Wrocławski lekarz Lenina. "Jedyny, który mógł uratować wodza"

Wrocławski lekarz Lenina
Wrocławski lekarz Lenina
D. Rudnicki | TVN24 Wrocław, T. Chorążyczewska, "Wrocławskie Wędrówki przez Stulecia"
Otfrid Foerster - niemiecki neurolog i neurochirugD. Rudnicki | TVN24 Wrocław, T. Chorążyczewska, "Wrocławskie Wędrówki przez Stulecia"

"Idiota, niemiecki profesor" - tak schorowany przywódca bolszewickiej rewolucji miał nazwać Otfrida Foerstera, wrocławskiego neurologa. Lekarz był jednym z najbardziej znanych niemieckich specjalistów i przez dwa lata opiekował się Włodzimierzem Leninem. Zawrotną karierę neurologa przerwali naziści, którym nie podobała się żydowska żona lekarza i to, że miał kontakty z komunistyczną Rosją.

W 1873 roku w niemieckim Breslau urodził się Otfrid Foerster. - Całe życie związany był z Wrocławiem. Tu robił doktorat, został profesorem i zdobył sławę jako genialny neurochirurg – podkreśla prof. Grzegorz Strauchold, historyk z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Foerster był jednym z najlepszych uczniów nieistniejącego dziś gimnazjum św. Marii Magdaleny. Wyróżniał się głównie w przedmiotach humanistycznych, ale równie dobrze szła mu matematyka. Miał zapędy artystyczne – grał na flecie i często odwiedzał teatr. Jego ojciec miał nadzieję, że młody Otfrid pójdzie w jego ślady i będzie studiował filologię. Jednak nastoletni chłopak postawił na medycynę i nauki ścisłe.

Tablica pamiątkowa na Uniwersytecie Ekonomicznym, gdzie w szpitalu w latach 1924-1935 pracował FoersterT. Chorążyczewska | Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu

Tańce, cygara i alkohol

Na czas studiów przyszły lekarz opuścił rodzinne miasto. Jednak po kilku latach wrócił do Breslau. Tu na wydziale medycznym jednym z jego wykładowców był prof. Carl Wernicke, dyrektor ówczesnej Kliniki Psychiatrii i odkrywca części mózgu odpowiedzialnej za rozumienie mowy. To prawdopodobnie jego wykłady zainteresowały Foerstera neurologią. W tym czasie przyciągały go też przyjęcia, a w towarzystwie uchodził za wspaniałego tancerza. Później także nie stronił od zabawy. Mawiał, że bez używek nie potrafi pracować. - Lubił cygara i mocne alkohole. Miał swoje słabostki – przyznaje prof. Strauchold.

Praca bez wytchnienia

Po studiach, w 1897 roku, na dwa lata wyjechał do Paryża, gdzie zdobywał pierwsze doświadczenie. Po powrocie do Wrocławia zaczął piąć się po szczeblach medycznej kariery i bezustannie pracował. Każdego ranka o godzinie 9 zjawiał się w szpitalu. Miał jedną zasadę: obiady jadał tylko w domowym zaciszu. Później siadał do pisania: referatów, książek i listów. Był m.in. korespondencyjnym członkiem Warszawskiego Towarzystwa Neurochirurgicznego.

Otfrid Foerster przy pracy ihm.nlm.nih.gov

Małomówny lekarz wojennych weteranów

W czasie I wojny światowej rozpoczął zabiegi na rdzeniu kręgowym. Nie przeszkadzało mu nawet to, że nie specjalizował się w chirurgii. - Robił wiele pionierskich operacji. Uśmierzał ból, bo walka z bólem była jego hobby, konikiem i zawodem. Dzięki pasji do leczenia stał się znany na całym świecie, a w okresie międzywojennym Wrocław stał się centrum neurologii i neurochirurgii – opowiada prof. Strauchold.

Foerster chirurgicznie leczył padaczkę pourazową. Jego pacjentami byli m.in. weterani I wojny światowej. Jak traktował swoich podopiecznych? Według biografów w kontaktach z nimi znikała jego elokwencja. Był małomówny i zdystansowany. Specjalizował się w uśmierzaniu bólu, ale nie uznawał środków przeciwbólowych. Operacje w Szpitalu Wszystkich Świętych, przy dzisiejszym placu Jana Pawła II, odbywały się trzy razy w tygodniu. Temperatura na sali operacyjnej, szczególnie w lecie, była nie do wytrzymania. Warunki były trudne. Asystentka, która miała oświetlać pole operacyjne, raz po raz żarówką osłonięta nagrzaną blachą parzyła czoło medyka.

