Wrocław

Wiadomość z listu w butelce sprzed 83 lat trafiła do prawnuczki autora

Wrocław

Stara Kopalnia - Centrum Nauki i SztukiPrzedwojenna butelka z listem sprzed drugiej wojny światowej

Butelka z brązowego szkła została ukryta w murze na terenie Wałbrzycha w 1932 roku. W środku znajdowała się wiadomość od mężczyzny, który przed II wojną światową pracował na terenie kopani Julius Schacht. Po 83 latach wiadomość trafiła do członków rodziny byłego murarza.

List odnaleziono w wałbrzyskim Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia. - Pracownicy budowlani przy jednym z okien znaleźli zamurowaną w 1932 roku butelkę. Robotnicy o znalezisko zadbali i dzięki nim trafiła ona w ręce naszego muzealnika - mówi Bogumił Gwoździk z działu marketingu Starej Kopalni. Brązowe szkło skrywało w środku list w języku niemieckim. Wiadomość zapisano starannym pismem, ołówkiem na szarym papierze.

"W czasie wojny pracowałem jako muzyk"

Do badania listu przystąpił miejscowy muzealnik. Okazało się, że wiadomość napisaną pismem gotyckim 83 lata temu stworzył Alexander Szczes z Kromołowa, rocznik 1889, który na terenie Starej Kopalni pracował jako murarz w 1932 roku. "W czasie wojny światowej od 13 stycznia 1915 do 14 grudnia 1918 (pracowałem) jako muzyk" - napisał mężczyzna. Dalej poprosił, by ten, kto list odnajdzie, powiadomił członków jego rodziny: żonę lub któreś z ośmiorga dzieci. "To są ciężkie gospodarcze i polityczne czasy" - oświadczył.

Znaleźli prawnuczkę autora

Pracownicy wałbrzyskiego kompleksu postanowili spełnić wolę mężczyzny i odnaleźli jego potomków. - Skontaktowaliśmy się z prawnuczką autora. Potwierdziła, że to dzieło jej dziadka. Bardzo ucieszyła się ze znaleziska - przyznaje Gwoździk. Alexander Szczes po wojnie wrócił do Kromołowa. Zmarł w 1971 roku.

Pracownicy Starej Kopalni przyznają, że tradycja zamurowywania wiadomości była dawniej bardzo popularna. - Jej celem było pozostawienie sekretnego, trwałego śladu własnej pracy i przekazanie późniejszym pokoleniom informacji o istotnych wtedy wydarzeniach - przypomina Gwoździk. I dodaje, że butelka z listem prawdopodobnie będzie wyeksponowana w miejscu, w którym ją znaleziono.

Przedwojenną butelkę znaleziono w Wałbrzychu:

Mapa Targeo

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: tam / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: Stara Kopalnia - Centrum Nauki i Sztuki

Pozostałe wiadomości