kolumnada została zbudowana w porządku toskańskim. Czyli w takim samym stylu architektonicznym jak Pawilon Włoski w pałacowym ogrodzeniu od strony dzisiejszych akademików Uniwersytetu Medycznego – mówi historyk sztuki ks. prof. Jan Nieciecki, znawca dziejów Pałacu Branickich.

Okazuje się, że pierwowzór powstał nie w porządku toskańskim, ale jońskim

Ostatnio bardziej zgłębił temat i dotarł do inwentarza pruskiego Pałacu Branickich z 1802 roku (w latach 1795-1807 Białystok był pod pruskim zaborem – przyp. red.), w którym zawartych jest więcej informacji niż w tzw. inwentarzu pośmiertnym z lat 1771-72 (sporządzonym zaraz po śmierci hetmana Jana Klemensa Branickiego – przyp. red.).

Okazuje się, że pierwowzór kolumnady powstał nie w latach 30., ale w latach 50. XVIII wieku Tomasz Mikulicz

Czytaj też: Jego elementy powstały w czasach zaborów, on sam w PRL-u. Niezwykły zegar wieżowy już po renowacji

- W inwentarzu z 1802 roku – a konkretnie w jego tłumaczeniu rosyjskim z 1808 roku – jest zapisane, że kolumnada została zbudowana w porządku jońskim. Oznacza to, że choć ogólny zarys budowali był podobny, to pierwotna kolumnada była bardziej ozdobna niż ta, którą możemy oglądać współcześnie. Porządek joński tym właśnie różni się od toskańskiego (który jest odmianą porządku doryckiego – przyp. red.), że jest bogaty w różnego rodzaju zdobienia oraz wyróżnia się pewną lekkością i subtelnością. Styl toskański cechuje się zaś masywnością i monumentalizmem. Brak tu miejsca na bogate zdobienia. Choć przez lata przyjęło się nazywać tę budowlę Pawilonem Toskańskim, to ja od teraz nazywam ją Loggią Jońską – opowiada ks. prof. Nieciecki.

Nie ma waz i malowidła

Odtworzony w latach 50. ubiegłego wieku pawilon nie ma ani sześciu białych waz, które zdobiły jego dach, ani malowidła, które znajdowało się na ścianie.

- O tych elementach wspominają oba inwentarze. Jeśli chodzi o malowidło to mówią tylko, że przedstawiało różne postacie, bez informacji o tym kogo konkretnie. Na szczęście zachowały się wspomnienia Franciszka Biłgorajskiego, podlaskiego szlachcica, który przebywał w dzieciństwie w Białymstoku i po latach napisał, że na malowidle widniała Minerwa. Czyli rzymska bogini sztuki, rzemiosła, mądrości, nauki i literatury – mówi nasz rozmówca.

Minerwie prawdopodobnie towarzyszył Herkules

Według niego - jako że inwentarze mówią o "różnych postaciach" - należy przypuszczać, że Minerwa została przedstawiona razem z Herkulesem, jak to często bywało na różnych freskach w innych częściach Europy. Na przykład w pałacu Harrachów w Wiedniu.

Budowla została odtworzona w porządku toskańskim. Okazuje się, że oryginał był w stylu jońskimTomasz Mikulicz

- W mitologii jest bowiem mowa o tym, że Minerwa ofiarowała Herkulesowi cały rynsztunek – oprócz maczugi – gdy ten przystępował do wykonania swych słynnych dwunastu prac. W zamian heros ofiarował bogini trzy złote jabłka Hesperyd, rosnących w - należącym do Hery - ogrodzie pilnowanym przez nimfy Hesperydy oraz stugłowego smoka. Jeśli więc doszłoby w przyszłości do odtworzenia malowidła na ścianie pawilonu, myślę że oprócz Minerwy, powinien tam zostać namalowany Herkules przekazujący jej trzy złote jabłka – twierdzi historyk sztuki.

Kto inny był autorem malunku. Pawilon wzniesiono zaś 20 lat później

Do tej pory sądzono, że oryginalne malowidło powstało prawdopodobnie w latach 1738-39, czyli zaraz po wniesieniu samego pawilonu, a jego autorem był śląsko-czeski malarz Georg Wilhelm Neunhertz.

- Skoro jednak budowla została postawiona według porządku jońskiego, a nie toskańskiego, to nie mogła powstać w tym okresie. Czasy królowania porządku jońskiego w Białymstoku rozpoczęły się w 1754 roku, kiedy hetman Branicki podjął współpracę z wybitnym warszawskim architektem Jakubem Fontaną – tłumaczy ks. prof. Nieciecki.

