Stulatka na sprzedaż za 1 200 000 złotych

TVN24

www.wroclaw.plStuletnia wieża na sprzedaż

Piękny ażurowy globus, blaszana kopuła i taras z widokiem na Karłowice - tym razem pod młotek idzie zabytkowa wieża ciśnień na placu Daniłowskiego. Cena wywoławcza to milion i dwieście tysięcy złotych.

- Na nabywcę czeka jeden z ciekawszych obiektów starych wrocławskich wodociągów - ogłasza na swoich stronach urząd miasta Wrocławia i zachęca: - Wieżę zbudowano w 1914 roku, jest zabytkowa, ma trochę elementów dekoracyjnych, między innymi blaszaną kopułę z ażurowym globusem splecionym z samych południków i pochylonym pod kątem 23°, tak jak oś obrotu Ziemi.

Stulatka pod młotek

Żelbetonowa konstrukcja, w 1914 zupełnie nowatorska, miała pomóc w pielęgnacji okolicznej zieleni, która obrosła "miasto-ogród" Karłowice. W roku 1928 Karłowice wchłonął Wrocław, a tamtejszy wodociąg połączono z głównym systemem miejskim. Swoją funkcję wieża pełniła do 1985 roku, ale na emeryturze nie przestała próżnować. Najpierw jako punkt telekomunikacyjny, potem dorabiała jako centrum wspinaczkowe.

- W związku ze skromnym wyposażeniem, grotołazi z Wrocławskiego Klubu Wysokogórskiego czuli się na jej wewnętrznych ścianach jak w jaskini - zapewniają urzędnicy.

Ponad milion za wieżę ciśnień

Wieża ma podstawę o powierzchni 95 m kwadratowych i kubaturę 3334 m sześciennych. Interesujący jest też taras widokowy na którym wyrosły samosiejki.

- Cena wywoławcza to milion i dwieście tysięcy złotych - czytamy na stronach urzędu. - Przedmiotem przetargu ogłoszonego przez MPWiK Wrocław jest prawo własności tej budowli oraz prawo użytkowania wieczystego (do 5 grudnia roku 2089) terenu wokół wieży o powierzchni 2962 m kwadratowe. Ten centralny plac z paroma budkami-sklepikami czeka na lepsze zagospodarowanie - dodają urzędnicy.

Autor: bieru/roody / Źródło: wroclaw.pl

Źródło zdjęcia głównego: www.wroclaw.pl