Opozycja zaskarżyła wyniki wyborów prezydenckich w Indonezji

TVN24


Prawnicy przegranego kandydata Prabowo Subianto zaskarżyli w piątek do trybunału konstytucyjnego wyniki niedawnych wyborów prezydenckich w Indonezji. Wcześniej Prabowo oceniał, że zostały one sfałszowane, a tysiące jego zwolenników protestowały w Dżakarcie.

Wybory wygrał obecny prezydent Joko Widodo, uzyskując 55,5 proc. głosów, podczas gdy na Prabowo głosowało 44,5 proc. osób - ogłosiła we wtorek komisja wyborcza. Komisja nadzoru nad wyborami informowała wcześniej, że nie znalazła dowodów na systematyczne oszustwa, a niezależni obserwatorzy ocenili wybory jako wolne i uczciwe.

Po ogłoszeniu wyników Prabowo powtórzył jednak swoje wcześniejsze zarzuty, że w kraju na szeroką skalę dochodziło do oszustw na korzyść jego rywala.

Protesty po ogłoszeniu wyników wyborów

Tysiące zwolenników przegranego kandydata wyszły na ulice Dżakarty. W trwających dwie noce brutalnych starciach protestujących z policją zginęło osiem osób, a ponad 900 odniosło obrażenia - poinformował gubernator tego miasta Anies Baswedan.

W związku z zamieszkami zatrzymano setki osób, w tym dwóch członków grupy bojowników, która deklarowała poparcie dla tak zwanego Państwa Islamskiego - przekazał rzecznik indonezyjskiej policji Muhammad Iqbal. Dodał, że funkcjonariusze znaleźli koperty z pieniędzmi, co jego zdaniem miałoby sugerować, że prowodyrzy płacili niektórym uczestnikom rozruchów.

Joko Widodo zapowiedział surowe kary dla organizatorów protestu, a Prabowo apelował do demonstrantów o spokój i wstrzemięźliwość.

Trybunał konstytucyjny ustalił termin pierwszego posiedzenia w sprawie skargi Prabowo na 14 czerwca, a 28 czerwca spodziewany jest werdykt - poinformował rzecznik trybunału Fajar Laksono.

Według badania exit poll przeprowadzonego przez firmę Indikator Politik Indonesia w dniu wyborów 94 proc. głosujących oceniło wybory jako wolne i uczciwe.

W ostatnich wyborach prezydenckich w Indonezji w 2014 roku Joko Widodo pokonał Prabowo mniejszą różnicą głosów. Wówczas Prabowo również zaskarżył wyniki do trybunału konstytucyjnego, który jednak nie dopatrzył się nieprawidłowości.

Autor: asty//now / Źródło: PAP