Pawilon jest częścią pałacowego ogrodzenia od strony ulicy LegionowejTomasz Mikulicz

Dodaje, że jako pierwsze w tym stylu powstały cztery kolumny jońskie w westybulu (przedpokój stanowiący połączenie głównego wejścia do pałacu z innymi pomieszczeniami – przyp. red.) przy schodach.

- Sądzę więc, że pawilon o którym mowa powstał nie w latach 30. XVIII, ale w latach 50. Natomiast jeśli chodzi o malowidło to jego autorem nie mógł być wspomniany Georg Wilhelm Neunhertz, ale czeski malarz Antoni Herliczka, który pracował na dworze Branickiego właśnie w latach 50. XVIII wieku – zaznacza nasz rozmówca.

Miasto planuje remont

Pawilon zyska czarno-białą posadzkę Tomasz Mikulicz

Władze Białegostoku mają w planach odnowienie Pawilonu Toskańskiego, a w dalszej perspektywie również odtworzenie malowidła oraz postawienie na dachu sześciu waz.

- Przy remontach obiektów w Ogrodzie Branickich została przyjęta zasada, że najpierw odbywają się remonty budowlane, a dopiero potem realizowane są inwestycje przywracające historyczny wygląd budowli – obejmujące prace rzeźbiarskie czy malarskie – na podstawie odrębnie zatwierdzonych projektów – mówi Agnieszka Błachowska z Departamentu Komunikacji Społecznej w białostockim magistracie.

Na razie miasto chce więc przeprowadzić prace budowlane, które obejmują swym zakresem m.in. wykonanie nowego pokrycia dachowego, obróbek blacharskich, izolacji, naprawienie tynków oraz odmalowanie ścian i sufitów. Pawilon zyska też czarno-białą posadzkę w szachownicę. Taką samą jaka powstała, w odnawianym niedawno, Pawilonie Włoskim.

Posadzka ma wyglądać tak jak ta w Pawilonie Włoskim Tomasz Mikulicz

Gotowa jest już dokumentacja projektowa. Szacunkowy koszt realizacji prac (obejmują też remont fragmentu pałacowego ogrodzenia – przyp. red.) to ponad 325 tysięcy złotych brutto. Na razie nie wiadomo kiedy ruszą.

Na razie rzeźby zyska Pawilon Włoski

Do Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2022-2024 zostało zaś wpisane zadanie ozdobienia, wspomnianego Pawilonu Włoskiego czternastoma rzeźbami – czterema figurami, czterema popiersiami i sześcioma wazami.

- Obecnie trwają prace nad przygotowaniem postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w tej sprawie – zaznacza Błachowska.

Niedawno zakończyły się zaś prace przy remoncie mostu na zapleczu pałacu. Tutaj koszty opiewały na ponad 1,3 mln zł.

Zakończył się już remont mostu na zapleczu pałacu Tomasz Mikulicz
Pawilon Toskański zlokalizowany jest przy Pałacu Branickich w Białymstoku

Autorka/Autor:Tomasz Mikulicz

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Mikulicz

Pozostałe wiadomości

"Na pływalni Polonez OSiR Targówek przy ulicy Łabiszyńskiej 20 na Targówku korzystający z basenu dorośli i dzieci zatruli się chlorem. Poszkodowane są już 23 osoby" - poinformowała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Ewakuowano 60 osób. Są wstępne wyniki badania próbek powietrza i wody.

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

Ross Davidson, były wokalista zespołu Spandau Ballet, został uznany w czwartek przez sąd w Wielkiej Brytanii winnym gwałtu i napaści na tle seksualnym. Były piosenkarz, który był frontmanem zespołu w latach 2017-2019 pod pseudonimem Ross Wild, nie wyraził żadnych emocji, gdy odczytano wyrok - pisze "Guardian".

Tłumaczył, że to była "zabawa w sen". Znany muzyk uznany winnym gwałtu i napaści seksualnej

Tłumaczył, że to była "zabawa w sen". Znany muzyk uznany winnym gwałtu i napaści seksualnej

Źródło:
"The Guardian"

Martwe małże wypełniły chorwacką zatokę Mali Ston. W niektórych hodowlach zginęło prawie 90 procent mięczaków. Pomór zwierząt ma być powiązany z rekordowo wysoką temperaturą wód Adriatyku.

