TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

Nowy sondaż prezydencki. Trzaskowski goni Dudę

TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

Autor:
asty/dap
Źródło:
Super Express
Trzaskowski: im bardziej PiS mnie będzie atakował, tym będę silniejszyTVN24
wideo 2/21
TVN24Trzaskowski: im bardziej PiS mnie będzie atakował, tym będę silniejszy

Andrzej Duda może liczyć na 39 procent, a Rafał Trzaskowski na 27 procent poparcia w I turze wyborów prezydenckich. Kolejne miejsca zajmują Szymon Hołownia, Krzysztof Bosak i Władysław Kosiniak-Kamysz – wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster przeprowadzonego dla "Super Expressu". Dziennik zwraca uwagę, że w ciągu tygodnia od poprzedniego wykonanego dla niego badania, poparcie dla Rafała Trzaskowskiego wzrosło o 10 punktów procentowych, a Andrzej Duda stracił 5 punktów procentowych.

Według sondażu Instytutu Badań Pollster przeprowadzonego dla "Super Expressu", jaki w środę opublikował dziennik, w pierwszej turze wyborów prezydenckich wygrywa wyrażający chęć ubiegania się o reelekcję Andrzej Duda z 39-procentowym poparciem. Na drugim miejscu znalazł się Rafał Trzaskowski, który ma być kandydatem Koalicji Obywatelskiej – 27 procent.

Gazeta wskazuje na wyraźny wzrost jego poparcia względem poprzedniego przeprowadzonego dla niej sondażu sprzed ponad tygodnia. Trzaskowski cieszył się w nim 17-procentowym poparciem. W krótkim czasie zyskał zatem 10 punktów procentowych. Stracił za to Andrzej Duda, na którego wcześniej chciało głosować 44 procent badanych – zwraca uwagę "Super Express".

Super Express

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

"Wdarł się przebojem do wyścigu prezydenckiego"

Na trzecim miejscu podium jest Szymon Hołownia z poparciem 16 procent respondentów. Za nim znaleźli się Krzysztof Bosak z Konfederacji (6 procent), Władysław Kosiniak-Kamysz z Polskiego Stronnictwa Ludowego (5 procent) i Robert Biedroń z Lewicy (5 procent).

"W zmianie sondażowej widać wyraźnie 'efekt Trzaskowskiego'. Kandydat KO wdarł się przebojem do wyścigu prezydenckiego, deklasując pozostałych kandydatów opozycji" – komentuje dla "SE" politolog z UKSW dr Bartosz Rydliński.

Badanie Instytutu Badań Pollster zrealizowane zostało w dniach 26-27 maja na próbie 1038 dorosłych Polaków. Maksymalny błąd statystyczny w tego rodzaju sondażach wynosi plus minus 3 proc.

W poniedziałek "Rzeczpospolita" opublikowała wyniki sondażu prezydenckiego IBRiS, z którego wynika, że Andrzej Duda może liczyć na 41 procent poparcia, a Rafał Trzaskowski na 26,7 procent. Z kolei w sobotę "Gazeta Wyborcza" podzieliła się sondażem prezydenckim wykonanym przez PBS – oddanie głosu w I turze wyborów na Andrzeja Dudę zadeklarowało 35 procent ankietowanych, a na Rafała Trzaskowskiego - 21 procent.

Autor:asty/dap

Źródło: Super Express

Pozostałe wiadomości