Po wybuchu specjalna instrukcja dla pasażerów. "Zauważyłeś podejrzany pakunek? Nie czekaj!"

Wrocław

MPK Wrocław wydało instrukcję dla pasażerów MPK Wrocław
wideo 2/35

"Zauważyłeś podejrzany pakunek? Nie czekaj!" - apelują przedstawiciele Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji we Wrocławiu. W ubiegły czwartek niezidentyfikowany mężczyzna pozostawił ładunek, który został wyniesiony przez kierowcę autobusu i eksplodował na chodniku. Instruktaż ma być wyświetlany we wszystkich pojazdach MPK.

To on podłożył bombę w autobusie. Film z monitoringutvn24

- Przygotowaliśmy instruktaż dla pasażerów, który dotyczy zachowania się w pojazdach komunikacji miejskiej. Informacja będzie pojawiała się systematycznie w naszych blisko 350 pojazdach wyposażonych w ekrany multimedialne - mówi Agnieszka Korzeniowska, rzecznik wrocławskiego MPK.

Z kilkudziesięciosekundowego instruktażu pasażerowie będą mogli się dowiedzieć, że w razie zauważenia podejrzanego pakunku nie należy zwlekać tylko jak najszybciej zgłosić to kierującemu. Podróżni powinni też zwracać uwagę na nietypowe zachowanie osób, rzeczy pozostawione bez opieki i osoby ubrane nietypowo w stosunku do pogody. Pracownicy MPK przypominają też, by nie dotykać podejrzanych przedmiotów.

Podejrzana reklamówka i wybuch

Instrukcja dla pasażerów to reakcja na zdarzenie z czwartku, 19 maja. Podejrzany pakunek zauważył jeden z pasażerów, który o sprawie poinformował kierowcą autobusu. Ten zatrzymał pojazd i wyniósł żółtą reklamówkę z autobusu linii 145. Zadziałał w ostatniej chwili, bo na chodniku doszło do wybuchu. Odłamki raniły przechodzącą chodnikiem kobietę.

Od czwartku trwają zakrojone na szeroką skalę poszukiwania mężczyzny, który według śledczych może posiadać ważne informacje na temat eksplozji. Na upublicznionym zapisie z kamer monitoringu widać jak mężczyzna wsiada do autobusu z żółtą torbą, kasuje bilet i przejeżdża kilka przystanków. - Czekał, aż autobus zapełni się ludźmi - ocenił na antenie TVN24 Grzegorz Mikołajczyk, były antyterrorysta. Mężczyzna w ciemnych okularach w pośpiechu opuszcza autobus tuż przed Dworcem Głównym. Kilkaset metrów dalej doszło do eksplozji.

Policja opublikowała portret pamięciowy domniemanego sprawcyDolnośląska Policja

Do eksplozji doszło 19 maja w centrum Wrocławia:

20 lat dla bombera z Wrocławiatvn24
wideo 2/35
Mapa Targeo

Autor: tam/gp / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: policja dolnośląska, MPK Wrocław

Raporty: