TVN24 | Wrocław

Pisał je do swojej narzeczonej, a potem żony. Listy miłosne księcia Jana Henryka XVII wrócą na Zamek Książ

TVN24 | Wrocław

Autor:
tam/gp
Źródło:
Zamek Książ w Wałbrzychu
Listy Jana Henryka XVII, ostatniego prywatnego właściciela Zamku Książ wzbogacą zamkowe archiwa
Listy Jana Henryka XVII, ostatniego prywatnego właściciela Zamku Książ wzbogacą zamkowe archiwaZamek Książ w Wałbrzychu
wideo 2/18
Zamek Książ w WałbrzychuListy Jana Henryka XVII, ostatniego prywatnego właściciela Zamku Książ wzbogacą zamkowe archiwa

Ponad 200 listów, których większość wyszła spod pióra księcia Jana Henryka XVII, wzbogaci zbiory Zamku Książ. Autor korespondencji był ostatnim prywatnym właścicielem rezydencji Hochbergów. Listy pisał do swojej ukochanej w okresie narzeczeństwa i krótko po ślubie. - Nie mieliśmy wątpliwości, że musimy je mieć - przyznają przedstawiciele Zamku Książ.

Listy pojawiły się na jednej z aukcji internetowych w kwietniu tego roku. Autorem większości, bo aż 150, listów był książę Jan Henryk XVII, syn księżnej Daisy, hrabia Hochberg i ostatni prywatny właściciel Zamku Książ. Korespondencja pochodzi z czasów narzeczeństwa księcia z lady Dorotheą Mary Elizabeth Minchin. Są wśród niej także listy napisane tuż po ślubie, który odbył się w lipcu 1958 roku w Londynie.

Zamek Książ w Wałbrzychu zakupił w Anglii kolekcję ponad dwustu listówZamek Książ w Wałbrzychu

Nad zakupem długo się nie zastanawiali

- Nie mieliśmy wątpliwości, że należy zakupić do zamkowego archiwum listy ostatniego właściciela Książa, księcia Jana Henryka XVII z angielskiego okresu jego życia. Obecnie nawet pojedyncze fotografie pocztówkowe członków książęcej rodziny Hochberg von Pless stają się obiektami muzealnymi - podkreśla Anna Żabska, prezes Zamku Książ w Wałbrzychu. I dodaje, że w przypadku tego zakupu nieoceniona okazała się pomoc mieszkającej na co dzień w Wielkiej Brytanii i współpracującej z Zamkiem pisarki Barbary Borkowy. OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W INTERNECIE >>>

Zapiski sprzed lat wzbogacą zbiory Zamku KsiążZamek Książ w Wałbrzychu

Listy pokazują innego księcia

To właśnie historyczka pracuje nad transkrypcją listów i przetłumaczeniem części z nich na język polski. Po przeczytaniu niektórych z nich już wie, że listy pokazują księcia Jana Henryka XVII w zupełnie innym świetle niż znany był dotychczas. - Mówiono o nim, że był uparty i wyniosły. Jednak te listy pokazują nam, że był zupełnie inny. Prezentują księcia w bardziej pozytywnym świetle i są kopalnią szczegółów zarówno z jego życia w Anglii, refleksji i przemyśleń - relacjonuje Borkowy. Małżeństwo rozpadło się po 13 latach. Jednak para przyjaźniła się aż do 1984 roku, gdy hrabia Hochberg zmarł. 13 lat później jego była żona, w wieku 69 lat, powtórnie wyszła za mąż. Owdowiała w 2010 roku, a zmarła w domu spokojnej starości w grudniu 2019 roku.

Książę Jan Henryk XVII z lady Mary Minchin w dniu ślubuZamek Książ w Wałbrzychu

Autor:tam/gp

Źródło: Zamek Książ w Wałbrzychu

Źródło zdjęcia głównego: Zamek Książ w Wałbrzychu

Pozostałe wiadomości