Hala produkcyjna po godzinach pracy przekształca się w boisko do kosza, a zielony dach przeznaczony jest na farmy miejskie - tak w przyszłości teren dzisiejszego lotniska Tegel w Berlinie widzą młodzi architekci z Wrocławia, którzy jako pierwsi Polacy wygrali prestiżowy konkurs im. Karola Schinkla.
Zwycięski projekt stworzony przez polskich studentów okazał się być najlepszą spośród 154 przysłanych na konkurs prac. Ich propozycja zakłada budowę manufaktury w jednej z hal berlińskiego lotniska Tegel. Nad nią znalazłyby się miejsca na żłobki, pracownie i biura. Budynek miałby kilka kondygnacji i prawie w całości byłby przeszklony.
Praca i życie w jednym miejscu
- W naszym projekcie hala produkcyjna po godzinach pracy przekształca się w miejsce do spędzania wolnego czasu. Rozwiązuje to problem separacji miejsca pracy i mieszkania - tłumaczy David Weclawowicz, zwycięzca konkursu.
- Z hali dostępny byłby zielony dach przeznaczony głównie na farmy miejskie. Kolejne trzy kondygnacje to już piętra mieszkalne - dodaje Dagmara Sietko-Sierkiewicz, studentka architektury Politechniki Wrocławskiej, która razem ze swoim chłopakiem przez kilka miesięcy pracowała nad projektem.
Główna nagroda w rękach wrocławian
Port lotniczy Tegel pierwotnie służył jako obiekt wojskowy. 50 lat temu zmienił się jednak w lotnisko cywilne, które w 2014 roku ma zostać zlikwidowane. Do dyspozycji miasta pozostanie ogromny teren i opuszczone hale. Właśnie nad ich nowym zagospodarowaniem pracowali uczestnicy międzynarodowego konkursu im. Karola Schinkla, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Architektów i Inżynierów w Berlinie. Co roku biorą w nim udział studenci oraz młodzi architekci z różnych krajów.
Zadaniem w tegorocznej edycji konkursu było stworzenie projektu przekształcenia terenów lotniska i zaprojektowanie kompleksu mieszkalno-przemysłowo-biurowego. Pomysł polskich studentów okazał się być najlepszy.
Zwycięstwo nie oznacza jednak, że lotnisko zostanie przebudowane na wzór projektu z Polski. Stowarzyszenie architektów chciało jedynie poznać różne wizje wykorzystania możliwości terenu i zabudowy portu Tegel. Do zamknięcia lotniska pozostał jeszcze rok i do tego czasu powinna zapaść ostateczna decyzja, co powstanie w jego miejsce.
Pierwsze zwycięstwo Polaków
Dagmara Sietko-Sierkiewicz i David Weclawowicz zwyciężyli nie tylko w dziedzinie architektury, ale zdobyli również główną nagrodę konkursu - 2,5 tysiąca euro. W tym tygodniu odbierają ją w Berlinie.
- Jak się dowiedzieliśmy, to nie mogliśmy uwierzyć. Prawie skakaliśmy z radości, bo to przecież bardzo prestiżowy konkurs i nie zawsze przyznawane są w nim główne nagrody. A tu nagle dostaliśmy wiadomość, że zwyciężyliśmy - cieszy się Sietko-Sierkiewicz.
Konkurs im. Karla Friedricha Schinkla, wybitnego niemieckiego architekta, urbanisty, projektanta i malarza, jest jednym z najbardziej prestiżowych międzynarodowych konkursów architektonicznych. Odbywa się od 1855 roku. Od tego czasu kilka razy wśród zwycięzców byli architekci związani z Wrocławiem, m.in. Richard Plüddemann, który zaprojektował most grunwaldzki czy Halę Targową.
Nigdy jednak laureatami konkursu nie zostali Polacy.
Autor: balu/ansa/roody/k / Źródło: TVN 24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe | D.Sietko-Sierkiewicz, D.Weclawowicz