Archeolodzy podczas prac we Wrocławiu odkryli m.in. fragmenty średniowiecznych konstrukcji. Nie wszystkie zostaną ponownie zasypane. Fragmenty średniowiecznego ceglanego muru już wkrótce zostaną wyeksponowane. Mieszkańcy miasta i turyści będą mogli podziwiać zabytkową konstrukcję przez specjalną szybę.
Przy ul. Zamkowej we Wrocławiu od początku roku trwa przebudowa. W miejscu dziurawej drogi ma powstać deptak i tunel, dzięki któremu będzie można wjechać na parking Narodowego Forum Muzyki. Archeolodzy dokonali tu kilku, znaczących dla stolicy Dolnego Śląska, odkryć.
W marcu w rozmowie z portalem tvn24.pl archeolog Tomasz Kastek mówił, że spodziewał się, iż pod ziemią znajdują się pozostałości muru obronnego. Archeolodzy odkryli też wał ziemny z fosą, którego datowanie może znacznie odmłodzić Wrocław. - Jeśli badania potwierdzą nasze przypuszczenia, że wał stworzono na początku XIII wieku, to będzie trzeba się zastanowić się nad tym, czy przygotowania do powstania miasta nie rozpoczęły się znacznie wcześniej niż sądzono do tej pory, czyli za czasów Henryka Brodatego - wyjaśniał Kastek.
Gratka dla maniaków historii
Odkryto też ruiny baszty łupinowej z XIV wieku. Miłośnicy historii obawiali się, że historyczne odkrycia wkrótce ponownie znikną pod warstwami ziemi. Tak było w przypadku fragmentów średniowiecznej konstrukcji znajdujących się pod ul. Świdnicką i Krupniczą. Jednak z resztkami muru przy ul. Zamkowej ma być inaczej. Ceglana ściana zostanie wyeksponowana. Na zaprezentowanych wizualizacjach widać, że zabytkowe obiekty będzie można oglądać przez szybę.
Kiedy będzie można oglądać odkrycie wrocławskich archeologów? Tego na razie nie wiadomo. Jak informuje rzecznik Wrocławskich Inwestycji, pierwszym celem jest przygotowanie ul. Zamkowej do otwarcia Narodowego Forum Muzyki. To zaplanowane jest na początek września. - Terminy są napięte, ale realne jest ukończenie w tym czasie całego ciągu od ul. Kazimierza Wielkiego wraz z tunelem na parking. Natomiast jeśli chodzi o fragment obszaru między Zamkową a Krupniczą, na tyłach zamku, trudno w tej chwili o więcej szczegółów, musimy najpierw opracować dokumentację - mówi portalowi wroclaw.pl Marek Szempliński z WI.
Średniowieczne ruiny będzie można oglądać w centrum Wrocławia:
Autor: tam / Źródło: wroclaw.pl, TVN24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: wroclaw.pl | Wrocławskie Inwestycje