Wolność jest kobietą. We Wrocławiu powstał mural poświęcony białoruskiej opozycji

Autor:
ib
Źródło:
TVN24 Wrocław/wroclaw.pl
Mural poświęcony został białoruskiej opozycji demokratycznej
Mural poświęcony został białoruskiej opozycji demokratycznejTVN24 Wrocław
wideo 2/10
TVN24 WrocławMural poświęcony został białoruskiej opozycji demokratycznej

Na elewacji kamienicy przy ulicy Legnickiej we Wrocławiu odsłonięto mural upamiętniający przyznanie przez Parlament Europejski Nagrody im. Sacharowa białoruskiej opozycji. Projekt przedstawia postać kobiety i symbolizuje walkę Białorusinów o wolność.

Nagroda im. Sacharowa za wolność myśli to najwyższe wyróżnienie za działania na rzecz praw człowieka przyznawane przez Unię Europejską od 1988 roku. Jest dowodem uznania dla pojedynczych osób, grup i organizacji, które wniosły wybitny wkład w obronę wolności myśli. Wśród laureatów są m.in. Nelson Mandela, Ołeh Sencow, kubański ruch społeczny Kobiety w Bieli czy Reporterzy bez Granic.

OGLĄDAJ TELEWIZJĘ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Wyrażając solidarność z obywatelskim, prodemokratycznym zrywem na Białorusi, Parlament Europejski w 2020 roku nagrodą uhonorował białoruską demokratyczną opozycję. Nagrodę odebrały przedstawicielki Rady Koordynacyjnej - Swiatłana Cichanouska i Weranika Capkała. Rada to platforma współpracy środowisk obywatelskich i politycznych, które sprzeciwiają się autorytarnej i antydemokratycznej działalności Alaksandra Łukaszenki.

Projekt powstał na elewacji kamienicy przy ulicy Legnickiejwroclaw.pl

Postać kobiety jako symbol

Z inicjatywy wrocławskiego biura Parlamentu Europejskiego, w stolicy Dolnego Śląska powstał mural upamiętniający przyznanie nagrody. Władze miasta udostępniły elewację kamienicy przy ul. Legnickiej 64. W niedzielę 28 marca zdjęto rusztowania i odsłonięto pracę.

Mural poświęcony został białoruskiej opozycji demokratycznejBiuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu

- Malowidło według projektu Anny Redko przedstawia postać kobiety, symbolizującej walkę Białorusinek i Białorusinów o wolność. Mamy nadzieję, że obraz zaprojektowany przez białoruską artystkę i powstający przy zaangażowaniu białoruskich mieszkańców naszego miasta stanie się widocznym znakiem solidarności i braterstwa między Europejczykami, Polakami, wrocławianami a narodem białoruskim - mówi Leszek Gaś, szef biura PE we Wrocławiu.

Biuro - dodaje Gaś - pracuje również, we współpracy z lokalnym środowiskiem białoruskim, nad filmem dokumentującym powstawanie muralu. Produkcja zostanie udostępniona w kwietniu.

Autor:ib

Źródło: TVN24 Wrocław/wroclaw.pl

Źródło zdjęcia głównego: Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu

Pozostałe wiadomości