Zatrzymali dwóch urzędników. "Współpracowali z gangiem i ujawniali zastrzeżone informacje"

Policja: dwóch wrocławskich urzędników zatrzymanych za korupcję
Policja: dwóch wrocławskich urzędników zatrzymanych za korupcję
policja dolnośląska
policja dolnośląskaPolicja: dwóch wrocławskich urzędników zatrzymanych za korupcję

Dwóch pracowników wrocławskiego wydziału komunikacji usłyszało zarzuty. Mężczyźni podejrzewani są o korupcję. W zamian za łapówki mieli między innymi zdradzać informacje objęte tajemnicą zawodową. Zatrzymania to efekt działań śledczych, którzy rozpracowują gang zajmujący się wyłudzaniem podatku VAT. Działalność grupy mogła narazić skarb państwa nawet na 66 milionów złotych strat.

- W wyniku prowadzonych działań funkcjonariusze zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o przestępstwa korupcyjne. Podejrzani to urzędnicy wrocławskiego wydziału komunikacji - informuje asp. sztab. Paweł Petrykowski, rzecznik dolnośląskiej policji.

I dodaje, że zatrzymania to kolejny etap działań prowadzonych przez mundurowych z Wrocławia, którzy rozpracowują grupę przestępczą wyłudzającą podatek VAT przy obrocie paliwami i luksusowymi autami sprowadzanymi z zagranicy.

W zamian za pieniądze mieli zdradzać zastrzeżone informacje

Urzędnicy mieli, zdaniem policjantów, działać na rzecz gangu w zamian za korzyści finansowe i osobiste. Mieli przekazywać członkom grupy informacje objęte tajemnicą zawodową i rejestrować na tzw. słupy auta, które okazywały się przedmiotem przestępstw podatkowych lub służyły do ich popełniania.

- Urzędnicy usłyszeli już zarzuty przyjmowania korzyści majątkowej i osobistej w związku z pełnioną funkcją, przekroczenia uprawnień, działania na szkodę interesu publicznego oraz ujawniania nieuprawnionym informacji objętych tajemnicą zawodową - mówi Petrykowski. Mężczyznom grozi do 8 lat więzienia.

Milionowe straty skarbu państwa

Śledztwo w sprawie, w którą zamieszani są urzędnicy, dotyczy wyłudzenia kilkunastu milionów złotych podatków i narażenia skarbu państwa na straty w wysokości 66 milionów złotych.

- Wcześniej zatrzymaliśmy w tej sprawie siedem osób. Wobec sześciu z nich zastosowano tymczasowy areszt. Zabezpieczono też majątek spółek zamieszanych w ten proceder i majątek sprawców o wartości ponad 1,5 mln złotych - relacjonuje Petrykowski. Wśród zabezpieczonych samochodów jest sportowy model Mercedesa, BMW i Porsche. Skonfiskowano też gotówkę w różnych walutach, zabezpieczono mieszkania i środki na rachunkach bankowych.

Policjanci zatrzymali dwóch urzędników z Wrocławia:

Mapa Targeo

Autor: tam/gp/jb / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: policja dolnośląska

Pozostałe wiadomości