Zginęło 90 procent małży. "Bezprecedensowa katastrofa" w Chorwacji

Zginęło 90 procent małży. "Bezprecedensowa katastrofa" w Chorwacji

Źródło:
PAP

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Sejm zlecił w piątek NIK przeprowadzenie kontroli w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. - To jest rzecz, która została użyta po raz drugi w ciągu 30 lat działalności parlamentu - komentował w "#BezKitu" Mirosław Suchoń (Polska 2050). Krzysztof Kwiatkowski (KO) ocenił, że prezes NIK Marian Banaś w tej kwestii "ma ułatwione zadanie". Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek (Lewica) mówił o dostępności akademików i przyszłości Collegium Humanum.

"To jest rzecz, która została użyta po raz drugi w ciągu 30 lat działalności parlamentu"

"To jest rzecz, która została użyta po raz drugi w ciągu 30 lat działalności parlamentu"

Źródło:
TVN24, PAP

Podczas dyskusji w Sejmie dotyczącej projektu uchwały w sprawie zlecenia NIK przeprowadzenia kontroli działalności Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wicemarszałkini wyłączyła posłowi PiS Markowi Suskiemu mikrofon. - Dziwię się, że poseł z takim doświadczeniem i opanowaniem tak bardzo nie panuje nad swoimi emocjami i obraża nas tu wszystkich - powiedziała Dorota Niedziela.

Suski z wyłączonym mikrofonem, bo "nie panował nad emocjami". Posłowie krzyczeli "hańba"

Suski z wyłączonym mikrofonem, bo "nie panował nad emocjami". Posłowie krzyczeli "hańba"

Źródło:
TVN24/PAP

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Do silnego wstrząsu doszło na włoskich Polach Flegrejskich. Wstrząsy o magnitudzie 4,0 były odczuwalne w sąsiednim Neapolu. Chociaż nie doszło do poważnych uszkodzeń, aktywność sejsmiczna w tych okolicach budzi niepokój mieszkańców.

Wstrząsy w rejonie najgroźniejszego superwulkanu Europy

Wstrząsy w rejonie najgroźniejszego superwulkanu Europy

Źródło:
PAP, ANSA, tvnmeteo.pl

W piątek wieczorem doszło do wypadku, w którym zginął 55-letni pracownik kopalni wapienia w Rogaszynie (Łódzkie). Mężczyzna został przysypany urobkiem wapienia. Po częściowym odkopaniu poszkodowanego lekarz pogotowia stwierdził jego zgon.

Nie żyje mężczyzna przysypany urobkiem mielonego wapienia

Nie żyje mężczyzna przysypany urobkiem mielonego wapienia

Źródło:
PAP

Rekordowa fala ulewnych deszczy nawiedziła północno-wschodnie regiony Japonii, powodując powodzie i osuwiska ziemi. Japońskie władze poinformowały o co najmniej dwóch ofiarach śmiertelnych.

Woda porwała radiowóz. Nie żyje policjant

Woda porwała radiowóz. Nie żyje policjant

Źródło:
PAP, Reuters, The Japan Times, Kyodo News

Do poważnego wypadku doszło pod Pułtuskiem. Z wraków wydobywał się dym. W jednym z aut siedziała kobieta, w drugim kilkuletnia dziewczynka. Obie były ranne i potrzebowały pomocy. Uczynili to policjanci, przejeżdżający obok.

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

BBC opisuje przypadek indyjskiego robotnika ze stanu Madhya Pradesh. Jego ostatnie znalezisko - niemal 20-karatowy diament o wartości szacowanej w przeliczeniu na niemal 400 tysięcy złotych - pozwoli nie tylko spłacić długi, ale zapewni też lepszy los całej dużej rodzinie mężczyzny. 

Wykopał diament wart prawie 400 tysięcy złotych. "Zobaczyłem coś, co przypominało kawałek szkła"

Wykopał diament wart prawie 400 tysięcy złotych. "Zobaczyłem coś, co przypominało kawałek szkła"

Źródło:
BBC

Sejm uchwalił nowelizację ustawy w sprawie "renty wdowiej". W głosowaniu przyjęto rządowe poprawki.  

"Renta wdowia" z rządowymi poprawkami

"Renta wdowia" z rządowymi poprawkami

Źródło:
PAP

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim. Teraz będzie czekała na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

Ustawa o prawie autorskim. Jest decyzja posłów

Ustawa o prawie autorskim. Jest decyzja posłów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych z nadzieją przyjęła poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim wzmacniające pozycję wydawców w negocjacjach z big techami - czytamy w oświadczeniu rady na portalu X. W piątek Sejm zadecydował, że projekt ustawy z poprawkami trafi na biurko prezydenta.