"Jedyny, który mógł uratować Lenina"

W wieku 48 lat Foerster został profesorem, a jego działalność przyciągała do Breslau lekarzy z całego świata. Po wspólnych konsultacjach, chodzili z neurologiem na kawę do luksusowego hotelu Monopol przy ul. Świdnickiej.

Sława niemieckiego profesora dotarła także do Józefa Stalina, który w tamtym czasie czuwał nad zdrowiem, przywódcy rewolucji bolszewickiej, Włodzimierza Lenina. - Ciężko chory Lenin potrzebował pomocy, a Rosjanie uznali, że Foerster to jedyna osoba, która może ich wodza uratować – przyznaje wrocławski historyk. W zamian za medyczne usługi zaproponowali lekarzowi 30 tys. marek w złocie. Po krótkim namyśle lekarz przyjął propozycję opieki nad prestiżowym pacjentem.

Miejsce urodzin Lenina jest dumne z twórcy ZSRRGrigori Petrowitsch Goldstein | domena publiczna

"Idiota profesor" odsuwa od polityki

W Moskwie wrocławianin wraz z innymi specjalistami rozpracowywał przyczyny choroby Lenina i sposoby jego leczenia. Po kilku wylewach rokowania dla, częściowo sparaliżowanego, rosyjskiego przywódcy nie były najlepsze. Lekarze uznali, że pomóc może odsunięcie go od polityki. Takie metody nie spodobały się jednak wodzowi. "Mam nadzieję, że wyrzucicie tego idiotę niemieckiego profesora i spółkę" - pisał oburzony w liście do Stalina.

Otfrid Foerster i jego koledzy - specjaliści neurochirurgiiPD-scan|PD-old-100 | domena publiczna Wikipedia

Mózg Lenina we Wrocławiu?

Po dwóch latach, 21 stycznia 1924 roku, Foerster podpisał akt zgonu Lenina. Wrocławianin wziął też udział w sekcji zwłok i sporządził z niej protokół. Miał też czuwać w straży honorowej przy trumnie.

Rosjanie tak bardzo cenili Foerstera, że to właśnie do niego zwrócili się z prośbą o polecenie naukowca, który mógłby zbadać mózg Lenina i zlokalizować część odpowiedzialną za geniusz zmarłego przywódcy. - Kiedyś krążyła plotka, że mózg Lenina przysłano do Wrocławia na badania, ale to nieprawda. Takiej sytuacji nie było – dementuje prof. Wanda Wojtkiewic-Rok z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Według miejskich legend genialny mózg przywódcy bolszewików miał być przechowywany w piwnicy willi Foerstera przy ul. Banacha 11.

W willi na skraju Parku Szczytnickiego Foerster mieszkał w latach 1934-1941Bankotravel | domena publiczna Wikipedia

Problemy profesora

Kilka razy nominowany był do Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny. Nagrody jednak nigdy nie otrzymał. Po dojściu nazistów do władzy, uwielbiany do tej pory prof. Foerster, został odsunięty na boczny tor. Nowym władzom nie podobało się to, że neurochirurg miał powiązania z Rosją. Jednak jeszcze większym "problemem" była jego żona, która z pochodzenia była Żydówką. - To wszystko ciążyło nad jego losami. Był stopniowo eliminowany z życia publicznego i zawodowego – przypomina wrocławski historyk.

Zabójcza gruźlica

Tuż przed wybuchem II wojny światowej Foerster przeszedł na emeryturę. Zaczął chorować na gruźlicę. Nagle dawny okaz zdrowia stał się kuracjuszem europejskich sanatoriów. W 1941 roku, gdy czuł, że nadchodzi jego koniec, poprosił żonę, by przyjechała po niego do Szwajcarii. Chciał umrzeć we Wrocławiu. Martha Foerster z niewyleczoną grypą ruszyła po męża. W drodze powrotnej zaraziła się gruźlicą. Neurolog zmarł 15 czerwca, a jego żona dwa dni później. Zostali pochowani na cmentarzu przy ul. Bujwida. Pośmiertnie niemieckie towarzystwa neurochirugiczne na krótko uznały go za osobę niepożądaną w ich kręgach.

Grób Otfrida Foerstera i jego żony na wrocławskim cmenatrzuBankotravel | domena publiczna Wikipedia

Autor: Tamara Barriga / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: ihm.nlm.nih.gov

Pozostałe wiadomości

Stany Zjednoczone będą chciały przejąć kontrolę nad Kanałem Panamskim, jeśli uznają, że Panama nie przestrzega warunków traktatu z 1977 roku o statusie prawnym tego szlaku wodnego - ostrzegł na platformie Truth Social prezydent elekt Donald Trump. Chodzi między innymi o pobieranie przez władze Panamy zbyt wysokich opłat za korzystanie z kanału.

Trump grozi i przywołuje traktat z 1977 roku 

Trump grozi i przywołuje traktat z 1977 roku 

Źródło:
PAP, Voice of America 

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

1032 dni temu rozpoczęła się rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę. Organizacja Narodów Zjednoczonych podała, że od początku wojny zginęło ponad 12 tysięcy cywili. W tym roku zginęło ponad 340 cywili, a ponad 1800 zostało rannych.

ONZ o tragicznym bilansie wojny w Ukrainie

ONZ o tragicznym bilansie wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24, PAP, Reuters

Premier Słowacji Robert Fico może w poniedziałek pojechać do Moskwy, żeby spotkać się z Władimirem Putinem - przekazał w piątek prezydent Serbii Aleksandar Vuczić na antenie jednej z serbskich stacji radiowych. Tematem rozmów ma być kwestia gazu i kończącej się umowy na tranzyt tego surowca z Rosji przez Ukrainę.

Problemy Słowacji po decyzji Ukrainy. Prezydent Serbii zapowiada spotkanie Ficy z Putinem

Problemy Słowacji po decyzji Ukrainy. Prezydent Serbii zapowiada spotkanie Ficy z Putinem

Źródło:
PAP

Po miesiącu oczekiwania chiński statek Yi Peng wypłynął z duńskiej cieśniny Kattegat. Załoga tego statku jest podejrzana o przerwanie kabli telekomunikacyjnych na Bałtyku w połowie listopada. Trwa śledztwo w sprawie możliwego sabotażu. "Udało się porozmawiać z załogą i sprawdzić kwestie techniczne" - przekazał szef szwedzkiej Komisji do spraw Wypadków.

"Udało się porozmawiać z załogą". "Znamienne" działanie chińskich władz

"Udało się porozmawiać z załogą". "Znamienne" działanie chińskich władz

Źródło:
PAP

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Wielki mufti Libii, szejk Sadik al-Ghariani wezwał w piątek wszystkich Libijczyków do zjednoczenia się i walki z Rosjanami, którzy przybyli do wschodniej części kraju z Syrii, skąd uciekli po obaleniu reżimu Baszara el-Asada.

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Źródło:
PAP

Fedor Szandor brał udział w walkach w Ukrainie i z bronią w ręku prowadził z okopów wykłady dla swoich studentów. Teraz prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mianował go nowym ambasadorem w Budapeszcie.

Prowadził wykłady z okopów. Zełenski mianował go ambasadorem

Prowadził wykłady z okopów. Zełenski mianował go ambasadorem

Źródło:
PAP

Papież Franciszek jest przeziębiony i nie spotka się z wiernymi w niedzielę przed świętami Bożego Narodzenia. Watykan tłumaczy, że decyzja ma też związek z obowiązkami papieża w przyszłym tygodniu.

Papież nie spotka się z wiernymi. Watykan tłumaczy

Papież nie spotka się z wiernymi. Watykan tłumaczy

Źródło:
PAP

Jak informuje rzeczniczka prasowa policji w Brzesku asp. sztab. Ewelina Buda, w sobotę na oświetlonym przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Dziecko trafiło do szpitala, a razem z nim jego matka, która została zahaczona przez lusterko pojazdu.

Na przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Trafiła do szpitala

Na przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Trafiła do szpitala

Źródło:
TVN24

Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie jest w tym roku rekordowo ciepły, ale jak zaznaczyła synoptyczka IMGW Ewa Łapińska, widać tendencję do tego, że temperatura w tym okresie jest coraz wyższa. Po odwilży w tym tygodniu śnieg w górach zdążył już spaść, ale i tak jest go mało. W Zakopanem w sobotę leżały cztery centymetry białego puchu.

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Pijani rodzice, którzy "opiekowali się" trójką dzieci, pogryźli interweniujących policjantów. Odpowiedzą za narażenie nieletnich na niebezpieczeństwo oraz za naruszenie nietykalności mundurowych.

Pijani rodzice pogryźli interweniujących  policjantów

Pijani rodzice pogryźli interweniujących policjantów

Źródło:
KMP Lublin/tvn24.pl

50-letniemu lekarzowi z Arabii Saudyjskiej zarzuca się pięciokrotne morderstwo i usiłowanie zabójstwa ponad 200 osób na jarmarku bożonarodzeniowym w Magdeburgu. Premier Donald Tusk po ataku w Niemczech apeluje do prezydenta i posłów PiS. 38 osób zginęło w wypadku autobusu w Brazylii. Viktor Orban, odnosząc się do sprawy Marcina Romanowskiego zasugerował, że na Węgrzech "może dochodzić do przypadków udzielania azylu" innym osobom. IMGW wydało ostrzeżenia w związku z niebezpieczną pogodą. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 22 grudnia.

Zarzuty dla sprawcy zamachu, apel Tuska, tragiczny wypadek w Brazylii

Zarzuty dla sprawcy zamachu, apel Tuska, tragiczny wypadek w Brazylii

Źródło:
TVN24, PAP

Służby nie odkryły żadnych powiązań sprawcy zamachu w Magdebugu z islamskimi radykałami. Przeciwnie, mężczyzna miał być islamofobem i w dodatku sympatykiem skrajnie prawicowej partii AfD. - Prawdopodobnie stopniowo, być może w sposób niezauważony przez nikogo, radykalizował się - ocenił Łukasz Jasiński z PISM. Napastnik to pochodzący z Arabii Saudyjskiej lekarz psychiatra legalnie mieszkający i pracujący w Niemczech. Według Agencji Reuters, saudyjskie władze miały ostrzegać wcześniej Niemcy przed mężczyzną, który publikował ekstremistyczne wpisy.

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, Reuters

Wieczorem na placu budowy nowej stacji metra zapadła się ziemia. - Zobaczyliśmy zapadlisko w ziemi na około trzy metry - mówił redakcji Kontakt24 aspirant Mariusz Kapsa ze stołecznej straży pożarnej. Jolanta Maliszewska z MPWiK przekazała, że w niedzielę rano została przywrócona woda do bloków przy ulicy Rayskiego.

Awaria na budowie nowej stacji metra. "Zobaczyliśmy zapadlisko na trzy metry"

Awaria na budowie nowej stacji metra. "Zobaczyliśmy zapadlisko na trzy metry"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, Kontakt24

Premier Węgier Viktor Orban nie lubi rozliczeń. Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu dla Marcina Romanowskiego - napisał w sobotę w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Prezydent elekt USA Donald Trump ogłosił, że zamierza powołać producenta telewizyjnego Marka Burnetta na stanowisko specjalnego wysłannika do Wielkiej Brytanii w swojej nowej administracji. Burnett jest laureatem 13 nagród Emmy.

Laureat nagród Emmy w administracji Trumpa

Laureat nagród Emmy w administracji Trumpa

Źródło:
PAP

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Na portugalskiej Maderze wieje silny wiatr. Przez wichury odwołano ponad 30 połączeń lotniczych. Wstrzymano też połączenia morskie z wyspą Porto Santo, wchodzącą w skład tego położonego na Atlantyku archipelagu.

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Źródło:
PAP, madeira.rtp.pt

22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Rosnące temperatury sprawiają, że liczba dni, w których możemy cieszyć się opadami śniegu, zmniejszają się z roku na rok. Nie zmienia to jednak faktu, że gdy taki dzień nadchodzi, cieszymy się z każdego płatka śniegu. Można wtedy lepić bałwana, pójść na sanki czy na narty. A wy lubicie gdy otacza nas biała pokrywa śniegu czy raczej preferujecie jesienną aurę? Pokażcie nam wasze zimowe dni! Czekamy na wasze filmy i zdjęcia.

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Źródło:
Kontakt24

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com
Kiedyś von Herbersteinowie, dziś powodzianie. O mapie wspomnień i bigosie w pałacu

Kiedyś von Herbersteinowie, dziś powodzianie. O mapie wspomnień i bigosie w pałacu

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl