Odnowią mundury Hansa Klossa. Czekały na to 40 lat

Mundury Hansa Klossa zostaną odrestaurowane
Mundury Hansa Klossa zostaną odrestaurowane
D.Wudniak | TVN 24 Wrocław
D.Wudniak | TVN 24 WrocławMundury zostaną odnowione

Oryginalne mundury z serialu "Stawka większa niż życie" czekają na odświeżenie. Po tym, jak we Wrocławiu powstawały zdjęcia do serialu ze Stanisławem Mikulskim, w Wytwórni Filmów Fabularnych zachowały się kostiumy i rekwizyty. Od ponad 40 lat nikt ich nie ruszał i dopiero na przyszły rok planowana jest ich renowacja w Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu.

Ubrania są dokładnie w takim stanie, w jakim zostawili je aktorzy.

- Te mundury czekają na renowację. Brały udział w serialu "Stawka większa niż życie". Strasznie mi żal, że Stanisław Mikulski nie doczekał tego momentu, gdy mogliśmy mu je zaprezentować - mówi Robert Banasiak, dyrektor CeTA.

Dostępne dla zwiedzających

W magazynach dawnej wytwórni filmowej zachowały się nie tylko takie skarby, jak czapki i mundury Hansa Klossa. Są również kapelusze i kostiumy z innych filmów.

- Wszystkie chcemy odświeżyć i udostępnić dla zwiedzających. Tak, aby mieszkańcy Wrocławia i turyści mogli poznać wyjątkową filmową historię tego miasta. Mamy ponad 100 różnych kostiumów, które pomogą w edukacji o polskiej kinematografii - kwituje Banasiak.

- Przez prawie 60 lat w tej wytwórni pracowało ponad 200 reżyserów. Zrealizowano prawie 500 filmów i seriali - przypomina dyrektor.

Kostiumy ze "Stawki większej niż życie" mają być odnowione i zaprezentowane w 2015 roku. Na razie w gablotach znajdują się już odnowione stroje m.in. Beaty Tyszkiewicz z "Lalki" i Andrzeja Seweryna z "Na srebrnym globie". Są też kostiumy Izabeli Trojanowskiej:

Mundury Hansa Klossa przeleżały 40 lat w magazynie
Mundury Hansa Klossa przeleżały 40 lat w magazynieD.Wudniak | TVN 24 Wrocław

Centrum Technologii Audiowizualnych powstało w miejscu byłej Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu (woj. dolnośląskie):

Mapa Targeo

Autor: m/lulu / Źródło: TVN 24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Wrocław

Pozostałe wiadomości