Rudzielec na razie trzyma się matki i wielkimi oczami obserwuje świat

Koczkodan urodził się w Boże Narodzenie
Koczkodan urodził się w Boże Narodzenie
Źródło: Zoo Wrocław

Ma zaledwie kilka tygodni i wciąż nie wiadomo jakiej jest płci. Koczkodan górski to najmłodszy mieszkaniec wrocławskiego zoo. W przyszłości może wzmocnić populację tych małp w naturze.

Maleńki koczkodan przyszedł na świat w Boże Narodzenie. Jego matką jest Hermiona, a ojcem Heos, który we wrocławskim stadzie jest dominującym samcem. Na razie opiekunowie nie wiedzą jakiej płci jest młode Hermiony i Heosa. Mają jednak nadzieję, że będzie to samiczka.

Rudzielec trzyma się matki

Na razie najmłodszy z wrocławskich koczkodanów ma barwę pomarańczowo-rudą. Dzięki temu zwraca na siebie uwagę. I przypomina innym członkom stada, że wymaga wyjątkowej opieki i ochrony. "Widać to szczególnie, gdy pojawi się niebezpieczeństwo, bo wówczas najbliższy dorosły osobnik ucieka z maluchem, a pozostałe małpy osłaniają go" - czytamy w komunikacie wrocławskiego ogrodu zoologicznego.

Na razie malec kurczowo trzyma się sierści matki. I wielkimi oczami ciekawsko spogląda na świat. Jego matka otrzymuje teraz dodatkowe porcje jedzenia, by mieć wystarczającą ilość pokarmu dla dziecka.

Nie wiadomo ile ich jest

Koczkodany górskie mieszkają tylko w 14 ogrodach zoologicznych, głównie tych europejskich. Ich populacja w niewoli to zaledwie 30 samców, 35 samic i trzy młode, których płeć jest jeszcze nieznana. We Wrocławiu przedstawicieli tego gatunku jest zazwyczaj od ośmiu do 10. Mieszkają tu od ponad ośmiu lat. W tym czasie placówce udało się odchować aż 10 młodych.

Ile koczkodanów górskich żyje w naturze? Tego nie wiadomo. Zamieszkują głównie teren Demokratycznej Republiki Konga. - Uważa się, że status zagrożenia koczkodanów górskich - "narażonych na wyginięcie" - jest nieaktualny, a populacja tych małp może okazać się szczątkowa. Powodem jest wojna i jej skutki, a wśród nich między innymi degradacja środowiska, bieda i głód - wyjaśnia Anna Mękarska, specjalista do spraw ochrony gatunkowej z wrocławskiego zoo. I dodaje, że właśnie z tego powodu tak ważne są programy hodowlane prowadzone przez ogrody zoologiczne. - Mają one zapewnić bezpieczną populację, dzięki której w przyszłości możliwa będzie reintrodukcja tych małp do środowiska naturalnego - podkreśla Mękarska.

Koczkodany można oglądać w zoo we Wrocławiu:

Mapy dostarcza Targeo.pl

Autor: tam / Źródło: Zoo Wrocław

Czytaj także: