W wielkanocny poniedziałek ogłoszono trzeci stopień zagrożenia lawinowego. - Warunki turystyczne są trudne - alarmuje GOPR i odradza turystom wychodzenie w góry. Temperatura jak na tę porę roku jest wyjątkowo niska. Na Śnieżce odnotowano -11 stopni Celsjusza.
- Śnieg jest twardy, zmrożony, a miejscami oblodzony. W górach jest bardzo zimno i na dodatek wieje silny wiatr, który potęguje odczuwanie zimna i przyspiesza wychładzanie organizmu. W szczytowych partiach gór utrudnia również poruszanie się po szlaku - wyjaśnia Zbigniew Bogaczyk, dyżurny ratownik karkonoskiej grupy GOPR. - Turystom, którzy zdecydują się wyjść na strome szlaki zaleca się używanie specjalistycznego sprzętu w postaci raków - dodaje.
Rano widoczność na szlakach była zmienna, ograniczona przez mgłę do 30 metrów. Miejscami występowały słabe opady śniegu.
W górach śnieżne "pułapki"
Jak wyjaśnia ratownik, przez ostatnią dobę w Karkonoszach spadło około 10 cm śniegu.
- Śnieg jest transportowany na strony zawietrzne i odkładany na starą warstwę zamrożonego śniegu w formie poduszek śniegowych będących swoistymi pułapkami. W tych miejscach nawiany śnieg jest słabo związany z podłożem - tłumaczy Bogaczyk.
Taka sytuacja powoduje zwiększenie ryzyka zejścia lawin. Zagrożenie lawinowe zwiększone jest również na stromych zboczach, w miejscach odłożenia śniegu, powyżej górnej granicy lasu, a także w kotłach, jarach, żlebach i zagłębieniach terenowych.
- Dlatego odradzamy turystom schodzenie z wyznaczonych szlaków w tereny kotłów polodowcowych. Zalecamy trzymania się wyznaczonych tras. Ale trzeba również zwrócić uwagę, które szlaki są otwarte. Te, które przechodzą przez jary bądź inne potencjalnie niebezpieczne miejsca, są po prostu zamknięte. Wszystkie są oznaczone tablicami z aktualnymi informacjami - dodaje ratownik GOPR.
Na Śnieżce -11 stopni Celsjusza
Pokrywa śnieżna w szczytowych partiach Karkonoszy wynosi około 50-150 cm. Na stronach zawietrznych, w miejscach większego odłożenia się śniegu, ma nawet 200 cm.
W wysokich partiach gór wieje wiatr północno-zachodni z prędkością 14 m/s. W godzinach porannych na Śnieżce (1602 m n.p.m) odnotowano temp. -11 stopni Celsjusza. Jak podaje GOPR temperatura odczuwalna wynosiła -18 stopni. W Izerach temperatura wynosiła -7 stopni Celsjusza, a odczuwalna na Stogu Izerskim (1107 m n.p.m) wynosiła -9,5 stopni.
Autor: balu//ec / Źródło: TVN 24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Wrocław | A. Pawlukiewicz