"Tylko w ten sposób uratujemy lokalne media i lokalną demokrację"

"Tylko w ten sposób uratujemy lokalne media i lokalną demokrację"

Źródło:
tvn24.pl

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Zgodnie z przyjętymi poprawkami to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mediatorem w sporach między wydawcami a big techami. Wcześniej wydawcy i redakcje apelowały, by wyższa izba zmieniła uchwalone w Sejmie niekorzystne przepisy tak, by łatwiej było negocjować z platformami cyfrowymi.

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Źródło:
tvn24.pl

Brytyjskie media rozpisują się o niewielkiej wyspie Drake'a, która właśnie trafiła na sprzedaż. Znajdująca się niedaleko Plymouth wysepka ma bogatą historię, ale największe emocje budzi fakt, że ma być nawiedzona.

Nawiedzona wyspa trafiła na sprzedaż. "Widziałem już wystarczająco dużo"

Nawiedzona wyspa trafiła na sprzedaż. "Widziałem już wystarczająco dużo"

Źródło:
Sky News, ENEX, The Independent, Plymouth Live

Sejm przyjął w piątek ustawę w sprawie użycia broni przez polskie służby. Dopuszcza między innymi użycie wojska do samodzielnych działań w czasie pokoju na terytorium kraju. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta.

Sejm przyjął ustawę w sprawie użycia broni przez polskie służby

Sejm przyjął ustawę w sprawie użycia broni przez polskie służby

Źródło:
tvn24.pl, TVN24, PAP

Policjanci z Kalisza (woj. wielkopolskie) zatrzymali 61-letniego mężczyznę, który miał namalować na ścieżce wzdłuż rzeki obraźliwe napisy i symbole. Kaliszanin usłyszał zarzut nawoływania do popełnienia zbrodni zabójstwa premiera Donalda Tuska i ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Podejrzany nie przyznał się do zarzucanych mu czynów.

Miał nawoływać do zabójstwa Donalda Tuska i Adama Bodnara. Został zatrzymany

Miał nawoływać do zabójstwa Donalda Tuska i Adama Bodnara. Został zatrzymany

Źródło:
PAP

"To takie ohydne", "to absolutnie nie pomaga zdławić tej historii" - to reakcje internautów na informację, że amerykańska agencja Associated Press usunęła ze swojej strony tekst na temat J.D. Vance'a. Był to fact-check dementujący pewną plotkę o kandydacie na republikańskiego wiceprezydenta. Skąd się wzięła? Wyjaśniamy.

Agencja AP usunęła tekst na temat J.D. Vance'a. O co chodzi

Agencja AP usunęła tekst na temat J.D. Vance'a. O co chodzi

Źródło:
Konkret24

Przed nami dynamiczny pogodowo weekend. Miejscami termometry pokażą nawet 32 stopnie, ale nad krajem będzie wędrował front przynoszący opady i burze. Kolejne dni przyniosą spokojniejszą, ale miejscami chłodniejszą aurę.

W weekend nadciągnie żar. A co czeka nas później?

W weekend nadciągnie żar. A co czeka nas później?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Osoby wypłacające pieniądze na poczcie, nawet stosunkowo niewielkie sumy, rzekomo muszą wypełniać deklaracje do urzędu skarbowego i określić przeznaczenie pieniędzy - piszą internauci w mediach społecznościowych. To nieprawda, nie ma takiego obowiązku.

Deklaracja do skarbówki przy wypłacie na poczcie? "Muszę kategorycznie zaprzeczyć"

Deklaracja do skarbówki przy wypłacie na poczcie? "Muszę kategorycznie zaprzeczyć"

Źródło:
Konkret24
Ujawniamy braki w sprawozdaniu finansowym PiS. Hermeliński: to dowód dla PKW

Ujawniamy braki w sprawozdaniu finansowym PiS. Hermeliński: to dowód dla PKW

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przy użyciu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem kompilacji archiwalnych, pokolorowanych zdjęć powstał film o Warszawie. Ma pokazywać, jak wyglądało miasto przed drugą wojną i w trakcie okupacji. Eksperyment wzbudził ogromne zainteresowanie w sieci. Jednak eksperci alarmują, że produkcja może wprowadzać w błąd. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Źródło:
TVN24

"W tym tygodniu w Niemczech zakazana została litera C" - wpis z takim komunikatem niesie się w polskiej sieci. I wprowadza w błąd. Bo wcale nie chodzi o literę. Wyjaśniamy.

W Niemczech "zakazano litery C"? O jaki symbol chodzi

W Niemczech "zakazano litery C"? O jaki symbol chodzi

Źródło:
Konkret24